Mala to byť nová spolupráca a rozbehnutie zanedbaných obchodných vzťahov s krajinou, ktorá nemá vo svete najlepší imidž. Písal sa november 2016 a vtedajší staronový premiér Robert Fico absolvoval oficiálnu návštevu Bieloruska, kde vládne „posledný diktátor Európy“, ako západné médiá označujú bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Okrem stretnutí s najvyššími ústavnými činiteľmi slovenská delegácia navštívila na východe krajiny vedeckovýskumné centrum financované aj zo slovenských peňazí. Za ušľachtilým zámerom vývoja liekov pre onkologických pacientov však mohlo byť obohacovanie na úkor vlastných občanov. Majiteľ spomínaného centra Alexej Syčov bol jedným z podozrivých v bieloruskej megakauze, keď súdy obvinili ľudí z lekárskeho a farmaceutického prostredia. Proti Syčovovi, ktorý pôsobí ako honorárny konzul Slovenskej republiky v Bielorusku, vyšetrovanie napokon pozastavili.

Obohacovanie na úkor vlastných

Alexander Nikolajevič Syčov, náš honorárny konzul v Bielorusku, požíva v tamojšej spoločnosti celkom slušný status. Okrem toho, že je majiteľom bielorusko-indickej firmy NatiVita, teda spomínaného vedeckovýskumného centra, ktoré navštívil aj slovenský premiér, šéfuje Federácii plážového futbalu v Bielorusku. Na prvý pohľad neškodné pozície oceňované verejnosťou. O to viac, že NatiVita sa má zaoberať výrobou liekov na liečbu rakovinových nádorov.

Podľa informácií, ktoré sme dostali od človeka znalého pomerov v Bielorusku, je to trochu inak. Onkologické lieky sa kupujú v zahraničí a v Bielorusku balia. „To však neprekážalo, aby sa Syčov stal domácim výrobcom, dostal štátne preferencie na dovoz generík, vyhrával tendre na štátne nákupy, stal sa chránenou osobou. Vinou jeho uvedených aktivít skrachovali niektoré bieloruské firmy,“ povedal nám zdroj, ktorý nechce byť menovaný. Biznis Syčovovej firmy mal vyzerať tak, že v roku 2018 NatiVita dodala firme Belfarmacia preparát Gertikad, ktorého cena bola približne 900 eur za kus. Podobný preparát stojí v Rusku od 450 do 300 eur. Syčov tak pre svojich bieloruských rodákov zvýšil cenu 22-krát. Minulý rok firma NatiVita podobným spôsobom fungovala pri predaji liečiva Trastuzumab, používaného pri liečbe rakoviny prsníka. Ruské liečivo sa podľa našich informácií v tomto prípade zmenilo na bieloruský výrobok s názvom T-MAB.

Chorý konzul

Firmu NatiVita, ktorá sa nachádza vo Vitebskej oblasti, počas oficiálnej návštevy Bieloruska navštívil vtedajší premiér Robert Fico. Slovenské médiá z oficiálnej návštevy priniesli informáciu, že obe strany podpísali memorandá o spolupráci vo farmaceutike a v oblasti biotechnológií. NatiVita bola označená za vedeckovýskumné centrum, ktoré sa profiluje vo výrobe inovačných onkologických preparátov. Slovenská strana mala do spolupráce vniesť svoju kapitálovú účasť. Podľa našich informácií vedúci zastupiteľského úradu Slovenskej republiky v Minsku Jozef Migaš žiadal vtedajšieho premiéra o dotáciu na uvedenú podnikateľskú aktivitu vo výške okolo 150-tisíc eur, ale peniaze napokon nedostal. Za otáľaním s ďalšou podporou projektu napriek deklaráciám o budúcej spolupráci môže stáť práve nekalá činnosť, ktorá sa prevalila v Bielorusku minulý rok. Tamojšie súdy rozhodovali v takzvanej kauze medici, kde figurovalo až 21 podozrivých. Medzi nimi aj Alexej Syčov.

„Napriek tomu, čo sa o Lukašenkovi hovorí, za korupciu a podvody tam už sedí mnoho bielych golierov,“ komentoval proces náš zdroj. Ako uvádza bieloruský portál Naviny.by, v procese, ktorý prebiehal od augusta do konca decembra 2019, odsúdili dvadsať osôb. Figurovali medzi nimi funkcionári viacerých farmaceutických firiem aj manažéri v zdravotníctve. Podľa bieloruského portálu šlo o jeden z najväčších procesov v histórii krajiny. Väčšinu trestov uložili na základe dávania a prijímania úplatkov. Medzi trestami figurovalo trojročné až sedemročné odňatie slobody i finančné pokuty. „Treba poznamenať, že počet obžalovaných v tomto konaní sa znížil. Spočiatku ich bolo 21, ale podnikateľ Alexej Syčov bol hospitalizovaný a potom bolo konanie proti nemu pozastavené,“ komentuje portál „neúčasť“ honorárneho konzula Slovenskej republiky na súdnom procese.

Zostáva vo funkcii

Napriek podozreniam je Alexej Syčov stále naším honorárnym konzulom. Spýtali sme sa preto ministerstva zahraničných vecí, či si je tejto skutočnosti vedomé. „Zatiaľ sme neboli zo strany bieloruských orgánov činných v trestnom konaní v žiadnej forme informovaní o podozrení honorárneho konzulárneho úradníka pána Syčova z finančných podvodov. Rešpektujeme prezumpciu neviny. Samozrejme, v prípade, že sa tieto obvinenia potvrdia, budeme konať,“ uviedol tlačový odbor ministerstva.

Ako ďalej uvádza ministerstvo, Syčova do funkcie honorárneho konzula navrhli v roku 2014 na zá­klade odporúčaní regionálnych samosprávnych štruktúr Vitebskej oblasti, renomovaných podnikateľských a vedeckých kruhov, s podporou ministerstva zahraničných vecí Bieloruska aj tamojšieho ministerstva zdravotníctva. V tom čase už dlhodobo pôsobil ako poradca ministra pre spoluprácu so Svetovou zdravotníckou organizáciou. „Bieloruská firma NatiVita podpísala zmluvu o spolupráci v oblasti vývoja a výskumu liekov pre onkologických pacientov s Martinským centrom pre biomedicínu Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a so spoločnosťou Unipharma. Aktuálne sa v oblasti výskumu hľadá financovanie,“ odpovedal tlačový odbor ministerstva zahraničia na otázku, či momentálne Slovensko financuje aktivity spomínanej firmy.

O tom, že štát po Ficovej návšteve do spolupráce aktívnejšie nevstúpil, svedčí vyjadrenie ministerstva zdravotníctva. Podpísané memorandum o porozumení s bieloruskou stranou bolo podľa hovorkyne Zuzany Eliášovej skôr o výmene informácií a skúseností, ale k naplneniu memoranda napokon nedošlo. V spomínanom memorande figurovala aj slovenská spoločnosť Unipharma, ktorá sa na vtedajšej zahraničnej ceste zúčastnila. Aktivity s podozrivou firmou však podľa všetkého stopla. „So spoločnosťou NatiVita sme síce plánovali spolupracovať, k žiadnej spolupráci však nedošlo z dôvodu, že spoločnosť nesplnila podmienku registrácie liekov v Európskej únii, preto sme nemohli naplniť zmysel obchodnej dohody, teda žiadne lieky neboli dovezené na Slovensko,“ uviedol Ladislav Kňaze, riaditeľ divízie obchodu spoločnosti Unipharma. Výrobky od spoločnosti NatiVita nám nepotvrdil ani Štátny ústav na kontrolu liečiv.  Konzul Syčov na otázky ohľadne kauzy spájanej s jeho osobou nereagoval.