Prvýkrát verejnosť zaujala svojím špecifickým štýlom obliekania. Do parlamentu si obliekla nohavice pripomínajúce tepláky, čo jej najmä mužská časť opozície hlasno vyčítala. Začiatkom septembra opäť nechcene zahviezdila, keď v statuse kritizovala odovzdávanie štátnych vyznamenaní a hudobný sprievod, ktorý sprevádzal príchod prezidentky Zuzany Čaputovej. Keď vyšlo najavo, že ide o fanfáry z opery Svätopluk Eugena Suchoňa a nie znelku zo sci-fi filmu Hviezdne vojny, ako si pôvodne myslela, svoj status zmazala. Dramaturgička, textárka a občianska aktivistka Monika Kozelová (61) sa dostala do národnej rady na kandidátke Matovičových Obyčajných ľudí. Rieši témy problémov ľudí v núdzi, matiek s deťmi na ulici či pomoci seniorom na hranici chudoby. V poslednom čase sa výrazne angažuje aj v komunálnej politike, kde sa chystá zabojovať o poslanecký flek v ružinovskom zastupiteľstve.

Bývanie za drobné

Rodáčka z Bratislavy žije v byte na Prievozskej ulici v hlavnom meste, ktorý si prenajíma od mestskej časti Ružinov. A veru sa jej to oplatí. Za byt s rozlohou 37 štvorcových metrov vo vychytenej lokalite platí mesačne iba 59 eur. V porovnaní s bežnými cenami ide doslova o zlomok toho, čo platia bežní ľudia. „Neviem stav toho bytu, či je prerobený alebo zariadený. Ak by bol byt v neprerobenom stave, tak odhadujem, že by nájom vyšiel od 400 do 550 eur za mesiac plus energie. Ale taký priemer za jednoizbáky sa pohybuje od 450 eur do 500 eur, keď je dobrý,“ uviedla realitná maklérka Daniela Rážová. Ako sa teda poslankyňa dostala k bytu s takýmto extrémne nízkym nájmom? „Úplne normálne, nespomínam si presne, odkedy mám ten byt, ale bývam tu minimálne 15 rokov,“ vysvetľuje nám Kozelová s tým, že nájomnú zmluvu predlžuje zhruba každé dva roky.

Ako prišlo k tomu, že platí iba 59 eur, týždenníku PLUS 7 DNÍ nevedela povedať. „Mňa sa nepýtajte, toto je starý barak a byt má vlastné kúrenie a všetko. Je to otázka nájomnej zmluvy, ktorú som dostala, keď som ešte nebola poslankyňa v parlamente, normálne na miestnom úrade. Ale to je štandardné, nie je to nič extra. To by dostal taký nájom každý, kto by si o ten byt požiadal v tom čase,“ hovorí a dodáva, že suma bola stanovená zrejme na základe jej vtedajšieho príjmu. „V tom čase, keď sme podpisovali zmluvu, som jednoducho zarábala toľko, že to bolo v poriadku. Mne len beží zmluva.

Kamarát Chren

Nuž, na takúto bežiacu zmluvu by sa asi málokto sťažoval. Poslednýkrát ju zákonodarkyňa predlžovala vo februári 2020, teda skutočne, ako vraví, ešte pred voľbami a tým, ako sa s OĽaNO dostala do parlamentu. Za mestskú časť nájomnú zmluvu s Kozelovou podpisoval starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren. S týmto mužom ju spája spoločná minulosť aj prítomnosť. Pred rokmi sa obaja angažovali v štruktúrach SaS, po odchode od liberálov kandidovali spolu do župných volieb v roku 2017 a komunálnych o dvanásť mesiacov neskôr. Súčasný šéf mestskej časti svoje sympatie a podporu poslankyne národnej rady dlhodobo propaguje aj na sociálnych sieťach. Minulý rok sa vytešoval, že sa schválil zákon, ktorý umožní obciam opraviť aj cestu či chodník, ktoré im nepatria.

„V parlamente ho predložila naša ružinovská poslankyňa  Monika Kozelová (pevne verím, že na budúci rok si to budeme pamätať a zvolíme ju do ružinovského zastupiteľstva, už len za toto si to zaslúži),“ agitoval už vtedy Chren na sociálnej sieti. V predĺžení výhodnej nájomnej zmluvy pre „našu“ poslankyňu však vraj prsty nemal. „Nie, nepomohol mi. Veď ja som to podpisovala aj pred Martinom Chrenom. Ja mám jednoducho dobré vzťahy preto, lebo som začala pracovať pre mestskú časť. Vraciam to tej mestskej časti aspoň tak, že robím, čo môžem pri riešení problémov,“ bráni sa Kozelová.

Nemá inú možnosť?

Nájomné vo výške 59 eur by bolo senzačné aj pri bežnom príjme, no pri plate vyše päťtisíc eur, ktoré ako poslankyňa národnej rady posledné dva roky poberá, ide skutočne o odrobinky. Napriek tomu politička vraví, že je na mestský byt odkázaná. „Ja nemám na účte toľko peňazí, aby som si mohla dovoliť kúpiť vlastný byt. Nešla som do parlamentu bohatá a momentálne nemám inú šancu. Pozrite sa, ja mám 61 rokov, kto by mi dal hypotéku? Ja môžem bývať len takto,“ myslí si.

Človeku by mohlo napadnúť, že pri súhrnnom zárobku vyše 230-tisíc eur pri dokončení štvorročného cyklu v parlamente by sa azda niečo s bývaním vymyslieť dalo. Kozelová tvrdí, že to nie je také jednoduché. „Ja som, bohužiaľ, svoje peniaze porozdávala vždy niekde do charity. Kopa mojich výplat je na Ukrajine. Ja nie som ten typ, ktorý si necháva, ja som ten typ, ktorý pomáha tam, kde treba.“ Uznáva, že teraz má síce nadštandardný príjem, no dodáva, že je otázne dokedy. Naráža tým zrejme na menšinovú vládu, ktorá stojí na vratkých nohách. „Nebránim sa tomu, aby do času, kým budem poslankyňa, mi dvihli nájom. Na ďalší byt nemám a odtiaľto by som mohla ísť iba ak na ulicu.“ O tom budú rozhodovať už čoskoro, nájomnú zmluvu na dobu určitú má totiž len do 30. novembra tohto roku.

Podľa protikandidátky Martina Chrena Jany Jányovej, ktorá na prípad v rámci predvolebného boja prvá upozornila, by vedenie mestskej časti malo vyvodiť zodpovednosť. „Nie je predsa možné, aby sociálne prípady ako matky samoživiteľky alebo učiteľky s nízkym platom nemali kde bývať a poslankyňa parlamentu od ‚obyčajných ľudí‘ s päťtisícovým platom mesačne býva v nájomnom ružinovskom byte za 59 eur mesačne. Táto poslankyňa by sa okamžite mala z bytu odsťahovať a starosta by už viac nemal byť starostom,“ vyhlásila Jányová, ktorá kandiduje za koalíciu Smer, Republika a Domov - národná strana. Z miestneho úradu nám odkázali, že ide o byt s regulovaným nájomným a o každom predĺžení zmluvy rozhoduje výlučne bytová komisia zložená z poslancov za všetky kluby a nie Chren. „Starosta do ich prideľovania nijako nezasahuje práve preto, aby nedošlo k situáciám, keď by mohol byť nejaký prípad spochybňovaný,” uviedla Tatiana Tóthová z komunikačného oddelenia mestskej časti.