Nejde mi o pochvalu, ale o dodržiavanie zákona. Tohto hesla sa drží nový generálny prokurátor Maroš Žilinka a dokazuje to aj tým, že ak bol porušený zákon, bez mihnutia oka ruší aj „ľúbivé“ stíhania. Zatiaľ sa zdá, že mu je jedno, či ide o exponovanú kauzu plnú známych mien či o prípad chudobného človeka z rómskej osady.

Nedali šancu

Generálny prokurátor dal za pravdu bývalému smeráckemu ministrovi hospodárstva Petrovi Žigovi. Ten je stíhaný za prečin podplácania. Žiga proti vzneseniu obvinenia podal sťažnosť, dozorujúci prokurátor zo špeciálnej prokuratúry ho zamietol. Podľa Žilinku to však nebolo fér. Po preskúmaní veci totiž dospel k záveru, že rozhodnutie prokurátora je nezákonné z dôvodu jeho nepreskúmateľnosti a arbitrárnosti, a preto ho Žilinka zrušil.

„Prokurátor pri rozhodovaní o sťažnosti obvineného neakceptovateľným spôsobom prakticky nereagoval a nedal adekvátnu odpoveď na rozsiahle sťažnostné námietky obvineného a k rozhodovaniu o sťažnosti pristúpil čisto formálne. Tak došlo k porušeniu zákona v neprospech obvineného,“ vysvetlil svoje rozhodnutie. Dodal však, že Žiga je stále obvinený. „V ďalšom konaní bude povinnosťou prokurátora opätovne rozhodnúť o sťažnosti obvineného a poskytnúť mu odpovede na všetky skutkovo a právne významné otázky, ktoré uplatnil v sťažnosti.“

Odmieta ľúbivosť

Podľa Ústavného súdu SR je súčasťou práva na spravodlivý proces aj právo účastníka na také odôvodnenie úradného rozhodnutia, ktoré jasne a zrozumiteľne dáva odpovede na dôležité právne a skutkovo relevantné otázky. Odôvodnenie musí byť výsledkom starostlivého zhodnotenia relevantných faktov a musí byť z neho jasné, že nebolo rozhodnuté dopredu a svojvoľne. „Je preto potrebné trvať na logickej súladnosti a vecnej konzistentnosti odôvodnenia rozhodnutia, ktoré nemôže opomenúť dôležité skutočnosti a tieto ponechať bez odpovede. V prípade rozhodovania o sťažnosti obvineného prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry na tieto požiadavky rezignoval,“ skritizoval dozorujúceho prokurátora Žilinka. Rozhodol tak v prospech bývalého smeráka, hoci dnes sa takéto konanie s pochopením väčšiny nestretne. Pri všetkom, čo je hoci len symbolicky spojené so Smerom, ľud bez ohľadu na fakty žiada odrezané hlavy. A na tento mód, žiaľ, naskočili aj niektorí prokurátori a policajti.

„Bola by veľká chyba, ak by rozhodovanie prokurátora bolo motivované snahou zapáčiť sa a získať pochvalu od politikov či kohokoľvek. Jediným imperatívom, ktorému je podriadená moja činnosť, je zákon a dodržiavanie zákonnosti, bez ohľadu na to, či sa to niekomu páči alebo nie. Odbornej polemike sa nikdy nebránim, ak je vecná a objektívna,“ vraví Žilinka.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka.
Zdroj: TASR

Poriadky so špeciálnou prokuratúrou

Úradu špeciálnej prokuratúry šéfuje Daniel Lipšic. Ten bol kedysi ministrom vnútra a Žilinka jeho podriadeným, štátnym tajomníkom. Dnes je Žilinka generálnym prokurátorom a dáva to jasne najavo. Chystá sa s Lipšicom hovoriť aj o postupe v kauze Petra Žigu. „V každom prípade, keď v rozhodnutiach či postupoch podriadených prokurátorov zistím porušenie zákona, považujem za potrebné prebrať ho s príslušnými vedúcimi prokurátormi, prípadne ho zovšeobecniť tak, aby sa podobný nedostatok neopakoval,“ vysvetľuje Žilinka.

To, že nemá problém Lipšica skritizovať, dokázal už koncom apríla, keď Lipšic riešil mimoriadne závažné pochybenie prokurátora Petra Kysela obyčajným pohovorom. Kysel dva mesiace ignoroval žiadosť o prepustenie z väzby bývalého policajta Jozefa Reháka. Najvyšší súd potom nemal inú možnosť, len Reháka okamžite pustiť na slobodu. Sudcovia pritom nezabudli niekoľkokrát zopakovať, že prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry spravil obrovskú chybu a nemal ani najmenšiu snahu nejako ju vysvetliť či ospravedlniť. 

S niektorými krokmi špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica nie je Žilinka spokojný.
Zdroj: Jakub Kotian

Generálnemu prokurátorovi Žilinkovi sa nepozdávalo nielen Kyselovo zjavné rezignovanie zo zákonnej povinnosti vybavovať väzobné veci prednostne a urýchlene, ale ani mimoriadne benevoletný prístup Kyselovho nadriadeného Lipšica. Na Kysela preto podal návrh na disciplinárne konanie. „Vyvodzovanie zodpovednosti prokurátorov za porušenie povinností a uplatňovanie práva dovnútra prokuratúry považujem za nevyhnutný predpoklad budovania prokuratúry ako dôveryhodného orgánu,“ vyjadril sa ešte v apríli generálny prokurátor.

Bezmedzná dôvera v kajúcnikov

Funkcie krotiteľa premotivovaných prokurátorov sa Žilinka musel chopiť aj v kauze bratislavského krajského exsudcu Richarda Molnára. Zrušil mu až štyri body obvinenia v kauze Víchrica. „Dôvodom zrušenia jeho obvinenia bola úplná abstraktnosť stíhaných skutkov. Ich neurčitosť neumožňovala obvinenému brániť sa proti obvineniu,“ vysvetlil Žilinka. Z obvinenia vôbec nebolo zrejmé, čo konkrétne Molnár spáchal. To je veľmi závažný nedostatok obvinenia, ktorý sa nedá napraviť následným dokazovaním.„Obvinený má právo na zrozumiteľné, odôvodnené a právne perfektné rozhodnutie, ktoré mu umožní brániť sa proti obvineniu. Cesta k spravodlivosti predsa nemôže byť dláždená porušením práva,“ tvrdí Žilinka jednoznačne. Zvyšné časti Molnárovho obvinenia osta­li v platnosti, keďže podľa generálneho prokurátora dostatočne odôvodňujú trestné stíhanie.

Obvinenia Žilinka rušil aj ďalším vysokopostaveným obvineným v kauze Víchrica. Kompletne ich zrušil sudcovi Najvyššieho súdu Jozefovi Kolcunovi a čiastočne Jarmile Urbancovej. V prípade Kolcuna skritizoval vyšetrovateľov za bezhraničnú dôveru vo výpoveď kajúcnika. Obvinenie bolo založené na jedinom dôkaze - na nekonkrétnej výpovedi kajúcnika Vladimíra Sklenku, bývalého sudcu a niekdajšieho šoféra Štefana Harabina.

KAJÚCNIK SKLENKA Začínal ako ochrankár Štefana Harabina. Potom vyštudoval právo a stal sa sudcom.
Zdroj: Archív

Nikto však nemôže Žilinkovi chrstnúť do očí, že azda nadŕža bývalej garnitúre. Sťažnosti sudcov Davida Lindtnera či Otílie Dolákovej v rovnakej kauze totiž zmietol zo stola.

Nielen celebrity

Žilinku nezaujímajú len prípady známych politikov a sudcov. Spomínate si na prípad 17-ročného Patrika z Richnavy? Počas núdzového stavu ukradol pár polienok topoľa v hodnote 26 centov a hrozili mu dva roky v base.

„Teraz už viem, že som to nemal urobiť, a veľmi to ľutujem. Deťom však bolo zima. Najmenšia sestra Dominika nemá ešte ani tri roky. Okrem nej sa s frajerkou Denisou staráme o ďalších mojich súrodencov - sedemročnú Ľubomíru, desaťročného Kristiána a trinásťročnú Natašu. Mama je už, žiaľ, po smrti, lebo vlani ju otec v zlosti nožom zavraždil. Zakopal ju a dostal dvadsať rokov. Bodaj by tam zostal aj dlhšie!“ povedal Patrik pre Nový Čas.

GALÉRIU k článku si pozrite TU >>>

Mal šťastie, lebo jeho prípad si všimol aj Žilinka a prikázal ho preskúmať. Jeho obvinenie potom prokurátorka v Spišskej Novej Vsi zrušila. „Na základe pokynu generálneho prokurátora Maroša Žilinku bola dňa 2. marca 2021 povereným prokurátorom GP SR predmetná vec preskúmaná, pričom boli zistené nedostatky z hľadiska vyhodnotenia spoločenskej nebezpečnosti konania mladistvého páchateľa,“ vysvetlil Žilinkov hovorca Dalibor Skladan.

Mohlo by vás zaujímať: