Sľub služby občanom v utorok zložili nástupkyne novozvolených županov za Obyčajných ľudí.

Na miesto šéfa Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča nastúpila pedagogička a historička Natália Milanová. Za žilinskú županku Eriku Jurinovú zas zdravotná sestra Elena Červeňáková. Tak OĽaNO, ako aj SaS sa pred regionálnymi voľbami zaviazali, že v prípade zvolenia sa ich kandidáti vzdajú mandátu poslanca NRSR. Pri otvorení prvej schôdze roka 2018 tak spravil aj saskár Juraj Droba. Jeho náhradník Radoslav Pavelka sa v parlamente ukázal, ale sľub zloží až vo štvrtok.

Sestrička s pokorou

„Je to pre mňa emotívny moment a veľká zodpovednosť,“ vraví bývalá sestra v košickej univerzitnej nemocnici Elena Červeňáková. Vraví, že sa bude snažiť motivovať viac sestier, aby kandidovali. „Na to, aby sme mali silu niečo zmeniť, tu musí byť asi 15 sestier,“ povedala.

„Zodpovednosti nebojím, som pri lôžku pacienta 39 rokov. Tam si uvedomujete zodpovednosť za chorého človeka a aj za život človeka,“ ubezpečuje a svoju novú úlohu v NRSR berie s pokorou. Aký mala z parlamentu prvý dojem? „Je to tu iné, ako som čakala,“ povedala nám, ale nevedela opísať, prečo.

Elena Červeňáková (OĽaNO) skladá poslanecký sľub.
Elena Červeňáková (OĽaNO) skladá poslanecký sľub.
Zdroj: TASR

Už piata mamička

Natália Milanová hneď zaujala kolegov. Čoskoro totiž očakáva prírastok do rodiny a tak sa mnohí zamysleli, ako si chce plniť svoje povinnosti. „Mám skvelého manžela, rodinu aj kolegov v poslaneckom klube. Sú mi veľkou oporou. A som už piatou mamičkou tohto volebného obdobia,“ začala vysvetľovať.

„Verím, že budem dôkazom toho, že sa dá zvládnuť materstvo a práca bez toho, aby bol niekto ukrátený. Do pôrodu chcem pracovať čo najdlhšie. Neviem, či sa mi podarí nastúpiť plnohodnotne už po šiestich týždňoch, ako to plánuje novozélandská premiérka, ale na júnovej schôdzi by som už chcela pracovať naplno,“ dodala.

Natália Milanová (OĽaNO) skladá poslanecký sľub. Čoskoro však nastúpi na materskú dovolenku.
Natália Milanová (OĽaNO) skladá poslanecký sľub. Čoskoro však nastúpi na materskú dovolenku.
Zdroj: TASR

Z upratovača poslanec

Nového bratislavského župana Juraja Drobu už v parlamente vídať nebudete. Aj on svoje miesto prenechal nováčikovi. Volá sa Radoslav Pavelka a jeho profil patrí k tým zaujímavejším. Nie je totiž profesionálny politik. „Doteraz som bol konateľom SBS,“ prezradil.

A ak bolo treba, vraj aj on si navliekol uniformu „vyhadzovača“ a vyšiel do terénu. Svoje podnikanie začínal s upratovačskou firmou a takisto povedal, že občas musel vo svojom podniku chytiť metlu do ruky aj sám. Ako jediný z oslovených parlamentných nováčikov prezradil svoj doterajší plat. Pavelka si po prevzatí mandátu prilepší. Na účet mu bude chodiť 5-krát viac ako doteraz.

Ešte v decembri zložil poslanecký sľub aj náhradník za novovymenovanú ústavnú sudkyňu Janu Laššákovú (Smer-SD) Ľuboš Martinák. Ten už v parlamente pôsobil, a to od roku 2010.