Pre to, aký je vraj liberalizmus strašný a aké hrozné sú moderné ženské práva, vyplakávali koncom apríla slovenský minister práce Milan Krajniak a poslankyňa Anna Záborská na konferencii vplyvnej poľskej mimovládky Ordo Iuris. Tá preberala medzinárodnú deklaráciu, ktorú naša krajina ani nepodpísala.

Z ministerskej stoličky

Slovenský minister Krajniak poslal na konferenciu svoje video, v ktorom po slovensky čítal príhovor sediac vo svojej ministerskej kancelárii.

„V súlade so ženevskou deklaráciou sa zasadzujem za všeobecné spoločenské uznanie hodnoty materstva a rodiny. Chcel by som, aby sme každé dieťa, aj nenarodené, vnímali ako potenciál a skutočné bohatstvo našej spoločnosti,“ povedal účastníkom. Rozhovoril sa aj o tom, ako pomohol nedávno presadiť napríklad dávku pre ženy od 4. mesiaca tehotenstva. „Naše ministerstvo vníma požiadavky ženevskej deklarácie a vybrané relevantné záväzky v nej zakotvené sa snažíme premietať do každodennej činnosti a do našich aktívnych oblastí prorodinnej politiky,“ dodal napriek tomu, že Slovensko signatárom tejto dohody nebolo.

Deklaráciu vlani inicioval americký prezident Donald Trump a podpísalo ju vyše 30 štátov, ktoré sú vnímané ako autoritatívne a neliberálne. Napríklad Brazília, Saudská Arábia, Sudán či Uganda. Deklarácia hovorí o ochrane práv a zdravia žien, ale jedným dychom odmieta umelé prerušenie tehotenstva. Medzi signatármi nájdeme väčšinu z krajín, ktoré sa umiestnili v rebríčku dvadsiatich štátov sveta, v ktorých je najhoršie byť ženou. USA od deklarácie odskakujú po tom, čo Trump prehral voľby.

Nasledovník Čarnogurského

Hoci Krajniak vo videu prízvukuje, že základné práva ako ochrana života a rovnosť žien a mužov by nemali byť predmetom ideologických sporov, nezabudne dodať citáciu filozofa Rogera Scruttona o tom, ako Západ zachránil strednú Európu pred komunizmom a tá má teraz zachrániť Západ pred liberalizmom.

„... je povinnosťou strednej Európy pripomínať západnej Európe to, že bezbrehý liberalizmus, individualizmus, pretrhanie súdržnosti a sociálnych väzieb, ktorými je rodina, privedie túto civilizáciu do katastrofy. Bez ochrany rodiny naša civilizácia nemôže pokračovať ďalej,“ tvrdí Krajniak.

„Ja som túto myšlienku počul prvýkrát z úst pána Čarnogurského. Zrejme môžeme pána ministra považovať za pokračovateľa ultrakonzervatívnych myšlienok Jána Čarnogurského, pretože práve on kedysi povedal, že sa nám podarilo poraziť komunizmus a teraz musíme poraziť liberalizmus. Pevne verím, že stále hovorí v obrazoch,“ hovorí politológ Radoslav Štefančík.

Na konferencii nemohla chýbať ani tvár slovenského boja proti interrupciám, Matovičova poslankyňa Anna Záborská. Tá už niekoľkokrát predkladala návrhy na obmedzenie umelých potratov.

„V Európskom parlamente som často mala možnosť rokovať o dokumentoch o ženských právach a zdraví. Žiaľ, väčšina týchto dokumentov podporovala potraty a ,gender ideológiu‘ ako niečo normálne, dobré, zdravé a dokonca potrebné,“ začala svoj trojminútový príhovor pre európskych ultrakonzervatívcov. Podľa Záborskej je nutné postaviť sa proti tomu, aby bol hlas konzervatívcov potláčaný a menšinový. „Je dnes veľmi potrebné podporiť túto deklaráciu a vytvoriť alianciu, ktorá bude skutočne chrániť práva žien a dobro rodiny.“

Právo na vlastný názor

Podľa politológa nie je žiadnym tajomstvom, že na Slovensku existujú ultrakonzervatvívne kruhy, ktoré by rady upravili našu legislatívu. „Netýka sa to len potratov, ale aj ich pohľadu na homosexuálne partnerstvá, eutanázie a všetky tie etické otázky, ktoré práve táto skupina často otvára. To, že boli na tejto konferencii, ešte nič neznamená. Horšie by bolo, keby sa snažili závery konferencie pretaviť do slovenskej legislatívy. Slovenská republika stále nenadväzuje na žiadne náboženstvo a ideológiu a bolo by dobré, ak by to tak osta lo. Bolo by nebezpečné, keby tu určitá náboženská skupina presadzovala svoje priority na úkor ostatných,“ myslí si Štefančík. Dodáva však, že je celkom legitímne, ak sa poslankyňa Záborská stavia proti potratom. „Lebo na Slovensku si vážime rôzne názory.“

Smerom k Ugande?

Podľa ďalšej politologičky a odborníčky na rodovú rovnosť Zuzany Maďarovej ultrakonzervatívne poľské hnutie Ordo Iuris, ktoré organizovalo konferenciu, sa rôznymi spôsobmi usiluje ovplyvňovať európsku a medzinárodnú politiku. „Úzko spolupracuje s poľskou vládnou stranou Právo a spravodlivosť, zasadzuje sa za zákaz interrupcií v Poľsku, stojí za rôznymi iniciatívami, proti ktorým opakovane štrajkujú státisíce žien v Poľsku, aktívne brojí proti Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu na lokálnej úrovni aj na úrovni Európskej únie,“ vysvetľuje Maďarová.

Medzinárodné organizácie upozorňujú, že cieľom deklarácie je obmedzovanie sexuálnych a reprodukčných práv žien a zneviditeľňovanie alebo dokonca prenasledovanie LGBTI ľudí. „Naznačuje to aj pohľad na politiky krajín, ktoré ju pripravovali a podpísali. Napríklad v Ugande polícia cielene zatýka LGBTI ľudí a v roku 2019 v parlamente navrhli trestať homosexuálny sexuálny styk smrťou. Trumpova administratíva  útočila - symbolicky, inštitucionálne aj finančne - na organizácie alebo dokumenty ochraňujúce ľudské práva žien. V Maďarsku polícia vtrhla do sídiel ľudskoprávnych organizácií kritických k vláde a zhabala im dokumenty a počítače,“ vypočítava Maďarová. A pýta sa, kam vedie minister našu krajinu.

Silnejší, než sa zdá

Podľa Investigatívneho centra Jána Kuciaka mala organizácia Ordo Iuris veľký vplyv na prijatie zákona o zákaze interrupcií v Poľsku. „Pred vynesením rozsudku Ordo Iuris zaslalo tribunálu stanovisko amici curiae podpísané viac ako troma desiatkami organizácií z Európy a z USA. Zistili sme, že v skutočnosti ide o sieť organizácií a jednotlivcov spolupracujúcich s Ordo Iuris. Niektorí členovia tejto siete sa pokúsili ovplyvniť rozhodnutia vlád a parlamentov v strednej Európe až na úroveň Európskeho parlamentu,“ píše centrum.

Spoluzakladateľom Ordo Iuris bola aj Nadácia Inštitútu Piotra Skargu. Tá je podľa centra matkou slovenskej nadácie vydávajúcej web Christianitas. Pred správami z tohto webu varoval veriacich hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara.