Volebný program Kresťanskodemokratického hnutia je dnes staršií ako včerajšie noviny, KDH sa do parlamentu nedostalo. Aj keď v čase, keď sme pripravovali tento článok, ešte definitívne výsledky neboli, chýbalo už len pár desatín percenta hlasov. A čísla neľútostne tvrdia, že hnutie získalo iba 4,65 percenta hlasov slovenských voličov. Voličov, z ktorých sa bezmála tri štvrtiny hlásia ku kresťanstvu a KDH vo svojom volebnom programe píše, že je jedinou na sto percent kresťanskou stranou, a že budú v parlamente hlasovať v súlade s kresťanskými hodnotami. Zrejme ich neoslovili ani Hlinove slová z poslednej veľkej televíznej debaty pred voľbami, kde sa viackrát odvolával na biblické citáty.

O desiatej večer, keď prišiel jeho predseda Alojz Hlina do volebnej centrály, však hnutie ešte verilo, že sa do parlamentu dostane: „Aj keď sa mi niekedy vpíše obava do tváre, som optimista,“povedal. Optimisticky vyzerali aj plné stoly v bratislavskej Umelke, kde mali centrálu. Šunka, saláma, syr, rezne, grilovaný syr, štrúdle... Blahobyt. Lenže, v tom čase predpovede hovorili o 5,1 percente hlasov. Úspechu verili aj krátko pred jednou hodinou v noci, ešte stále si mysleli, že prekročia magickú hranicu 5 percent. O pol hodinu, keď už situácia nevyzerala tak ružovo a aj štrúdľa sa začala míňať, sa vyjadril europoslanec Ivan Štefanec, že mu tieto voľby pripomínajú tie v roku 2016, keď chýbalo málo hlasov, aby sa dostali do parlamentu. „Dnes to vyzerá tiež tak, že to bude tesné,“ povedal. „Ale my veríme!“

Po druhej v noci úsmev z tváre Alojza Hlinu zmizol. Hlasy z polovice okrskov boli zrátané, hnutie malo 4,88 percenta, a to sa čakalo na tú „horšiu časť volieb“, teda hlasy ľudí z väčších miest, kde mohli očakávať liberálnejšie zmýšľanie ako na dedinách.

Pred treťou ráno ešte vládol vo volebnej centrále KDH slabý optimizmus, o hol hodinu neskôr už Alojz Hlina hovoril o tom, že ak voľby prehrajú, poverí vedením strany súčasného podpredsedu Pavla Zajaca. Nuž a keď im „narátali“ 4,76 percenta hlasov, sklamane povedal: „Všetky hriechy na mňa!“ Nuž a po štvrtej ráno bolo po všetkom.

Ale aj svoj neúspech niesli s hrdosťou. Žiadne potácanie sa, o akom hovorili kolegovia, ktorí boli v iných volebných centrálach, žiadne nadávky novinárom, že to oni sú vinnú za ich neúspech...

V každom prípade, prekvapenie to bolo. Kresťanskodemokratické hnutie zostalo za bránami parlamentu rovnako, ako Most - Híd, hoci sa k maďarskej národnostnej menšine na Slovensku hlási takmer pol milióna obyvateľov Slovenska. A debakel zažila aj Slovenská národná strana, hoci je - slovenská.

Pohreb vedľa pohrebníctva

Národniari odštartovali svoju volebnú noc vo svojej straníckej centrále na Šafárikovom námestí v Bratislave, ich centrála bola vzdialená od tej kádeháckej len pár metrov, vlastne – cez cestu. Možno symbolicky vyznie susedstvo straníckej centrály s pohrebníctvom. Tieto voľby totiž pochovali Slovenskú národnú stranu možno na štyri roky. Volebný štáb okupovali podpredsedovia strany, z ktorých najvýrečnejším bol Anton Hrnko. Po uzavretí volebných miestností prišla medzi novinárov aj ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná, ktorá sa priznala, že prežila sobotu s vnúčatami.

Najväčšie očakávania samozrejme vzbudzovalo vyjadrenie šéfa strany, „kapitána“ Andreja Danka. Ten sa vcelku neformálne vynoril z jedných z dverí centrály krátko pred polnocou. Vo svojom vystúpení pôsobil celkom nad vecou a skonštatoval, že vo voľbách rozhodli city, nie program jednotlivých strán. „V týchto voľbách boli emócie dôležitejšie než program. Myslím si, že rozčúlenie je málo na to, aby sa riešili problémy ľudí,“ konštatoval Danko, podľa ktorého ľudí nezaujíma napríklad výstavba diaľnic.

Na otázky novinárov Danko nereagoval a svižne sa pobral do miestnosti, kde zástupcovia médií prístup nemali, pričom za sebou zabuchol dvere. Razantne.

Zvyšní predstavitelia SNS sa k voľbám nevyjadrovali a v podstate nevychádzali z miestnosti stráženej ochrankou. Výnimkou bol len spomínaný Anton Hrnko, zrejme večný optimista, lebo ešte pred polnocou veril, že strana sa do parlamentu dostane. Na otázku či vyvodia z prípadného neúspechu v strane dôsledky uviedol, že o tom rozhodne snem.

A to už bolo jasné to, čo sa ráno potvrdilo: pohreb Slovenskej národnej strany sa odohral len pár metrov od známeho bratislavského pohrebníctva.

FOTO z centrál SNS a KDH v GALÉRII