Vtedajší minister vnútra Hudek chcel vyšetrovateľa prípadu „kopnúť do gúľ“, prokurátor Vaľo sa Kováčovi otvorene vysmieval tým, že odmietol rešpektovať jeho rozhodnutia. Ako si dnes títo páni žijú?

IVAN LEXA (55)

Foto: TASR

Staré časy: Ivan Lexa v najlepších časoch. Foto: TASR

Nuž, ktovie, kde by to táto persóna dotiahla bez svojho šikovného a úspešného otecka. Vďaka nemu však veľmi ďaleko a vysoko. Už na začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia si Ivana Lexu podchytil vtedajší premiér Vladimír Mečiar. Počas svojej prvej vlády ho menoval za vedúceho Úradu vlády SR. Neskôr chcel z neho spraviť ministra privatizácie, čo však vtedajší prezident Michal Kováč odmietol. Mladý Lexa sa preto stal len rezortnou dvojkou.

Vplyv na dianie však mal aj v pozícii štátneho tajomníka. Ministerstvo totiž fungovalo bez ministra a Lexa ho tak de facto riadil. Po voľbách v roku 1994 sa Mečiar rozhodol, že Ivan Lexa je ten správny človek na vedenie Slovenskej informačnej služby. Bolo mu však jasné, že jeho nominácia neprejde cez prezidenta Kováča, ktorý šéfa tajnej služby menoval. HZDS sa preto podarilo presadiť zmenu zákona, aby riaditeľa SIS namiesto prezidenta vymenúvala vláda. Vďaka tomu sa 18. apríla 1995 stáva z Lexu najvyšší predstaviteľ tajnej služby. S jeho nástupom prišlo aj najčernejšie obdobie SIS.

Počas nasledujúcich troch rokov fungovala temer ako zločinecká organizácia, na základe vlastného režimu, plniaca príkazy vedenia štátu. Svoju silu ukázala už niekoľko mesiacov po menovaní Lexu za šéfa. Koncom augusta 1995 zorganizovali pracovníci SIS na priamy príkaz riaditeľa únos syna prezidenta Kováča do Rakúska. Podľa obžaloby, ktorú prokurátor spísal o päť rokov neskôr, sa na tomto brutálnom čine okrem Lexu rôznymi úlohami podieľali ďalší siedmi príslušníci SIS.

Foto: TASR

Vychudnutý: Bývalý šéf SIS sa z Juhoafrickej republiky vrátil o desiatky kíl ľahší. Istý čas strávil aj vo vyšetrovacej väzbe. Foto: TASR

Prípad sa podarilo zdokumentovať po tom, ako v roku 1998 k moci nastúpila vláda Mikuláša Dzurindu. Ešte predtým však stihol jeho predchodca Vladimír Mečiar amnestovať všetky skutky spojené s únosom. Urobil tak 3. marca 1998, teda len deň po tom, ako sa skončilo funkčné obdobie prezidenta Michala Kováča a Mečiar ako vtedajší premiér prevzal právomoci hlavy štátu v zastúpení.

Ivan Lexa si po nástupe dzurindovcov posedel niekoľko mesiacov vo vyšetrovacej väzbe. Po prepustení zdupkal do Juhoafrickej republiky, kde sa ukrýval niekoľko rokov. Hoci je všeobecne známe, že SIS pod vedením Lexu mala prsty aj vo vražde Róberta Remiáša, v prípade zameranom proti biskupovi Rudolfovi Balážovi, teda v kauze triptych Klaňanie troch kráľov, či v zhruba desiatke ďalších závažných skutkov, exšéfa tajnej služby sa ani v jednom nepodarilo právoplatne uznať za vinného. Všetky súdne spory, ktoré proti nemu viedli, vyhral a stal sa úspešným a slušným podnikateľom. S jeho pomocou vybudovala rodinná akciovka ranč s hotelom nazvaný Rozálka v Pezinku.

Foto: Michal Smrčok

Rozálka: Z Ivana Lexu je úspešný podnikateľ. V Pezinku vlastní rodina relaxačný komplex. Foto: Michal Smrčok

Lexa ako milovník koní tam dokonca dotiahol niekoľko významných jazdeckých súťaží. Na Rozálke sa vďaka nim stretlo mnoho známych tvárí, ktoré mu pred rokmi nevedeli prísť na meno. Aktuálne dostáva Lexa priestor vo všakovakých smotánkovských reláciách.

Na všetky hriechy sa už dávno zabudlo. Z bývalého šéfa SIS je celebrita, s pokojným spánkom a čistým svedomím, ktorá drzo a arogantne celé roky ťahala po súdoch bývalého prezidenta Kováča. Dôvod? Chcel od neho vysúdiť ospravedlnenie a finančnú náhradu za výroky z roku 1996, keď Kováč ešte v pozícii hlavy štátu nahlas povedal, že za únosom jeho syna je SIS a Ivan Lexa. Ten sa výrokmi cítil nesmierne dotknutý. Žalobu chcel stiahnuť až tento rok. Vraj pre etiku, keďže Michal Kováč bol už vo vážnom zdravotnom stave. Ten však Lexovu ponuku odmietol.

VLADIMÍR MEČIAR (74)

Foto: TASR

Amnestoval: Vladimír Mečiar v zastúpení udelil v roku 1998 amnestie na všetky skutky spájané s únosom Michala Kováča ml. Foto: TASR

Trojnásobný predseda vlády má leví podiel na ťažkom období, ktoré zosnulý Michal Kováč v deväťdesiatych rokoch minulého storočia zažíval. Hoci meno Vladimíra Mečiara sa v súvislosti s únosom mladého Kováča nespomína v žiadnom spise či žalobe prokurátora z roku 2000, fakt je, že Ivan Lexa bol jeho človek, kvôli ktorému menil zákony. Nuž a ako šéf SIS podliehal priamo premiérovi.

Obdobie mečiarizmu sa považuje za najhoršie v rámci novodobých dejín Slovenska. Svetoví politici nás dokonca nazvali čiernou dierou na mape Európy a neúspešné boli aj naše snahy o vstup do NATO a Európskej únie. Krajinu si pod vedením Mečiara ekonomicky rozobralo niekoľko jeho privatizérov. Svojim nepriateľom a oponentom strpčoval život. Využíval na to políciu i tajnú službu.

Foto: Martin Domok

Elektra: Napriek slovám z roku 1998, že z vysokej politiky odchádza chudobný, vlastnila rodina Vladimíra Mečiara honosnú vilu v Trenčianskych Tepliciach. Foto: Martin Domok

Postupne sa medzi nich zaradil prezident Kováč, ktorému značne oklieštili právomoci a kompetencie. Hlava štátu sa Mečiarovi otvorene vzoprela. Nasledovali pokusy o jej škandalizovanie a napokon únos syna do Rakúska. V momente, keď začínalo byť zrejmé, že SIS sa z toho len tak nevykrúti, udelil Mečiar v marci 1998 ako zastupujúci prezident na všetky skutky spájané s únosom amnestiu. Po tom, ako sa jeho HZDS v roku 1998 nedostalo do vlády, Vladimír Mečiar prostredníctvom televíznej obrazovky so slzami v očiach zamával obyvateľstvu a zanôtil pesničku S Pánom Bohom, idem od vás, neublížil som, neublížil, nikomu z vás. Zároveň vyhlásil, že z vysokej politiky odchádza chudobný. Len s jednou korzičkou a bytíkom v Bratislave.

V skromnosti však nezotrval dlho. Na povrch postupne vyplávalo, že rodina Vladimíra Mečiara vlastní v Trenčianskych Tepliciach honosnú vilu, expremiéra aj naďalej vyvážal osobný šéf na luxusnej limuzíne, no a mimoriadne sa darilo aj jeho trom deťúrencom. Okrem základne v Tepliciach sa Vladimír Mečiar začal pomaly usádzať v neďalekej obci Dolná Poruba, kde sa z neho stal miestny zemepán.

Z pôvodnej obyčajnej chalupy si tam postupne vybudoval ďalšie sídlo so športoviskom, s amfiteátrom, nuž a z jeho rodiny sa stali pestovatelia ovocia a výrobcovia pálenky. Nedávno sa tiež pochválil, že mu očarovali ovečky. V Porube ich chová niekoľko desiatok. A vrhol sa aj na sponzorovanie súťaže krásy.

Foto: Archív

Chatka: V Dolnej Porube si Vladimír Mečiar vybudoval ďalšie sídlo. Aj so sadmi.

Foto: Archív

Expremiér sa do vysokej politiky vrátil za prvej vlády Roberta Fica, keď sa jeho HZDS stalo súčasťou vládnej koalície, no samotný Mečiar zostal v úzadí. Po zdrvujúcom neúspechu vo voľbách v roku 2010 nechal svoje HZDS padnúť na samé dno. Ešte aj o známu budovu na Tomášikovej ulici v Bratislave hnutie pripravil. Objekt len nedávno cez svoju firmu SALUS predal. Takto spokojne si na dôchodku žije a nitkami stále popoťahuje Vladimír Mečiar

ĽUDOVÍT HUDEK (68)

Foto: TASR

Exminister: Ľudovít Hudek, vľavo, v spoločnosti Sergeja Kozlíka, v strede a Michala Vaľa, chcel v pozícii ministra vnútra nakopať vyšetrovateľa únosu do gúľ. Foto: TASR

V čase únosu Michala Kováča mladšieho bol Ľudovít Hudek ministrom vnútra. Pamätný je najmä jeho telefonický rozhovor s vtedajším šéfom SIS Lexom, počas ktorého si okrem iných milých vecí porozprávali tom, ako Hudek kopne vyšetrovateľa prípadu do gúľ. Ivanka, ako familiárne nazýval minister vnútra šéfa tajných, to veľmi pobavilo, ba dokonca takýto postup nadšene schválil. Ľudovítovi pritom sľúbil pusu na čelo, ak tak naozaj urobí. Aj urobil.

Prípad prvému vyšetrovateľovi skutočne zobrali a pridelili inému, ktorý ho odložil pekne do šuplíka. Či bola pusa na čelo, nevedno. Fakt je, že počas ministrovania Hudeka došlo k tragédii, počas ktorej prišiel 29. apríla 1996 o život 26-ročný Róbert Remiáš, kamarát korunného svedka únosu, bývalého príslušníka SIS Oskara Fegyveresa. Hudekovmu rezortu trvalo len niekoľko hodín, aby poznal príčinu. Už 2. mája vydal stanovisko, že výbuch bol pravdepodobne spôsobený poruchou na propán-butánovom pohone vozidla.

Z Ľudovíta Hudeka sa po odchode z vysokej politiky stal úspešný podnikateľ a vlastník niekoľkých lukratívnych nehnuteľností. Ako k nim prišiel, doteraz nevysvetlil. Napokon, nebol dôvod. Nikto to od neho nikdy nežiadal.

MICHAL VAĽO (68)

Foto: TASR

Michal Vaľo: V časoch najhoršieho mečiarizmu zastával post generálneho prokurátora. Aktuálne tvrdí, že ľudsky ani profesionálne vtedy nezlyhal. Foto: TASR

Známy ako Mečiarov prokurátor. Michal Vaľo zastával v rokoch 1995 až 1998 post generálneho prokurátora SR. Organizácia pod jeho vedením sa tak zaoberala viacerými známymi kauzami, ako napríklad prípadom triptych, ale tiež zavlečením Michala Kováča mladšieho do cudziny, pričom ani jeden s politickým pozadím nevyšetrila.

Vaľo bol dokonca trestne stíhaný za to, že odmietol vykonať rozhodnutie vtedajšieho prezidenta Michala Kováča o udelení milosti Oskarovi Fegyveresovi, teda korunnému svedkovi v prípade únosu, a obvineným v kauze Technopol, v ktorom figurovalo aj meno syna hlavy štátu.

Z postu generálneho prokurátora odstúpil v januári 1999. O rok neskôr odišiel z prokuratúry úplne. Následne pôsobil ako advokát, až kým sa v júli 2012 opäť nevrátil na Generálnu prokuratúru. Od júna 2014 je na dôchodku.

V nedávnom rozhovore pre portál aktualne.sk povedal, že za to, čo sa dialo za mečiarizmu, nemôže. Ľudské a profesijné zlyhanie odmieta.