Ani drevený krížik na krku nepomohol Marianovi Kočnerovi na Najvyššom súde. Ten zrušil jeho oslobodenie v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Kočner bude znovu stáť pred Špecializovaným trestným súdom spolu s Alenou Zsuzsovou, s ktorou si písal v Threeme. Mužovi, ktorého kedysi eufemisticky nazývali „kontroverzným podnikateľom“, opäť hrozí vysokánsky trest. Asi preto sa obracia na vieru.

Veriaci

Kočnera priviedli na Najvyšší súd v modrom väzenskom mundúre s putami na rukách kukláči. Na krku sa mu hompáľal drevený krížik na tenkej koženej šnúrke. Zaujímalo nás, či sú takéto ozdoby vo väzení bežné a bezpečné.

„Vo všeobecnosti platí, že odsúdeným sa nekladú prekážky pri vlastných prejavoch náboženského vierovyznania a to platí napríklad aj pre nosenie náboženských predmetov na ruke a na krku, ak to nie je vec, ktorou by mohol byť ohrozený život, zdravie, majetok alebo bezpečnosť odsúdeného alebo iných osôb, marený účel výkonu trestu odňatia slobody alebo narušovaný ústavný poriadok,“ vysvetľuje hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže Monika Kacvinská.

 

Krížik neušiel pozornosti rodinám zavraždených a ich advokátom. „Všimol som si, že výzor pána Kočnera bol zmenený a určite to nebolo pre neho jednoduché. Neviem však zhodnotiť to, že mal na krku krížik,“ vraví zástupca Zlatice Kušnírovej.

Prívrženec ajurvédy

O Kočnerovi sa doposiaľ veľmi nehovorilo ako o riadnom kresťanovi. Na jeho starších fotografiách sme retiazku s kresťanským symbolom hľadali márne. Ak sa k niečomu verejne hlásil, tak to bola indická ajurvéda. Vďaka nej sa mu aspoň na čas podarilo schudnúť a zmeniť životný štýl. Teda v stravovaní a pohybe, nie práve v „podnikaní“, na čo koniec koncov doplatil.

„Začal som zdravo jesť, vynechávam mastné jedlá a sladké nápoje. Všetko je to na prírodnej báze,“ prezradil po tom, čo sa začal ukazovať na spoločenských akciách schudnutý. Zhodil až 40 kíl. „Je za tým päťtisícročná indická medicínska ajurvéda. Kompletne som prekopal životosprávu a dokonca som s tým rozbehol biznis,“ pochválil sa. S exmanželkou Slavomíra Hatinu Miriam založili ajurvédske centrum v bytovke Five Star Residence. Tá je známa z ďalšej jeho kauzy prevodov bytov a krátenia daní.

Väzenský režim bez ajurvédy a jej čajíkov sa na Kočnerovom vzhľade prejvuje. Na rozdiel od niektorých prominentných väzňov, ktorí z väzby vyšli ako kosť a koža, sa môže pokojne vrátiť k svojej starej prezývke Brucho. To mu pri predvedení pred senát Najvyššieho súdu prevísalo cez opasok, o ktorý mal pripevnené putá.

V rozpore s logikou

Hoci je Kočner už odsúdený na 19 rokov, Najvyšší súd znovu otvoril možnosť, že dostane ťažší trest. Hrozí mu až dvadsaťpäť rokov. Rozsudok o jeho oslobodení spod obžaloby z vraždy Jána Kuciaka, pri ktorej bola zavraždená aj jeho snúbenica Martina Kušnírová, totiž senát zrušil. Prípad bude opäť prejednávať Špecializovaný trestný súd.

Senát Najvyššieho súdu sa vyjadril, že súd prvého stupňa v prípade Kuciak rozhodol predčasne. „Nezistil náležite skutkový stav, neporadil si so všetkými okolnosťami prípadu, zrozumiteľne neodôvodnil rozhodnutie, nevykonal všetky potrebné dôkazy. Dôkazy, ktoré vykonal, hodnotil v rozpore so zákonom, z čoho vyplynul nesprávny právny záver, rezultujúci do oslobodzujúceho rozsudku,“ povedal predseda senátu Peter Paluda pri vynesení rozhodnutia. Vyčítal kolegom zo špeciálneho súdu napríklad to, že neprihliadli na výhražné správy týkajúce sa Kuciaka. Pretekárovi Miroslavovi Konôpkovi napríklad Kočner napísal, že „Kuciak dostane cez pi..“.   Špecializovaný súd nahradil vysvetlenie svojich postupov všeobecnými formuláciami týkajúcimi sa prezumpcie neviny namiesto toho, aby veci podrobne vysvetlil. Ak by vraj dôkazy opísal a chronologicky vyhodnotil, nedospel by podľa Najvyššieho súdu k oslobodeniu. „Hodnotil dôkazy v rozpore s elementárnou logikou,“ vyhlásil dokonca Najvyšší súd.

Podľa odvolacieho senátu sa Špecializovaný trestný súd nezaoberal stretnutím Zsuzsovej a Kočnera deň po vražde. Zsuzsová tvrdila, že v ten deň s Kočnerom nebola. Komunikácia z 22. februára však dokazuje, že sa stretli.

Nový posudok Threemy

Komunikáciu z Threemy Najvyšší súd hodnotil ako zákonne získaný dôkaz. Horšie to už bolo s jeho analýzou. Prvovstupňový súd povytrhával jednotlivé komunikácie a neporovnal ich s ostatnými dôkazmi. Prokurátor teraz ku Kočnerovej komunikácii Three­ma predkladá znalecký posudok.

„Ide o nový dôkaz, ktorý odvolací súd nepovažoval za potrebné vykonať, lebo mal dostatok argumentov na to, aby pristúpil k zrušeniu napadnutého rozhodnutia. Pán prokurátor predložil znalecký posudok z iného trestného konania a navrhol ho použiť ako listinný dôkaz. Verím, že bude teraz v ďalej prebiehajúcom trestnom konaní dostatok priestoru na to, aby bol tento znalecký ústav pribratý do konania a aby bola venovaná dostatočná pozornosť, až na vedeckej úrovni, správam z aplikácie Threema, ktorými podľa nášho názoru obžalovaní Končer a Zsuzsová jednoznačne hovorili o pripravovanej vražde a neskôr o tom, že už vražda Jána Kuciaka bola vykonaná,“ hovorí o posudku Kvasnica. „Znalecký ústav dal do skupín jednotlivé šifry, ktoré používali obžalovaní, a dal ich do určitých časových súvislostí a z toho podľa mňa vyplývajú mimoriadne dôležité konzekvencie pre dokazovanie v trestnom konaní.“

Novinára volali Svrab

Prokurátor v odvolaní tvrdí, že Kočner a Zsuzsová nazývali Jána Kuciaka svrab. Po jednom z článkov o Kočnerových biznisoch napríklad Kočner napísal Zsuzsovej, že sa „škrabe“, a dodal, že o pláne B neuvažuje. Nikdy predtým však kožné problémy nespomínal. Zsuzsová vraj najprv nechápala a opýtala sa, či ide o plán B na politickú stranu. Kočner odpovedal: Na svrab.“ Až po ďalšej Kočnerovej správe v znení: „Skur…ý Veľký Rozj…ný Akneovitý Bolák“ mu Zsuzsová odpísala, že už ten SVRAB vidí. Podľa prokurátora je z komunikácie zrejmé, že obžalovaná až vtedy objavila na internete Kuciakov článok a domyslela si, koho obžalovaný myslí pod pojmom svrab. Spomína aj ďalšie správy, ktoré sú podľa neho šiframi. Napríklad, keď sa Kočner sťažoval, že v novinách nič zaujímavé nie je a „občan môže aj skapať, na občana všetci je..ú“. Podľa prokurátora Kočner pritom narážal na vraždu Kuciaka, ktorá síce už bola vykonaná, ale polícia ho našla mŕtveho aj so snúbenicou až na piaty deň. Ak má prokurátor pravdu, tak Kočner bol cynik najhrubšieho zrna. 

Rodičia plakali

Pojednávanie bolo náročné aj pre rodičov Jána a Martiny. Medzi nimi a obžalovanými bol iba jeden voľný rad sedadiel. Pri čítaní ich odvolaní sa mamy zavraždených rozplakali.

„Pani Kušnírovej sa veľmi uľavilo, hoci vedela, že prvostupňové rozhodnutie nemôže obstáť. Tá kauza sa mohla skončiť veľmi nespravodlivo, keby osoby, ktoré podľa nás stoja za vraždou Jána Kuciaka, a teda nepriamo aj za vraždou jej dcéry, zostali mimo spravodlivosti,“ vraví právny zástupca Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica. 

FOTO Mariana "Brucha" Kočnera v GALÉRII

Pucuje cely

Ešte vo februári sa Kočner vo väzbe tak nudil, že si sám hľadal robotu. Podľa jeho obhajcu Marka Paru dokonca umýval cely. „Keď ho teraz dali do eskortnej cely, ktorá bola znečistená rôznymi pľuvancami a vývratkami, tak sa pýtal, či aspoň on si ju môže umyť,“ povedal pre denník Sme vtedy Para. Takto podľa neho už vyumýval štyri-päť ciel.

Mohlo by vás zaujímať: