Tip na článok
Bezzubé ministerstvo: Proti predaju kaštieľa, vily aj pozemkov protestoval zástupca ministerstva financií. Na snímke zľava minister Peter Kažimír a guvernér NBS Jozef Makúch.

Kšefty Národnej banky: Za facku predala lukratívny kaštieľ!

Kaštieľ pri Bratislave, hektáre pozemkov okolo neho a pamiatkovo chránená vila v centre hlavného mesta, ktoré kedysi patrili do portfólia Národnej banky Slovenska (NBS), po sérii transakcií zmenili majiteľa.

Galéria k článku (5 fotografií )
Kaštieľ v Studenom v minulosti vlastnil šľachtický rod Hideghétyovcov. Po znárodnení z neho bola polepšovňa pre dievčatá. V deväťdesiatych rokoch prešiel objekt kompletnou rekonštrukciou a zmenil sa na príjemné útočisko ponúkajúce súkromie svojim členom. Ročné členské bolo 4 500 eur.
Kaštieľ v Studenom v minulosti vlastnil šľachtický rod Hideghétyovcov. Po znárodnení z neho bola polepšovňa pre dievčatá. V deväťdesiatych rokoch prešiel objekt kompletnou rekonštrukciou a zmenil sa na príjemné útočisko ponúkajúce súkromie svojim členom. Ročné členské bolo 4 500 eur.
Vila na Zrínskeho ulici: Predaná pod cenu určenú znalcom.

Podľa experta z Ministerstva financií SR, ktorý predaj namietal, bola cena za nehnuteľnosti nízka, predaj nebol transparentný a viacerí kupci boli, vzhľadom na takmer identické návrhy cien, podozriví z konania v zhode.

Realitná rošáda

„Ponúkaná cena nezodpovedá znaleckému posudku, ktorý bol približne 7 miliónov eur a cena 4,2 milióna, ktorú vygeneroval trh, je veľmi nízka,“ stojí v zápise z valného zhromaždenia akciovej spoločnosti RVS, ktorá hlasovala o predaji nehnuteľností. Takúto závažnú námietku nepredniesol nik iný než Roman Turok-Heteš, zástupca ministerstva financií, ktoré bolo minoritným akcionárom akciovky RVS. Turok-Heteš zároveň upozornil ostatných akcionárov a zamestnancov Národnej banky Slovenska, že vzhľadom na malý rozptyl výšky ponúk môžu záujemcovia o kúpu nehnuteľností konať v zhode.

Napriek tomu predaj majetku pre nadobúdateľa - eseročku Elafina - akcionári schválili. Hlasovania sa zdržalo iba Ministerstvo financií SR. Ako sa vôbec mohlo stať, že lukratívny majetok sa dostal do rúk súkromnej spoločnosti za cenu hlboko podliezajúcu znalecký odhad?

Prevody akcií

Príbeh výhodnej kúpy sa začína v roku 2015. V tom čase akcie spoločnosti RVS vlastnilo viacero akcionárov. Skratku RVS možno dešifrovať v latinčine ako ratio vincent semper. Rozum vždy zvíťazí. Pri realitnom obchode, v ktorom Národná banka prerobila milióny, zdá sa, práve onen sedliacky rozum dostal pekne na frak. Možno preto, že kaštieľ v Studenom chcel od začiatku byť fajnovým elitným klubom pre bankárov.

Národná banka ovládala 52,33-percentný balík akcií, ďalšie akcie vlastnili bankové domy pôsobiace na Slovensku a desať kusov akcií a 0,48-percentný podiel na imaní RVS malo aj Ministerstvo financií Slovenskej republiky.

V roku 2014 bola cena jednej akcie stanovená na 3 320 eur. Predsedom dozornej rady bol JUDr. Karol Krippel z NBS. Spoločnosť produkovala počas niekoľkých rokov každoročnú stratu okolo 300-tisíc eur a tento stav nikoho netrápil. V októbri 2015 vložila NBS do spoločnosti RVS nehnuteľný majetok za 316-tisíc eur.

Ak už odhliadneme od faktu, že predmet činnosti akciovky RVS nebol zlučiteľný so zmyslom a účelom zriadenia Národnej banky, je dosť nepochopiteľné, že práve Národná banka „vrazila“ majetok do dlhodobo stratovej firmy. V decembri 2015 dala NBS „svojmu“ privátnemu klubu úver 200-tisíc eur a privátny klub tento úver zaručil nehnuteľnosťou, ktorú doň vložila NBS. V roku 2016 prekryli prvý úver ďalším úverom. Tentoraz dostala stratová RVS od NBS 405-tisíc eur.

Bezcenné pozemky?

Ako sme už spomínali, okolo kaštieľa v Studenom, ktorý RVS prevádzkovala ako elitný klub, sa nachádzajú viac ako tri hektáre pozemkov. Pozemky v obci Most, pri ktorej leží kaštieľ Studené, boli ešte v roku 2014 ocenené maximálne na dvadsať eur za štvorcový meter. Nízka cena bola odrazom faktu, že kaštieľ je dopravne zle dostupný. Lenže v januári 2015 vláda SR schválila zámer na vybudovanie diaľnice a rýchlostnej cesty D4-R7.

Rozhodlo sa, že výstup z diaľnice bude aj v Moste pri Bratislave, zhodou okolností práve vedľa kaštieľa. NBS spracovala štúdiu pre vládu v rámci projektu Hodnota za peniaze. Podľa nej výstavba diaľnice zvýšila cenu pozemkov v okolí kaštieľa na hodnotu 150 až 200 eur za štvorcový meter, pričom po dostavbe rýchlostnej cesty by sa cena pozemkov mohla vyšplhať až na 300 eur a priblížiť sa cenám v hlavnom meste.

NBS nemohla nevedieť, že pozemky pri Studenom, ktoré vlastnila, budú mať onedlho cenu zlata. V decembri 2015 vložila 3 766 štvorcových metrov pozemkov v hodnote 316-tisíc eur, o ktorých už bola reč, do akciovky RVS. Tým zvýšila svoj podiel z 52,33 percenta na 54 percent. Zvýšenie bolo z hľadiska akcionára bezvýznamnné - vyviazalo však budúce lukratívne pozemky spod priamej kontroly NBS a zároveň spod priamej kontroly štátnych kontrolných mechanizmov.

Prvý pokus

V júni 2016 má NBS v akciovke RVS podiel 54,4 percenta akcií. A zhodou náhod, práve na valnom zhromaždení padne prvý návrh na predaj nehnuteľností RVS. Akcionári - súkromné banky aj ministerstvo - sú zásadne proti. Vadí im nízka cena 3,2 milióna eur. Znalecké posudky pritom určujú cenu nehnuteľností na vyše osem miliónov eur - 6,4 milióna za Studené, 1,6 milióna eur za trojpodlažnú vilu na Zrínskeho ulici v Bratislave.

Zaujímavé je, že znalecké posudky si neobjednal predávajúci RVS, a. s., ale Národná banka. A tá ich aj zaplatila. Zástupca NBS Štefan Hrčka obhajuje predaj pred akcionármi tým, že RVS je dlhodobo stratová. Pokus o predaj sa tentoraz končí fiaskom.

Plán B

Ďalší pokus o predaj je už sofistikovanejší. V novembri 2016 NBS prostredníctvom Štefana Hrčku skupuje podiely od jednotlivých akcionárov. Za jednu akciu im vypláca 3 320 eur. Celý tento špás stojí NBS parádne 3,2 milióna eur. NBS ovládne 99,56 percenta akcií. Zvyšok do sto ostáva v rukách ministerstva financií. Teraz už predaju nestojí v ceste nič. V marci 2017 predáva NBS lukratívny majetok pôvodne ohodnotený na 8 miliónov eur za 4,2 milióna.

NBS si dáva vypracovať aj nový znalecký posudok. Ten, napriek prudkému rastu cien pozemkov v lokalite, je ešte nižší ako prvý odhad. Majetok RVS, a. s., je ocenený na 6,3 milióna. Zázrak? Ani nie.

Do znaleckého posudku nie je zahrnutých spomínaných 3 766 štvorcových metrov pozemkov. Vraj sú bezcenné, pretože je na nich len ruina. Súčasťou realitnej transakcie je aj darovanie hnuteľného majetku kupcovi - spoločnosti Elafina. Jediným protestujúcim proti tomuto nevýhodnému predaju je zástupca ministerstva financií. Nič to však nie je platné. Majetok je fuč.

„Akcionári, ktorými boli bankové inštitúcie, sa rozhodli neprevádzkovať ďalej dlhodobo stratové zariadenie RVS, ktorého aktivity sú svojím charakterom mimo rozsahu základných aktivít akcionárov. Predaj majetku patriaceho spoločnosti RVS prebiehal od roku 2015. Uskutočnili sa dve súťaže, druhá v spolupráci s medzinárodnou realitnou spoločnosťou. Výsledkom súťaže bol predaj hnuteľného a nehnuteľného majetku spoločnosti RVS, a. s. Jediným kritériom na posudzovanie ponúk bola najvyššia cena. Žiadny z ostatných akcionárov vrátane Ministerstva financií SR (MF) nezískal záujemcu s vyššou cenou. MF nehlasovalo proti predaju nehnuteľností,“ ponúkol svoj pohľad na vec tlačový odbor NBS.

Zhrnutie na záver

NBS ako 99-percentný akcionár predala za 4,2 milióna majetok v trhovej hodnote, ktorá kúpnu cenu pravdepodobne prudko prevýši. Tri a pol hektára pozemkov môže mať po dostavbe rýchlostnej cesty a obchvatu hodnotu až desať miliónov eur. Cena predaných budov - funkčnej vily v Bratislave a funkčného wellness centra, penziónu a reštaurácie - je asi tri milióny eur. Darovaný hnuteľný majetok mal hodnotu 200-tisíc eur. Za toto všetko pri predaji utŕžila RVS ovládaná Národnou bankou Slovenska 4,2 milióna.

Zahraničná realitná agentúra, ktorá predaj sprostredkovala, dostala vyplatenú províziu. Odhadom môže ísť o niekoľko stotisíc eur. Výsledok? RVS, a. s., za ktorej akcie NBS zaplatila 3,2 milióna eur, je prázdna škrupina bez majetku. Ak túto sumu odrátame od kúpnej ceny 4,2 milióna, ostáva milión. Mínus provízia pre sprostredkovateľa. Ako sa zdá, NBS urobila naozaj vynikajúci kšeft. Otázne je - pre koho. Rovnako otázny je prípadný postih za tento výborný biznis, keďže ministerstvo financií nemá možnosť žiadnym spôsobom NBS postihnúť. Či do prípadu vstúpia iné orgány, budeme sledovať.

VIDEO Plus 7 Dní