Krajčího riaditeľ obžalovaný zo zločinu: Upratovanie nemocnice
14. 3. 2021, 6:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 23:57)
Handrkovanie o to, kto lacnejšie uprace nemocnicu, ohrozilo pacientov.
Zdroj: mesto Prešov
Zdroj: Maroš Èerný
Zdroj: RUDOLF FELŠÖCI
Galéria k článku
Fakultná nemocnica s poliklinikou v Prešove je výnimočná. V roku 2015 sa zdravotné sestry vzbúrili pre katastrofálnu situáciu v zdravotníctve. Ako jedny z mála na Slovensku nepopustili zo svojich požiadaviek. Škandál odznel a o prepustené a odídené sestričky sa už nik nezaujímal. Pred rokom sa nemocnica zviditeľnila opäť. Tentoraz tým, že ju vedie bývalý predajca plastových okien Ľubomír Šarník, obžalovaný z daňového zločinu.
Pohoršenie mnohých, že tento nominant ministra zdravotníctva Marka Krajčího nemá potrebnú prax v riadení takého kolosu, nikoho z kompetentných nezaujímalo.
Samá chvála
„Ľubomír Šarník je expert na optimalizáciu procesov v podnikoch, znižovanie ich nákladov, zvyšovanie efektivity, výkonnosti, a preto si myslím, že je to veľmi dobrý, skúsený manažér a ekonóm, ktorý bude vedieť aj ekonomicky túto nemocnicu postupne vytiahnuť zo schémy zadlžovania,“ chválil v lete svojho ťahúňa minister Krajčí.
Prvý škandál na seba nenechal dlho čakať. A keď už, tak poriadny. V snahe o racionalizáciu nákladov a maximálne ušetrenie vynaložených finančných prostriedkov Šarník začal od podlahy. Vyhodil upratovaciu firmu s tým, že tieto služby zabezpečí nemocnica sama a za tri roky vlastného upratovania ušetrí 2 milióny eur. Upratovačky vraj zoženie s prehľadom. Lenže... Ani nie týždeň po vyhodení upratovacej firmy a chabom pokuse o upratanie sanitárkami po chodbách nemocnice už behá ďalšia upratovacia firma. Vybraná priamo, bez výberového konania. Vraj dočasne. Kým riaditeľ nevyrieši situáciu. Koľko bude stáť tento špás, nie je jasné. Ani to, či externá firma s minimálnym počtom ľudí stíha všetko upratať.
Upraceme sami
Upratovacie služby ležali novému riaditeľovi v žalúdku pravdepodobne už dlhšie. Od roku 1989 totiž nemocnicu čistila jedna a tá istá firma Hopos. Aj poslednú verejnú súťaž vyhrala s najnižšou elektronicky podanou ponukou. Upratovanie celej nemocnice na tri roky za sumu 4,9 milióna aj s DPH. Víťaz čakal na podpísanie zmluvy. Tej minulej sa skončila platnosť a novú za nemocnicu nemal kto podpísať. Aby sa nemocnica netopila v špine, zabezpečila v Hopose upratanie priamo na základe objednávky. Vraj do právoplatného ukončenia verejnej súťaže - teda do podpísania zmluvy. Tento stav však trval dva roky.
Šarík už v októbri si vyžiadal odborné vyjadrenie od znalkyne z ekonómie a manažmentu Petriľákovej. Tá vyrátala, ako by to vyzeralo finančne, keby si nemocnica upratovala sama. Namiesto 79 ľudí, ktorí upratovali 98 oddelení v 11 objektoch nemocnice, podľa znalkyne by zvládlo tento kolos upratať aj 46 zamestnancov na plný úväzok s minimálnou mzdou a štyria ľudia na skrátený pracovný úväzok. Obmedzil by sa nákup prostriedkov na upratovanie a výsledok bude čarovný. Znalkyňa vyrátala, že nemocnica môže takto za dva roky ušetriť dva milióny eur.
Pre riaditeľa to bolo jasné. Vidina ukážkového šetrenia ho hnala vpred. Riešením bolo zrušenie výsledku verejného obstarávania.
Riaditeľ tvrdí, že jeho rozhodnutie odobrila aj rada Úradu pre verejné obstarávanie. Lenže tá preskúmala len to, či zrušenie výsledkov súťaže je v súlade so zákonom. A keďže zákon takú možnosť dáva a nemocnica ukázala, že vie, aspoň podľa predloženého posudku, upratovať sama a lacnejšie, tak úrad nevidel zákonnú prekážku na zrušenie výsledku verejnej súťaže.
Svojský prístup
Už v októbri 2010 bolo jasné, že nemocnica chce ušetriť a upratovať vo vlastnej réžií. No až k 12. decembru 2020 zrušila objednávku vo firme Hopos a o svojom rozhodnutí upratovaciu firmu upovedomila až 19. februára 2021. Jednoducho jej oznámila, že od 1. marca už do nemocnice nemusia chodiť upratovať.
„Dali nám len sedem dní na to, aby sme riešili situáciu. Dostali sme ‚láskavú‘ ponuku, že od nás prevezmú zamestnancov aj techniku na upratovanie. Najprv hovorili o 50 zamestnancoch, neskôr to bolo len niečo vyše 20,“ vysvetľuje situáciu majiteľ košickej firmy Hopos Peter Duchyňa.
Ponúkané riešenie bolo absurdné. Už aj z toho dôvodu, že jej nemocnica dlhuje za upratovanie milión eur.
Nad snahou upratať celú nemocnicu s päťdesiatimi ľuďmi Duchyňa krúti hlavou. „V novembri, keď bola situácia s koronavírusom vážna, nám na dva dni vypadlo 17 ľudí z upratovania. Čiže sme upratovali nemocnicu so 62 ľuďmi. Už vtedy vydal Šarník nariadenie - takzvaný havarijný plán upratovania, ktorý konkrétne nariaďoval, čo neupratovať, keď nie je dostatok personálu,“ vysvetľuje majiteľ firmy Hopos. Vyťahuje papier a ukazuje konkrétne obmedzenia. Podľa obežníka dočasne obmedzil upratovanie napríklad v onko-hematologickom pavilóne. Pri výpadku upratovačov nie je potrebné upratať vstupnú chodbu do budovy či schody na jednotlivých podlažiach. Podobne dopadol chirurgický blok či gynekológia, ani budova riaditeľstva by sa nemala v takom čase extra upratovať. Len dennodenne vynášať smeti a umývať záchody.
„Ešte chce radikálne škrtať materiálové vybavenie. Neuveríte, ale my sme na upratanie nemocnice spotrebovali ročne 1 800 mopov. Jeho avizovanými päťdesiatimi mopovacími zariadeniami na tri roky fakt toho veľa nenačistí,“ tvrdí Duchyňa. Jeho firma aktuálne zamestnáva okolo sto zamestnancov. Tí, ktorí upratovali nemocnicu v Prešove, sú na platenej dovolenke. Čo bude s nimi ďalej, nie je jasné. Pravdepodobne skončia na úrade práce.
U Duchyňu mali ženy upratovačky minimálnu mzdu a muži, ktorí obsluhovali upratovacie stroje, okolo 750 eur. „Ľudí sme vždy školili. V súčasnosti si každý myslí, že vie upratovať. No my sme zabezpečovali aj deratizáciu, dezinsekciu a dezinfekciu,“ dopĺňa Duchyňa.
Riaditeľ nemocnice Šarník na otázky PLUS 7 DNÍ neodpovedal. Neprezradil, koľko ľudí chce na upratovanie zamestnať ani aké príplatky dostanú sanitárky za to, že na nevyhnutný čas nahradili upratovačky, ani kto dezinfikuje a čistí napríklad operačné sály.
Viac FOTO nemocnice v Prešove a Krajčího obľúbenca v GALÉRII
„Chcel by som, aby z tejto nemocnice bola jedna moderná, efektívna, zdôrazňujem slovko efektívna, nemocnica, ktorá bude priateľská a ústretová pre pacientov, a zároveň to bude atraktívne miesto pre zamestnancov, predovšetkým pre lekárov a zdravotné sestry,“ povedal pre médiá v minulosti Krajčího obľúbenec Šarník. Či sa mu takým šokovým štýlom riadenia tento top trend podarí dosiahnuť, uvidíme čoskoro.
Mohlo by vás zaujímať: