Dvadsaťosem nominácií v desiatich kategóriách a dve Mimoriadne ceny. Tak vyzerá zoznam nominovaných osobností dvadsiateho šiesteho ročníka udeľovania cien Krištáľové krídlo za rok 2022.

„Zloženie poroty, v ktorej majú čestné miesta aj laureáti predchádzajúcich ročníkov, je pre nás každoročne kľúčové. Je totiž zárukou relevantných a hodnotných návrhov na nominácie a tiež istotou, že dokážeme vybrať tých, ktorí si ocenenie za daný rok najviac zaslúžia,“ hovorí riaditeľka Krištáľového krídla Katarína Srkala.

V odbornej porote v kategórii Publicistika a literatúra sedela aj naša redaktorka z oddelenia reportáží Monika Mikulcová. Jej predsedom je generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj, ďalšími členmi sú generálny riaditeľ TASR Vladimír Puchala, spisovateľka Evita Twardzik, spisovateľ, básnik a textár, laureát Krištáľového Kamil Peteraj a obchodný riaditeľ TA3 Julián Lukáček. „Rozhodovať o nomináciách s odborníkmi, ktorých prácu si veľmi vážim, bola pre mňa veľmi inšpiratívna skúsenosť a veľká zodpovednosť,“ uviedla redaktorka PLUS 7 DNÍ.

Zaujímavosťou tohto ročníka je nová kategória - Populárna hudba.

Ťažké rozhodovanie

Krištáľové krídlo každoročne oceňuje významné osobnosti Slovenska v oblasti vedy, kultúry, filantropie či športu. Jednotlivé poroty desiatich kategórií zasadali na prelome novembra a decembra. V odborných diskusiách sa ocitlo vyše 200 návrhov na nominácie, ktoré počas jesene zasielala verejnosť aj porotcovia. „Vzhľadom na množstvo prijatých návrhov a výnimočných počinov mali porotcovia vo všetkých kategóriách náročné rozhodovanie. Prišli však výborne pripravení, so širokým prehľadom vo svojej kategórii a s konštruktívnymi argumentmi. Po hodinách odborných diskusií vznikol zoznam s menami inšpiratívnych osobností a ich mimoriadnych počinov, ktoré si zaslúžia pozornosť a ocenenie. Veľká porota vybrala spomedzi desiatok návrhov dvoch laureátov Mimoriadnej ceny. Mená všetkých laureátov spoznáme na slávnostnom galavečere 4. marca 2023. Chcem sa poďakovať členom porôt za skvelú prácu a verejnosti za všetky zaslané návrhy,“ informovala riaditeľka Krištáľového krídla Katarína Srkala.

Riaditeľka Krištáľového krídla Katarína Srkala.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

Predseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko, s.d. a predseda Veľkej poroty Krištáľového krídla Ing. Ján Bilinský ocenil kvalitné nominácie a osvojil si myšlienky, ktoré predostreli porotcovia: „Krištáľové krídlo nám dáva možnosť hlbšie sa pozrieť na hodnotu človeka. Stotožňujem sa s posolstvom 26. ročníka Krištáľového krídla, aby sme venovali pozornosť psychickému zdraviu detí a aby sme pracovali na tom, aby bola naša budúcnosť zdravá.“

Generálny riaditeľ spoločnosti Coop Jednota Slovensko Ján Bilinský.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

Vedci, umelci aj hokejisti

Kategórii Hospodárstvo tento rok dominovalo odvetvie elektroniky, spracovania kovov a stavebníctva. V kategórii Výtvarné umenie to bolo sochárstvo a maľba. Porota kategórie Hudba do finálnej trojice posunula osobnosti reprezentujúce tvorbu klasickej hudby, džezu a ocenili tiež autorov, ktorí sa usilujú o popularizáciu klasickej hudby nielen pre mladú generáciu.

Medicína a veda reagovala tento rok na výrazný nárast počtu pacientov s rôznymi psychickými ťažkosťami. Nomináciu preto získala osobnosť z oblasti starostlivosti o duševné zdravie. Ďalšie dve nominácie porota udelila osobnostiam, ktorým sa v roku 2022 podarili unikátne vedecké objavy so svetovým významom. V kategórii Inovácií a startupov sa z množstva inšpiratívnych a úspešných počinov presadili osobnosti z oblasti strategického manažmentu, analýzy a optimalizácie a tiež udržateľnosti.

Množstvo návrhov významných osobností a ich diel v roku 2022 zaznamenali aj porotcovia kategórie Publicistika a literatúra. Nominácie pripísali dielam z audiovizuálnej publicistiky, poézie a beletrie. V kategórii Filantropia najsilnejšie zarezonovali témy vzdelávania v oblasti ľudských práv, boja proti rasizmu a antisemitizmu, ďalej pomoci týraným a opusteným zvieratám a tiež vzdelávania zdravotne znevýhodnených detí.

Aj vo svete športu sa za uplynulý rok udialo množstvo nádherných momentov, ktorých nositelia si zaslúžia uznanie. S prihliadnutím na konkrétny počin v hodnotenom roku, ale aj na mimoriadne dlhodobé úspechy, porota udelila nominácie dvom hokejovým osobnostiam a trojicu nominovaných uzavrela osobnosť slovenského thajského boxu, kickboxu a MMA. Porota kategórie Divadlo a audiovizuálne umenie rozhodla o trojici nominovaných z oblasti filmového a divadelného herectva, scénografie a režisérstva.

FOTO V GALÉRII

Na poli novej kategórie Populárna hudba sa v roku 2022 doslova odohralo veľa kvalitných počinov. Do finálnej trojice nominácií posunula porota osobnosti z popovej, hip-hopovej scény a duo, ktorého hudba sa stala vlastným žánrom pohybujúcim sa v džezových, soulových a popových vodách.

Predstavenie všetkých nominovaných nájdete aj na sociálnych sieťach:
https://www.facebook.com/kristalovekridlo
https://www.instagram.com/kristalovekridlo/

Nominované osobnosti

HUDBA:
Janoska Ensemble MgA
Gabriel Rovňák ml.
PhD. Martin Valihora

POPULÁRNA HUDBA:
Adam Ďurica
Kali (Koloman Magyary)
Lash & Grey (Kristína Mihaľová a Jakub Šedivý)

FILANTROPIA:
Mgr. Eva Turáková
JUDr. Zuzana Stanová
PhDr. Martin Korčok, PhD.

HOSPODÁRSTVO:
Ing. Ľubomír Harvánek
Ing. Zdeněk Březovják a Ján Koščo

MEDICÍNA A VEDA:
PhDr. Jana Žemličková
PhD., MPH doc. MUDr. Richard Imrich
DrSc. Mgr. Martin Števko, PhD.

VÝTVARNÉ UMENIE:
Mgr. art. František Bohunický
doc. akad. soch. Milan Lukáč

ŠPORT:
Zdeno Chára
Juraj Slafkovský
Monika Chochlíková

PUBLICISTIKA A LITERATÚRA:
Mila Haugová
PhDr. Milan Kolcun
Dušan Taragel

DIVADLO A AUDIOVIZUÁLNE UMENIE:
Judit Pecháček (Bárdos)
Alexandra Grusková
Katarína Kerekesová

INOVÁCIE A STARTUPY:
Mgr. Peter Kolesár, M.A.
Ing. Rastislav Hlaváč I
ng. Peter Badík

MIMORIADNA CENA: Laureáti budú zverejnení 4. marca 2023