Keď v roku 2014 kandidoval za prezidenta bývalý poslanec a jedna z hlavných tvárí Strany maďarskej komunity (SMK) Gyula Bárdos, médiá objavili jeho dcéru herečku. Mladá kráska s medzierkou medzi zubami mala v tom čase za sebou filmový debut v snímke Dom.

Kandidát vysvetľuje „pikantnosti“

V niektorých scénach vystupovala nahá a práve tieto pasáže zaujali v súvislosti s ambíciami herečkinho otca. Hoci vyslanec SMK v boji o kreslo v Prezidentskom paláci nemal závratné šance vyhrať, na otázky o kariére svojej mladšej dcéry musel Bárdos odpovedať. Lebo, hoci len hypoteticky, otázka, či budeme mať prezidenta, ktorého dcéra ukazuje prsia, nebola nezaujímavá. Gyula Bárdos vtedy reagoval ako hrdý otec. Médiá odbil, ukázal, že vie, čo je umenie, a dcéru podržal. S pikantnosťami na plátne nemal žiadny problém. „Dcéra má moju plnú podporu. Bolo to veľmi jemné, nahota nebola samoúčelná. Rozhodnutie bolo na nej a ja to rešpektujem. Som na ňu hrdý.“Za výkon vo filme Dom Judit Bárdos napokon získala tri ocenenia a ošemetné otázky o nahote, na ktoré musel reagovať jej otec politik, mladú herečku neodradili. Ešte v tom istom roku ukázala telo opäť, v česko-slovenskom filme Fair-play.

Plné zuby politiky

Dnes to vyzerá tak, že dcéra prerástla otca. Hoci ešte stále v jej profiloch druhá veta oznamuje, že „je dcérou politika Gyulu Bárdosa“, herečka razí vlastnú cestu. Otázky, ktoré spájajú jej a otcovo povolanie, nemá veľmi v láske. „Naozaj som sa k tejto téme už mnohokrát vyjadrila, preto sa už teraz nechcem,“ reagovala na ponuku hovoriť o tom, aké je nosiť v umeleckom svete známe politické meno, a tak sme zalovili v archívoch. Rodinné pozadie úspešnej Judit zaujíma aj Čechov.

Magazín Ženy.sk zaujímalo, či je Judit extrovert, keďže práca mamy novinárky a otca politika ju na to predurčujú. „Vnímala som, že rodičia boli v okruhu maďarskej menšiny na Slovensku celkom známi, ale že by som mala ísť v ich stopách, to nie. Skôr ma ovplyvnilo, že rodičia radi chodili do divadla, do kina a nás so sestrou brávali so sebou. Spomínam si aj na predstavenia, ktoré som prespala, pretože som mala možno len päť rokov a nemohla som im rozumieť,“ zaspomínala si na detstvo. Bárdosovci majú okrem Judit staršiu dcéru Kingu. Tá sa rovnako ako jej mama Ágnes, redaktorka vysielania pre menšiny, venuje písaniu a televíznej tvorbe. Kultúra vlastne živí aj hlavu rodiny. Keď Gyula Bárdos pôsobil v parlamente, sedel vo výbore pre túto oblasť života. Dnes vedie maďarský kultúrny zväz Csemadok.

Kedysi: Gyula Bárdos v parlamente vedľa Bélu Bugára v časoch, keď mala maďarská menšina len jednu stranu a šéf Mosta-Híd čierne vlasy.
Kedysi: Gyula Bárdos v parlamente vedľa Bélu Bugára v časoch, keď mala maďarská menšina len jednu stranu a šéf Mosta-Híd čierne vlasy.
Zdroj: TIBOR SOMOGYI

Protekciu jej nik nevyčítal

Judit Bárdos v českých médiách povedala, ako rodina prežívala otcovu kandidatúru na prezidenta. „Natáčala som v tom čase seriál, takže som bola často preč a vnímala som to okrajovo. On nás do politického diania nikdy veľmi nezaťahoval a my s mamkou a so sestrou sme sa na tom ani nechceli zúčastniť,“ povedala. Či sa „potatila“, nevie povedať. Isté je, že Gyula Bárdos svoju medializovanú dcéru vždy podporoval a rád sa z jej úspechu teší aj nahlas. S manželkou ju prídu občas podporiť na premiéru. Naposledy bolo vidieť fúzatého člena predsedníctva SMK s manželkou pri uvedení snímky Backstage, kde si Judit zahrala úlohu dramaturgičky.

Politik je možno dcérin najväčší fanúšik. Z hlavy vie vymenovať všetky dávnejšie aj novšie filmy či seriály, kde mohli diváci vidieť jeho dcéru. Má výborný prehľad o tom, kde ju možno vidieť na divadelných doskách. Otec dcéru sleduje, ale do kariéry jej nezasahuje. „Nikto mi nikdy nedal pocítiť, že by som mala protekciu,“ prezradila pred pár rokmi Judit a dodala, že chodí na kastingy a teší sa z príležitostí, ktoré dostane. A tak, ako otec nedá dopustiť na dcéru, ani ona neváhala vyhlásiť, že voliť chodí pravidelne a, áno, volí otca. Myslí si však, že SMK by mohla byť menej konzervatívna strana.

Doktorka: Herečku poznáte aj z markizáckeho seriálu.
Doktorka: Herečku poznáte aj z markizáckeho seriálu.
Zdroj: Archív

Maďarská Slovenka?

V rodine hovoria Bárdosovci po maďarsky. Mama využíva tento jazyk aj v práci, podobne ako staršia dcéra Kinga. Otec je kompletne bilingválny, ako hádam všetci politici z národnostných strán. Judit hrá hneď v troch jazykoch. Na doskách komárňanského divadla a vo filmoch maďarských režisérov v rodnom jazyku, no a slovenčinu s češtinou strieda podľa potreby. Hlavne v Česku sa k vysvetľovaniu svojho pôvodu vo viacerých talkshow musela vracať. Slovenská herečka maďarského pôvodu? - pýtal sa jej napríklad Karel Šíp, ako ju má prezentovať. Maďarská Slovenka? Odpovedala mu: „Maďarka zo Slovenska,“ charakterizovala sa u susedov.

Judit Bárdos hovorí, že dve kultúry, ktoré dostala do vienka, ju obohacujú. V Denníku N si však zaspomínala aj na nepríjemnú príhodu. „Po ulici v Senci sme išli so sesternicou, počuli nás rozprávať sa po maďarsky a začali po nás kričať: ,Maďari za Dunaj!‘ Čo na to poviete? Mala som sedem rokov. Človek si pomyslí, prečo je iný, prečo to tak je? Naozaj to podľa mňa pochopí len ten, kto žije v menšine. Treba to však brať z tej dobrej stránky. Zadarmo som dostala dva jazyky, čo je super. Poznám dve kultúry. Každý, kto žije v menšine, si musí sám v sebe usporiadať tieto veci, aby sa mu dobre žilo.“

Herečka: Judit Bárdos chodila najskôr na klavír, až na vysokej škole si vybrala herectvo. Zatiaľ zrejme neľutuje.
Herečka: Judit Bárdos chodila najskôr na klavír, až na vysokej škole si vybrala herectvo. Zatiaľ zrejme neľutuje.
Zdroj: Judit Bárdos

Umenie a politika

Judit nevystupuje na námestiach ako niektorí jej kolegovia z SND, neangažuje sa proti nejakej strane alebo za ňu a otázky o otcovi ju otravujú. Je podľa nej lepšie nemiešať politiku s umelcami? „Máme slobodu slova a názoru a pre hercov platí rovnako. Ak mám pocit, že niečo chcem povedať, že sa chcem za niečo postaviť verejne, je správne urobiť to. Nie je v poriadku, ak svoju tvár a popularitu, slová, ktoré môžu ovplyvniť ľudí, zapredávate za peniaze. Politika by nemala byť pre umelcov kšeft,“ povedala pred dvoma rokmi pre Pravdu v čase, keď v školách hrala v inscenácii Natálka. Hlavnou postavou je matka dievčatka, ktoré takmer umrelo po útoku českých neonacistov.

Medzi celebritami

„Judit je dnes veľmi nezávislá a sebavedomá žena,“ vraví pyšne Gyula Bárdos. Kým jeho strana vypadla pred deviatimi rokmi z parlamentu a prieskumy ju aj na nasledujúce voľby stavajú pod päťpercentnú hranicu, dcéra „valcuje“ v stredoeurópskom filmovom priestore. V roku 2017 sa s filmom Out dostala na slávny festival v Cannes, vlani si ju do snímky Súmrak vybral oscarový režisér László Nemes, česká značka kozmetiky si Judit zvolila za svoju tvár. Na doskách bratislavského Mestského divadla P. O. Hviezdoslava žiari 31-ročná dcéra politika SMK v úlohe 17-ročnej dcéry Zuzany Fialovej. Jej výkon v komédii Perníková dáma po boku ostrieľanej Fialovej či Diany Mórovej diváka upúta a necháva tušiť, že z mena Bárdos sa stáva skôr meno celebritné ako politické.

Viac fotografií krásnej herečky si môžete pozrieť v GALÉRII.

Mohlo by vás zaujímať: