Tip na článok
Výmena stráží?: Daniela Švecová má zatiaľ najväčšiu šancu vystriedať Štefana Harabina na čele Najvyššieho súdu.

Kto bude šéfom Najvyššieho súdu? V slovenskej justícii vládne chaos

Súdnej rade hrozí, že ani na druhý pokus nezvolí predsedu Najvyššieho súdu a môže vzniknúť patová situácia.

Dva vysokopostavené zdroje z prostredia justície svorne tvrdia: „Pomery v slovenskej justícii a Súdnej rade ovláda chaos, záujmové skupiny sa nevedia dohodnúť a situácia nemá pána ani koordináciu.“ Preto dnes nikto nevie, či niekto uspeje v druhom kole voľby predsedu Najvyššieho súdu 16. septembra.

Reálnu šancu na úspech má údajne len Daniela Švecová, ktorá je označovaná za kompromisnú kandidátku a mohla by získať hlasy reformných i neutrálnych členov.

Harabinovci nemajú veľký záujem, aby vôbec niekto prešiel. Spoliehajú sa na tretie kolo, kde by už mohol opätovne kandidovať Štefan Harabin. Jeho úspech je síce tiež veľmi otázny, ale podľa našich zdrojov mu vyhovuje aj aktuálne bezvládie na Najvyššom súde.

Kto je Švecová

Sudkyňa Daniela Švecová viedla ako podpredsedníčka Najvyšší súd v čase, keď Štefan Harabin bol ministrom spravodlivosti a mohlo mu vyhovovať, že kreslo šéfa Najvyššieho súdu, ktoré sa chystal obsadiť, je prázdne. Keď sa mu to v roku 2009 podarilo, patrila Švecová medzi sudcov, ktorí od neho dostali vysoké odmeny.

Týždenník Trend tiež v minulosti priniesol informáciu, podľa ktorej Švecová obhajovala Harabinov postup prideľovania spisov bez použitia elektronickej podateľne. Jej zlé vzťahy s Harabinom sa údajne začali v momente, keď ju Súdna rada opätovne nezvolila za podpredsedníčku súdu. Že nie sú žiadni priatelia, definitívne potvrdil Harabin v apríli tohto roku, keď namietol, aby Švecová sedela v senáte, ktorý mal rozhodnúť o jeho spore s Generálnou prokuratúrou.

Švecová mala podľa neho komentovať aféru s nahrávkou rozhovoru s drogovým dílerom Bakim Sadikim slovami, že je hrozné, aby po tom všetkom Harabin sedel v kresle ministra spravodlivosti. Švecová tiež zažalovala týždenník PLUS 7 DNÍ za slová, že médiá ju označujú za blízku osobu Štefana Harabina. Takéto spájanie ju vraj „hlboko uráža“.

Odborne i organizačne má povesť vynikajúcej sudkyne a aj preto ju reformní sudcovia zo združenia Za otvorenú justíciu označili za kompromisnú kandidátku. V Súdnej rade by mala mať v tejto chvíli istých šesť hlasov, čo však na zvolenie nestačí. V minulosti sa zdalo, že práve ona by mohla v druhej voľbe získať podporu ministra spravodlivosti Tomáša Borca, ktorý to aj neoficiálne naznačoval.

Nahrávalo tomu aj to, že Švecová má dobré vzťahy so svokrom Roberta Fica, uznávaným právnikom Jaromírom Svobodom, s ktorým v minulosti spolupracovala.

Minister Borec však napokon oficiálne nepodporil žiadneho kandidáta na šéfa Najvyššieho súdu, čo mohol byť aj pragmatický ťah. Pri prvej voľbe totiž Harabin útočil na svoju protikandidátku Bajánkovú práve tým, že je politická nominantka, keďže mala ministerskú podporu.

Veľký otáznik

Daniel Hudák je kandidátom sudcov Najvyššieho súdu. Mal sa zúčastniť na kontroverznej oslave v bare Bonano. Pre článok o bujarej zábave sa súdio odškodné s denníkom Nový Čas. V minulosti pôsobil ako Harabinov štátny tajomník na ministerstve spravodlivosti.

Podľa našich informácií nie je vôľa na žiadnej strane, aby uspel, a niektorí sudcovia mimo záznamu spochybňujú aj jeho povesť. Predpokladajú, že môže získať pár hlasov „harabinovcov“, ale nie dosť, aby uspel.

„Skôr bude snaha, aby sa hlasy roztrieštili a neuspel nikto. Potom by nasledovala tretia voľba, kde by sa opäť mohol pokúsiť o návrat Štefan Harabin. Ak by znovu neuspel, len by sa ďalej naťahoval súčasný stav bezvládia na Najvyššom súde, čo mu môže celkom vyhovovať, pretože vplyv nestratil,“ hovorí náš zdroj.

Situáciu ešte komplikuje hra o kreslo predsedu samotnej Súdnej rady. „Harabinovci tlačia, aby sa ním stala Jana Bajánková. Ostatným členom sľubujú, že na revanš by boli ochotní podporiť Švecovej kandidatúru na predsedníčku Najvyššieho súdu. To je však nepriechodné, pretože ani jedna z nich nie je garanciou skutočných zmien v justícii,“ hovorí náš zdroj.

Dodáva, že existuje silný tlak pretlačiť Bajánkovú na jednu z vysokých pozícii, takže sa nedá vylúčiť, že bude opätovne kandidovať aj v treťom kole voľby predsedu Najvyššieho súdu.

Sudcovia opäť do Vietnamu

Podpredsedníčka Najvyššieho súdu Jarmila Urbancová a sudca Igor Burger odcestovali na pracovnú cestu do socialistického Vietnamu na pozvanie tamojšieho najvyššieho súdu. Podľa všetkého ide o vyústenie služobnej cesty Štefana Harabina do tejto exotickej krajiny na konci jeho funkčného obdobia predsedu Najvyššieho súdu.

V rámci utužovania družby s krajinou, kde stále uplatňujú trest smrti, prisľúbil aj pomoc. „Štefan Harabin povedal, že pre jeho krajinu sú vzťahy s Vietnamom prioritou a že on osobne bude hovoriť s premiérom o možnom poskytnutí rozvojovej pomoci vietnamskej justícii,“ informovali miestne médiá.

Sudcovia idú opäť do Vietnamu. Foto: TASR

Kancelária Najvyššieho súdu potvrdila, že dvom sudcom zaplatila letenky v celkovej hodnote 2 488 eur a ostatné náklady hradí vietnamská strana. Účel cesty už nespresnila.

Jarmila Urbancová momentálne vedie Najvyšší súd a vo vzťahu k Harabinovým praktikám sa nikdy nevymedzila. Aj preto sú sudcovia zatiaľ príjemne prekvapení jej prácou, aj keď dodávajú, že podstatné slovo má stále Harabin, ktorý je momentálne predsedom trestného kolégia.

Igor Burger je členom Súdnej rady, kde v prvom kole hlasoval za Harabina. Podľa našich informácií sa na ceste mali pôvodne zúčastniť aj ďalší sudcovia blízki Harabinovi, ktorí budú o dva týždne v Súdnej rade opätovne rozhodovať o novom predsedovi Najvyššieho súdu.

VIDEO Plus 7 Dní