Oľga Savitska z Ukrajiny má 28 rokov a leží v košickej nemocnici. Pred bombami a bojmi síce utiekla, trpí však vážnou diagnózou. Vojna neberie ohľad ani na ľudí s ochoreniami, ktorí potrebujú byť v pravidelnom kontakte s lekárom, aby sa ich zdravotný stave nezhoršil.
Oľga pochádza z Ivano-Frankivska, mesta, ktoré leží približne 250 km od hraníc so Slovenskom. Patrí medzi najzápadnejšie mestá Ukrajiny, ktoré ostreľujú ruské vojská. Manžel aj jej otec zostali brániť krajinu. „Voláme si s manželom každých päť minút. Veľmi sa o mňa bojí, ako mi je a ja sa bojím oňho. Teraz bojuje vo vojne, stal sa s neho vojak. Som úplne šokovaná a ľudia na Ukrajine sú úplne šokovaní, nikdy v živote by nikomu z nás nenapadlo, že sa niečo také hrozné môže stať. Nevieme, čo máme robiť. Deti a pacienti s cystickou fibrózou nemajú žiadne lieky, dochádzajú potraviny, je to strašné,“ povedala košickým lekárom. Nemocnica médiám poslala jej príbeh, pretože je šanca, že ukrajinská pacientka nie je jedinou utečenkyňou, ktorí budú potrebovať pomoc slovenských zdravotníkov.
Život mladej ženy, ktoré sa len nedávno tešila z krásneho života, svadby, sa nateraz obmedzil na nemocničnú izbu, telefón a videá, ktoré si pozerá. „Naše mestá Kyjev, Charkov, a iné sú bombardované, každú chvíľu bomby a bomby. Pozerám to na videách. Len bomby a bomby je to hrôzostrašné. Ľudia zomierajú,“ sleduje.
Chorá od detstva
Oľga hovorí plynule anglicky a rusky, má vysokú školu a doma pracovala pre charitu. Od detstva trpí na závažné nevyliečiteľné ochorenie - cystickú fibrózu. Na Slovensko ušla pred pár dńami spolu s mamou. Skončila v nemocnici, pretože sa cítila veľmi zle. Lekári jej podali kyslík a antibiotiká. Ochorenie, ktorým Oľga trpí patrí medzí závažné, raritné a nevyliečiteľné choroby.
„Ide o ochorenie na celý život, v minulosti, ešte nie tak dávno, ľudia trpiaci cystickou fibrózou zomierali v pomerne mladom veku. Bez odborného lekárskeho dohľadu, bez liekov a liečby, môžu byť následky fatálne, pacient s týmto ochorením nemá šancu bez zdravotnej starostlivosti,“ hovorí pneumologička Lenka Kopčová. O Oľgu sa stará už niekoľko dní v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice, kde majú Centrum cystickej fibrózy pre dospelých. Nachádza sa na Klinike pneumológie a ftizeológie na Rastislavovej ulici.
Oľginu svadobnú fotografiu aj zábery zničenej Ukrajiny a húfov zúfalých ľudí na hraniciach si pozrite v GALÉRII.
„Oľgu sme najskôr vyšetrili, neskôr prijali na hospitalizáciu. Jej liečba u nás potrvá zhruba 10 dní, dostáva kyslík prostredníctvom kyslíkového prístroja, ktorý jej pomáha dýchať, antibiotiká, plus komplexnú podpornú liečbu potrebnú pre pacienta s cystickou fibrózou a tiež nutričnú intravenóznu podporu, dychovú fyzioterapiu,“ hovorí primárka kliniky Lenka Kopčová.
Dom ešte stojí
Oľga spolupracuje na projekte medzinárodnej cezhraničnej spolupráce, vďaka ktorej pred pár mesiacmi aj košická nemocnica získala nové moderné prístroje pre pacientov s diagnózou, akú má aj ukrajinská pacientka.
Dom Oľginej rodiny v Ivano-Frankivsku ešte stojí, ale mnohé iné už nie. „Chcem sa vrátiť na Ukrajinu, keď vojna skončí. A keď sa mi zlepší zdravotný stav a budem sa cítiť lepšie, pôjdem si pozrieť Košice,“ hovorí.
Cystická fibróza je závažné dedičné ochorenie, ktoré sa prejavuje od útleho veku. „Deti, ktoré sa s takýmto ochorením narodia, sa nazývajú slané deti, majú totiž veľmi slaný pot. V minulosti tak pôrodné babice vedeli okamžite zistiť, že dieťa nemá šancu na prežitie. Dôvodom je, že vylučovacie žľazy vylučujú veľmi hustý sekrét, ktorý sa hromadí napr. v pľúcach a spôsobuje problémy s dýchaním. Sekrét sa však môže hromadiť v pankrease, pankreatických vývodoch aj v črevách,“ vysvetľuje prednosta Kliniky pneumológie a ftizeológie doktor Pavol Joppa.
Pri terapii je preto najdôležitejšia liečba infekcií dýchacieho systému, od rozsahu pľúcneho postihnutia závisí prognóza chorého a jeho kvalita života. „V prevencii infekcií sa u detí kladie dôraz na očkovanie podľa očkovacieho kalendára, na skvapalnenie hustého hlienu sa používajú mukolytiká. Očisťovacej funkcii dýchacích ciest významne napomáha fyzioterapia. Využíva sa tiež preventívne podávanie antibiotík. Pri liečbe ochorení tráviaceho systému musí mať pacient dostatočný príjem živín a energie, znížené hladiny vitamínov a tráviacich enzýmov sa dopĺňajú vo forme tabliet,“ dodáva prednosta.