Tip na článok
Najväčšia obeť kauzy CT: Pavol Paška odišiel z parlamentu a stal sa z neho obyčajný človek. Môže si užívať politický dôchodok.

Kšefty a kšeftíky: Vinníci veľkých káuz väčšinou zostali bez trestu

Vlaňajší rok priniesol mimoriadne bohatú úrodu škandálov. Vládna štátostrana dostala ďalšiu korupčnú ranu a v nemocniciach bola horúca jeseň.

Galéria k článku (4 fotografie )
Prijímateľ?: Mária Zákalová vypovedala, že Štefan Radics zo Smeru prijal 33-tisíc eur a vybavil jej za to miesto riaditeľky daňového úradu.
Zbelená: K obetiam kauzy CT patrí aj ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.
Bez zisku: Podľa prokuratúry sa na kauze emisie nikto nenabalil. Švajčiari to však vidia inak.

Uplynulý rok bol skutočne bohatý na škandály, ktoré smrdeli najmä predraženými nákupmi. No ak sa takéto prípady aj prevalia na verejnosť, polícia alebo prokuratúra zväčša oznámia, že skutok sa buď nestal, alebo možno aj stal, ale nie je trestným činom, ako napríklad v megaškandáloch s emisiami či so sfalšovanou analýzou výhodnosti PPP projektu pri diaľniciach.

Štátne peniaze sa rozplynuli, ale nik nie je zodpovedný. Koncom roka kauza nehorázne predraženého piešťanského CT prístroja odštartovala demonštrácie proti korupcii. A, čuduj sa svete, vláda Roberta Fica, ktorá doposiaľ vytrvalo odmietala podporiť opozičné návrhy zákona chrániaceho oznamovateľov korupcie, zrazu prijala svoj vlastný.

Bez trestu

Podľa analýzy organizácie Transparency International Slovensko aj v prípade, že korupčníka chytia pri čine, súdy ho do basy posielajú iba výnimočne. A na prekvapenie, súdy trestajú viac tých, ktorí úplatok dávajú, než tých, ktorí ich prijímajú.

„Štátnych funkcionárov či zamestnancov súdy oslobodzujú spod obžaloby korupcie štyrikrát častejšie ako bežných občanov,“ konštatoval šéf Transparency International Gabriel Šípoš.

Analyzovali pritom rozhodnutia špecializovaného súdu za roky 2012 a 2013. Podľa toho vychádza, že až 48 percent úplatkov, ktoré skončia na súde, sú nižšie ako dvadsať eur. Nie tisíc. Dvadsať eur. Polícia a prokuratúra tak chytajú malé rybičky.

„Iba päť percent prípadov sa týkalo závažnej korupcie v súvislosti s verejným obstarávaním, eurofondmi či voľbami,“ dodáva Šípoš s tým, že tri štvrtiny všetkých prípadov sa skončili dohodou o vine a treste, takže k vlastnému súdnemu pojednávaniu ani nedošlo a nie je jasné, za čo sú odsúdení potrestaní. „Kľúčovými miestami pre efektívnejšie odhaľovanie korupcie sú polícia a prokuratúra,“ uzavrel Šípoš.

Kľúčoví

V prípade korupcie kľúče od miešačky drží polícia a prokuratúra, ktorá v tomto roku uzavrela dva veľké prípady s tým, že skutok sa nestal. Prvým bola kauza emisie ešte z čias prvej vlády Roberta Fica, kde Slovensko mimoriadne lacno predalo garážovej firme Interblue Group emisné kvóty na skleníkové plyny a daňoví poplatníci tak prišli asi o 70 miliónov eur.

Hoci prokuratúra disponovala vyšetrovacím spisom zo Švajčiarska, kde tamojší detektívi tvrdili, že na základe bankových dôkazov sa na obchode evidentne obohatil slovenský vysoký štátny úradník, špeciálna prokuratúra prípad odložila do šuplíka.

„Nebolo zistené, že by úradník získal ekonomický benefit v súvislosti s predajom emisií,“ reagoval špeciálny prokurátor Dušan Kováčik na otvorený list Aliancie Fair-play.

Tá pritom zverejnila závery švajčiarskej prokuratúry s opisom čudného prevodu 3,8 milióna dolárov na účet vplyvného úradníka ministerstva životného prostredia. Ten si peniaze aj vybral. Jeho meno Švajčiari nezverejnili, ale poskytli ho slovenskej prokuratúre. Prípad, ktorý stál miesto dvoch ministrov za SNS v prvej Ficovej vláde, išiel do stratena.

Podobne postupovala prokuratúra v kauze sfalšovanej analýzy výhodnosti PPP projektu stavania diaľnice. Policajní vyšetrovatelia zistili, že úradník ministerstva dopravy za prvej Ficovej vlády Peter Havrilla mohol pozmeniť údaje v analýze, aby vychádzalo pre štát výhodnejšie stavať diaľnicu medzi Martinom a Prešovom cez postupné splácanie a prenájmom cesty ako PPP projekt než platbu na drevo.

Prokurátorka však prípad zastavila. Najprv síce píše, že z dôkazov je dôvodné podozrenie, že pozmenil údaje, no jedným dychom v uznesení dodáva, že „v konaní obvineného absentuje naplnenie objektívnej stránky obzvlášť závažného zločinu podvodu“.

Štátu vraj nevznikla žiadna škoda, tak sa nie je o čom baviť. Škoda však nevznikla len preto, že vláda Ivety Radičovej diaľničné PPP projekty zastavila a diaľnicu začali platiť z eurofondov.

Čítajte viac:

Kam šli milióny? Lipšic zverejnil schému transakcií v kauze emisie

Soľ nad zlato

Na ministerstve dopravy mali tento rok naozaj rušný. Najprv čudným spôsobom vyberali cyperskú spoločnosť na autorizáciu platieb mýta cez palivové karty za astronomické poplatky. Cyperská firma Paywell vznikla deň pred súťažou a, samozrejme, vyhrala.

Za každých sto eur zaplatených kamionistami za mýto cez palivové karty si Cyperčania so slovenskými koreňmi zoberú 6,15 eura. Banky si pritom za komplikovanejšie platobné terminály v obchodoch účtujú maximálne jeden a pol percenta. Milióny a milióny eur tak potečú cez Cyprus bohviekam.

Za túto kauzu sa opozícia snažila ministra Počiatka odvolať. Pochopiteľne, neúspešne. Ďalší kšeftík je podstatne menší, no aj tak poteší. V Národnej diaľničnej spoločnosti nakúpili posypovú soľ po 147 eur za tonu, pričom na burze sa predáva za polovicu. Pre istotu si dvoch dodávateľov, N Power a Nelux, zazmluvnili na tri roky dopredu. Celková možná škoda sa šplhá k 15 miliónom eur.

Blízko Fica

Tento rok nemal dobrý ani blízky priateľ Roberta Fica Miroslav Výboh. Toho po súdoch ťahajú českí a rakúski vyšetrovatelia pre predražené nákupy obrnených áut Pandur od americko-rakúskej firmy Steyer. Riaditeľ manažmentu a vnútorného predaja Steyeru Lutz Kampmann podľa českého magazínu Reporter pred rakúskymi vyšetrovateľmi vypovedal, že Výboh si od neho vypýtal úplatok.

„Požiadavku na platbu 18 miliónov eur v troch splátkach mi predniesol pán Výboh na stretnutí medzi štyrmi očami,“ vypovedal Kampmann s tým, že Výboh sa prezentoval ako poradca slovenského premiéra.

„Bol to on, kto nám povedal, že ak má zmluva pokračovať, musí sa určitá platba uskutočniť. Potom vstal a odišiel,“ uzatvára svoje svedectvo o stretnutí vo viedenskej kaviarni Griensteidl. Výboh jeho výpoveď popiera s tým, že je to klamstvo a je vraj pripravený vypovedať pred rakúskym vyšetrovateľom.

Výboh je blízky priateľ Roberta Fica, ktorý to aj priznal. „Nebudem sa tváriť, že nie je môj priateľ. Poznáme sa dvadsať rokov, nebudem nikoho zatracovať,“ uviedol Fico.

Čítajte viac:

Ficov kamarát lieta v problémoch: Podnikateľ Výboh sa namočil do českej korupčnej kauzy

Do pokladnice Smeru

Vládna štátostrana dostala tento rok ďalšiu korupčnú ranu. V prípade „podnikateľov“ Salmanovovcov vypovedala bývala riaditeľka daňového úradu Mária Zákalová. Tá za úplatky vraj vybavovala podvody s daňami pre otca a syna Salmanovovcov. Na súde však priznala, že miesto riaditeľky daňového úradu si zaplatila.

„Ja som ešte nebola riaditeľka daňového úradu, hoci už v roku 2009 som určitý prísľub mala, ale on (Sergej Salmanov) sa tiež ponúkol, že zo svojej strany sa pokúsi, aby mi pomohol dostať sa na to miesto. Neviem konkrétne, s kým komunikoval, ale mohlo to byť asi koncom februára 2010. Uviedol, že finančne poskytne určitý sponzoring.

On vtedy dal 33-tisíc eur, aby som to odovzdala strane Smer. Ja som to vtedy zobrala a odovzdala. Krátko potom som bola poverená riadením Daňového úradu v Šamoríne a neskôr aj vymenovaná,“ povedala na súde Mária Zákalová.

Ako ďalej dodala, peniaze odovzdala miestnemu šéfovi Smeru Štefanovi Radiscovi v aute v obálke. A odpoveď polície a strany Smer? „Túto časť výpovede obvinenej osoby už polícia preverila a informácie vyhodnotila ako neopodstatnené,“ reagovala Ľubica Končalová z tlačového odboru strany Smer.

Čítajte viac:

Našli pri razii v šamorínskej likérke čierny alkohol?

Horúce zdravotníctvo

Jeseň bola horúca najmä v nemocniciach. Piešťanská nemocnica kúpila predražený CT prístroj od firmy Medical Group, čo stálo miesto predsedu parlamentu Pavla Pašku, ktorý vo firme v minulosti pôsobil. Ten teatrálne odišiel z parlamentu. So sebou stiahol aj podpredsedníčku Národnej rady Renátu Zmajkovičovú, ktorá šéfovala dozornej rade nemocnice.

Porúčala sa aj ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská, o ktorej výmene sa šepkalo už dávno. Krátko nato týždenník Plus 7 DNÍ odhalil dvojnásobne predražené nákupy postelí a stolíkov v ružomberskej nemocnici, ktorú vedie poslanec za Smer Jozef Ježík. Zmluvu po zverejnení článku obratom zrušili.

Čerešničkou na torte bolo škandalózne zistenie, že v troch nemocniciach varia jedlo pre pacientov a zamestnancov za dvojnásobné ceny schránkové firmy, ktoré síce akože súťažili medzi sebou, ale sedia v nich tí istí ľudia. To už stálo miesto aj vedúceho služobného úradu rezortu zdravotníctva Martina Senčáka.

Všetci prišli síce o svoje funkcie, ale zmiznuté peniaze zo štátneho rozpočtu nikto nevráti ani nikto neskončí vo väzení. Zhodou okolností v čase škandálov okolo predraženého jedla polícia chytila detského lekára z Kramárov, ako berie úplatok 500 eur za prednostnú operáciu. Policajti sa tým hneď pochválili. Malá rybka skončila s veľkou slávou v sieti, no veľké šťuky stále šikovne unikajú.

VIDEO Plus 7 Dní