Exminister práce Milan Krajniak (Sme rodina) podal demisiu napriek tomu, že jeho hlavu nikto nežiadal. Hoci sa nejeden člen verejnosti pýtal, čo tým chcel Milan vlastne povedať, on to prezentoval ako gesto smerom k vyriešniu vládnej krízy. Jeho stranícky šéf Boris Kollár sa hneď vyjadril, že keď bude kríza zažehnaná, bude rád, ak sa Krajniak do rezortu vráti. Napokon, v podstate všetci tak v zrekonštruovanej vláde aj urobili. No Krajniak sa nechal počuť, že on členom vlády Eduarda Hegera veru nebude. „Dal som demisiu s vedomím, že podávam demisiu a nie ako “vydierku” s tým, že sa okamžite “hlásim do služby,” povedal Krajniak. Dnes už expremiér Igor Matovič si robil na Deň bláznov žarty, že ministrom práce a rodiny bude multiotecko Kollár. No realita vyzerala tak, že Sme rodina asi ozaj nemá z koho vyberať a v hre bola podľa medializovaných informácií aj výmena rezortných kresiel medzi koaličnými partnermi. Nakoniec Kollár do toho istého predsa len posadí Posledného križiaka Krajniaka.

Predseda Národnej rady po stredajšom rokovaní vlády potvrdil, že Krajniak sa vráti do funkcie šéfa Ministerstva práce, sociálny vecí a rodiny.  Dodal, že s návrhom súhlasil predseda vlády Eduard Heger (OĽANO). Informovali už aj prezidentku SR Zuzanu Čaputovú. Tá je podľa slov Kollára pripravená Krajniaka do funkcie menovať už v piatok.

Prehovoril ho

„Prehovorili sme bývalého ministra Krajniaka napriek jeho veľkému zdráhaniu. Bolo to asi najrozumnejšie riešenie z našej strany. Po debate u prezidentky, aj keď sme tam došli s inými menami, sme sa dohodli konsenzom, že dáme návrh za našu stranu premiérovi Hegerovi, že by sme toto ministerstvo opäť obsadili Milanom Krajniakom,” povedal Kollár s tým, že Heger návrh akceptoval.

Šéf Sme rodina dodal, že akceptovali aj pripomienky prezidentky z minulosti, keď hovorila o potrebe obsadiť rezort v čase pandémie niekým, kto ho pozná. Kollár to rovnako považuje za potrebné, aby mohlo ministerstvo práce kontinuálne pokračovať vo vyplácaní viacerých foriem pomoci. Treba podľa neho tiež dotiahnuť ďalšie schémy pomoci, s ktorými už Krajniak začal. „Prezidentka mi sľúbila, že urobí všetko pre to, aby sa to nezdržiavalo, lebo situácia je vážna, nielen v rezorte, ale aj v štáte,” poznamenal.

Možné nominácie na šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Kollár zatiaľ neuviedol. Sadnúť by si k tomu mali podľa jeho slov aj s premiérom nasledujúci týždeň. Poznamenal, že sa téme venovali i s prezidentkou Čaputovou. Tá by podľa jeho slov na poste uvítala profesionála. Kollár verí, že takéto meno s premiérom nájdu.

Heger uvítal nomináciu Krajniaka späť na post ministra práce a teší ho, že ponuku Krajniak napokon zobral. Pripomenul, že ešte ako minister financií úzko spolupracoval s jeho rezortom a teší sa na ďalšiu spoluprácu.

FOTO ako Krajniak podával demisiu v GALÉRII

V súvislosti so šéfom SIS budú podľa Hegerových slov debatovať s Kollárom, aby našli človeka, „s ktorým budeme všetci spokojní a ktorý bude zastávať funkciu tak, aby to bolo v záujme Slovenska”.