Tip na článok
Bude ako Mečiar?: Premiérova strana stráca voličov, preferencie jej klesajú a on uteká pred otázkami novinárov. Rovnako sa pred koncom kariéry správal Vladimír Mečiar.

Kritika z vlastných radov, klesajúce preferencie, vyhýbanie sa médiám: Skončí Smer ako HZDS?

Úteky Fica pred novinármi znamenajú, že si nie je istý.

Galéria k článku (4 fotografie )
Kritik: Boris Zala sa pustil do vedenia Smeru, ktoré vraj potrebuje obmenu.
Neistota: Robert Fico sa začal vyhýbať novinárskym otázkam, na žatve pred médiami doslova utekal.
Bude ako Mečiar?: Premiérova strana stráca voličov, preferencie jej klesajú a on uteká pred otázkami novinárov. Rovnako sa pred koncom kariéry správal Vladimír Mečiar.

Tvrdá kritika z vlastných radov, klesajúce preferencie, vyhýbanie médiám. Toto v ostatnom čase charakterizuje vládny Smer. Ranu strane zasadila kauza Bašternák, ale podľa analytikov za to môžu aj nejasné vízie tretej Ficovej vlády a lovenie voličov v obsadených vodách konzervatívcov a národniarov. Jedinou šancou, aby Smer neskončil ako HZDS, by vraj bola zmena vedenia strany.

Padá

Kým v marcových voľbách získal Smer 28,3 percenta voličov, v júni mu preferencie padli na 26,4 percenta podľa Focusu a na 26,2 podľa Polisu. Ak to porovnáme s minuloročným októbrom, keď by ho volilo až 39,7 percenta oslovených agentúrou Focus, ide o dosť zásadný pád. Z rozdielu by mohla byť v parlamente jedna stredne silná strana. To je už celkom nelichotivé.

No kým Smer klesá, Slovenská národná strana (SNS) pod vedením Andreja Danka stúpa. Vlani v októbri sa strana prehupla cez 6 percent a teraz jej Focus nameral 14,5 a Polis 13,5 percenta. „Tretia vláda Roberta Fica nemá okrem predsedníctva Slovenska v Rade EÚ žiaden zmysel existencie, žiadnu ,konštitučnú ideu‘, ktorá by jej dávala opodstatnenie. Premiér a jeho ministri sa už ani nesnažia deklarovať nejaké vízie či zásadné reformy. Už po štyroch mesiacoch z nej cítiť iba zotrvačnosť a túžbu udržať sa pri moci iba preto, lebo je to naposledy,“ hovorí na margo klesajúcich preferencií Smeru analytik Radovan Choleva.

Úder od Bašternáka

Jedným z najviditeľnejších problémov, s ktorými Smer zápasí, je kauza Bašternák. Trvá už celé mesiace a zatiaľ sa ju Smeru nepodarilo prehlušiť ani predsedníctvom Slovenska v Európskej únii. Živí ju nielen opozícia, ktorá každý pondelok organizuje protesty - aj keď už s čoraz nižšou účasťou - za odstúpenie Roberta Kaliňáka pred komplexom Bonaparte, kde si Fico prenajíma od Bašternáka byt, ale aj neustále nové a nové informácie o biznise tohto stavebného podnikateľa. Podľa prieskumu, ktorý si dala Polisu urobiť agentúra SITA koncom júna, bolo za odstúpenie Kaliňáka 49 percent opýtaných. Až 34,9 percenta si myslí, že pre kauzu Bašternák by sa mal funkcie vzdať aj sám Fico. Ak si k tomu prirátame pokles preferencií, vyzerá to, že Smer má zarobené na riadny problém.

Zlomí Smeru väz?: Kauza Bašternák žije už niekoľko mesiacov, zatiaľ ju žiadna iná téma v očiach verejnosti neprebila.
Zlomí Smeru väz?: Kauza Bašternák žije už niekoľko mesiacov, zatiaľ ju žiadna iná téma v očiach verejnosti neprebila.
VLADO BENKO

Zlomí Smeru väz?: Kauza Bašternák žije už niekoľko mesiacov, zatiaľ ju žiadna iná téma v očiach verejnosti neprebila.FOTO: VLADO BENKO

Robert Fico však za svojím ministrom stojí a odmieta ho odvolať. V kuloároch sa síce šepká, že tak urobí po skončení slovenského predsedníctva, no ktovie, či to v januári strane pomôže. „Kaliňák mal odstúpiť po informácii, že obchodoval s človekom, ktorý je podozrivý z daňových podvodov, a po tom, čo ho začali vyšetrovať jeho vlastní podriadení. Po pol roku jeho pôsobenia vo funkcii budú reputačné straty Smeru také veľké, že už bude úplne jedno, či skončí, alebo nie,“ vysvetľuje analytik Choleva.

Začiatok konca?

Strana však stráca aj ďalšiu svoju mimoriadnu silu. Kým v minulosti bol Smer známy najmä jednotnosťou a tým, že členovia rozhodnutia strany verejne nekritizovali, teraz sa to zmenilo. Ústa si otvorili najmä europoslanci Boris Zala a Monika Flašíková- Beňová. A servítku si pred ústa nekládli.

„To, čo sa doteraz javilo ako pevná strana jednotného názoru, neplatí. Zala aj Flašíková sú zakladajúci členovia strany. Ich treba brať vážne bez ohľadu na to, v akom sú dnes postavení. Stále majú na členskú základňu výrazný vplyv,“ myslí si politológ Miroslav Kusý. Takmer rovnaký názor má Choleva. „Je to prvýkrát v histórii strany Smer, keď si niekto dovolil kritizovať predsedu a vyzývať ho na odchod. Dvaja europoslanci ešte nie sú pre Fica reálnym mocenským ohrozením, ale ich kritika je príznakom, že sa k nim postupne pridajú aj silnejší hráči,“ vraví.

Vymeniť vedenie

Boris Zala v rozhovore pre .týždeň povedal, že strana neprežije, ak sa nevymení veľká časť jej vedenia. „Ide o to, aby v strane na túto tému prebehla otvorená diskusia a v krátkom čase sa urobili závery. Ak sa to nestane, moja prognóza je dosť čierna. Nemyslím si, že padneme úplne, ale nastúpime trend SDKÚ,“ povedal Zala. Dodal, že ak sa chce Smer zachrániť a ak by mal ostať sociálnou demokraciou, musí sa vymeniť väčšia časť politickej garnitúry, ktorá dnes udáva tón. „Teraz, do roka, roka a pol maximálne. Ak má niekto osloviť ten vyprázdnený priestor od stredu doľava, musí to byť skupina moderných, progresívnych ľudí ako Kažimír, Pellegrini, Raši či Ondruš. To sú ľudia, ktorí sa nikdy neprejavili a nevyjadrili tak, aby si pôsobenie v tomto priestore znemožnili,“ myslí si.

Kritik: Boris Zala sa pustil do vedenia Smeru, ktoré vraj potrebuje obmenu.
Kritik: Boris Zala sa pustil do vedenia Smeru, ktoré vraj potrebuje obmenu.
MARTIN DOMOK

Kritik: Boris Zala sa pustil do vedenia Smeru, ktoré vraj potrebuje obmenu.FOTO: MARTIN DOMOK

Oslovujú zle

Podľa europoslancov je problémom najmä ideová vízia strany. „Zúžili sme propagandu na veľmi úzku skupinu obyvateľov - na pravicovonárodne orientovaných voličov v tradicionalistickom zmysle,“ povedal Zala v spomínanom rozhovore a dodal, že Smer sa prestal orientovať na ľavicových voličov. Fico podľa neho oslovuje národnokonzervatívnych voličov, hoci medzi nimi rastie popularita Danka. Naposledy skočil Fico Dankovi do kapusty, keď kritizoval vyvesenie dúhovej vlajky na slovenskom veľvyslanectve v Budapešti počas tamojšieho pochodu za práva gejov a lesieb.

Práve odmietanie tém typických pre sociálnodemokratické strany vo zvyšku sveta je istým spôsobom signifikantné pre ideovú zmätenosť Smeru, ktorú kritizujú jeho vlastní europoslanci. Lovenie voličov vo vodách, kde má prím SNS či Kotleba, podľa nich zmysel nemá. „Ak odrátam nešikovnú a v princípe izolovanú opozíciu, tých pár podivuhodných exotov, zostáva tu voľný priestor pre liberálov, ľavých liberálov, sociálnych demokratov, zelených a ľavičiarov. Celý tento priestor je voľný a navyše viazaný na mladú a proeurópsku generáciu. No Smer sa pchá do iného priestoru. Kladiem si preto otázku, či je súčasné vedenie Smeru schopné tento prúd osloviť,“ kritizoval Zala. Aj Monika Flašíková-Beňová príklon Smeru ku konzervatívnemu nacionalizmu kritizuje. A myslí si, že návrat k sociálnodemokratickým a liberálnym hodnotám by mali reprezentovať noví ľudia.

Skončia ako mečiarovci?

„Buď príde radikálna obmena, alebo Smer padne. Strana však stojí na Ficovi a Kaliňákovi. Pustiť ich k vode by znamenalo zmeniť celý profil strany. Obávam sa, že sa to neodvážia, ale ak to neurobia, povedie to k takému koncu, aký mal Mečiar a Dzurinda. Preferencie pôjdu ešte dolu, ak s tým niečo neurobia,“ myslí si Kusý. Podľa neho v politike platí železný zákon konca. „A to aj u takých politikov, ktorí nemajú ‚prúsery‘, tí sa zunujú. A navyše, ak sú kauzy, tak to celý proces urýchli. Klasickým príkladom je Churchill, ktorý vyhral druhú svetovú vojnu a prehral prvé voľby,“ vysvetľuje Kusý, že koniec Smeru je veľmi pravdepodobný. „Zásadná obnova vedenia vrátane predsedu je jediná šanca Smeru opustiť trajektóriu postupného úpadku, akého sme boli svedkami pri HZDS či SDKÚ. Robert Fico sa bude musieť po skončení predsedníctva vážne zamyslieť, čo ďalej so svojou politickou kariérou a s budúcnosťou Smeru,“ myslí si aj Choleva.

Neistota: Robert Fico sa začal vyhýbať novinárskym otázkam, na žatve pred médiami doslova utekal.
Neistota: Robert Fico sa začal vyhýbať novinárskym otázkam, na žatve pred médiami doslova utekal.
MICHAL SMRČOK

Neistota: Robert Fico sa začal vyhýbať novinárskym otázkam, na žatve pred médiami doslova utekol.FOTO: MICHAL SMRČOK

Strach z médií

Symptómom smeráckeho problému je tiež správanie predsedu Fica. Ten začal pred novinármi a ich otázkami doslova utekať. Jeho tlačové konferencie sa premenili na vyhlásenia bez možnosti položiť otázky, v ostatnom čase reaguje radšej cez tlačový odbor ako naživo. Naposledy sa počas oslavy žatvy priamo na poli nemotorne vyhýbal odpovediam na otázky o kauze Bašternák, pričom novinárov nezabudol „zhodiť“ a vyjadriť im absolútny dešpekt.

Podľa politológa Kusého to môže poškodiť strane ešte viac. „Tento postoj je neprijateľný. Takto sa politik nemôže správať bez toho, aby to postihlo jeho prestíž,“ myslí si a dodáva, že to svedčí aj o Ficovej neistote. „V demokratickej krajine je nemysliteľné, aby predseda vlády odmietal odpovedať na otázky novinárov, pretože tým vlastne odmieta odpovedať občanom, ktorí ho zvolili a ktorých zastupuje,“ dopĺňa Choleva. „Komunikácia s novinármi je nevyhnutnou súčasťou jeho práce a ak ju odmieta už od začiatku volebného obdobia, znamená to, že svoju prácu jednoducho nezvláda.“

VIDEO Plus 7 Dní