Tip na článok
Skontrolujte si, či má poisťovna vaše aktuálne údaje.

Kráčame s dobou?: Online služby si na Slovensku pochvaľujú aj podnikatelia

SITA , jf

Podľa prieskumu Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a automatizácie, takmer 60 % občanov Slovenska si myslí, že online vybavovanie je lepšie ako návšteva úradu. Prieskum ukázal ešte väčšiu spokojnosť u podnikateľov: online služby využíva až 82 % z nich.

Najviac využívané sú kúpa dialničnej známky, informácie a údaje z katastra, ale i podávanie daňových priznaní. Počet služieb, ktoré využívajú podnikatelia, je výrazne vyšší. "Priemerný ročný počet vybavených úradných záležitostí v slovenských firmách je 6,5," informoval Raši. Najčastejšie ide o daňové priznanie, daň z príjmu, ale aj odvody za zamestnancov do zdravotnej a sociálnej poisťovne.

Jedna vec je online služby využiť, druhá je byť s nimi spokojní. Z prieskumu vyplynulo, že spokojných s online službami bolo 54 % občanov, u podnikateľov je spokojnosť 62-percentná. Vícepremiér síce pozitívne čísla víta, priznáva však, že stále máme rezervy. "Našou ambíciou je, aby jasná väčšina bola spokojná s vybavovaním úradných záležitostí cez internet," konštatoval.

Čo podnikatelia aj občania u online služieb vítajú? Hlavne šetrenie času a efektívnosť. Za najväčšie nedostatky považujú technologické zabezpečenie jednotlivých systémov a v niektorých prípadoch aj neprehľadnosť elektronických služieb.

VIDEO Plus 7 Dní