Tip na článok
25. marca za nevysvetliteľných okolností zahynul exposlanec František Gaulieder pravdepodobne pod kolesami nákladného vlaku. Téme sme sa venovali v sérii článkov. V aprílovom vydaní PLUS 7 DNÍ sme poukázali na obálku označenú číslicou 7 s kompromitujúcimi fotografiami, ktorá bola doručená sedem dní pred smrťou politika.

Kto bude ťažiť zo smrti Františka Gauliedera? Okolo údajnej samovraždy je priveľa otáznikov

Nejasné okolnosti úmrtia bývalého poslanca s odstupom dní nabúravajú teóriu o tom, že si na život siahol sám.

Galéria k článku (14 fotografií )
Miesto kde poslanca zachytil vlak

Fero bol bojovník od podstaty a jeho zmysel pre spravodlivosť ho neraz dostal do vážnych situácií, ktoré ho mohli ohroziť na živote. Nikdy ho neprestali zaujímať verejné veci a v ostatných rokoch bol aktívny v komunálnej politike v jeho rodnej Galante. Týždeň pred jeho smrťou sa odohralo niekoľko udalostí, ktoré súviseli práve s dianím v Galante.

Záhadná smrť exposlanca Gauliedera: Jeho syn má v tragédii jasno!

Kľúčový svedok

„Maminka s tebou chce hovoriť,“ pristála mi v odkazovej schránke správa od Ferovho syna Richieho v noci zo soboty na nedeľu. V sobotu dopoludnia sme sa dozvedeli otrasnú správu, že František v noci zahynul pod kolesami nákladného vlaku. Zdalo sa to nemožné a nepredstaviteľné, pretože nejaký čas predtým sme spolu diskutovali o témach týkajúcich sa diania v Galante a boli sme dohodnutí, že si zavoláme a preberieme to.

Tragédia na koľajniciach: Vlak zrazil bývalého poslanca Františka Gauliedera (†66)! Siahol si na život sám?

Navyše, Fero bol vášnivý záhradkár, úpravy záhrad a starostlivosť o ne boli našou spoločnou záľubou. „Začnem v pondelok pri dome a postupne každý deň urobím kúsok. V nedeľu sa dopracujem na koniec záhrady a môžem začať odznovu. Ja ani nepotrebujem dovolenku, mám tu svoj bazén a svoju záhradu, to mi bohato stačí,“ žartoval, keď sme spolu obdivovali prekrásne zákutia. „Tento strom som zasadil pre jedného syna, tento pre druhého. A o tieto kvitnúce kvety sa stará domáca pani, moja Zuzka,“ sprevádzal nás okolo pedantne upravených záhonov.

Manželka Františka Gauliedera prehovorila: Neexistuje, že to bola samovražda!

Kto mu pomohol pod kolesá vlaku?
Kto mu pomohol pod kolesá vlaku?
Anka Žitná

Všetky tieto naše stretnutia a telefonáty sa mi vynorili v pamäti, keď sa objavila prvá správa o tom, že František zrejme mohol spáchať samovraždu skokom pod vlak. „Každý rok sme chodili na Jozefa zapáliť sviečku na hrob jeho otca,“ rozhovorila sa Zuzana Gauliederová, keď sme sa v nedeľu stretli u nich doma. „Tento rok sme plánovali ísť na hrob tiež a cestou sme sa chceli zastaviť v Dusle kúpiť hnojivo na trávnik. Lenže keď sme zistili, že v sobotu je podniková predajňa Dusla zavretá, Ferko povedal, že on tam skočí v priebehu týždňa,“ spomína si Zuzana na udalosti, ktoré sa odohrali týždeň pred smrťou, ktorý sme spolu deň po dni rekonštruovali.

VIDEO Záhadné okolnosti smrti exposlanca Gauliedera (†66): Vieme šokujúce skutočnosti

Vyhrážky a mŕtva mačka

V nedeľu 19. marca odviezol František Gaulieder manželku do nemocnice v Trnave. Mala plánovaný termín vážnej operácie, Fero sa viacerým svojim spolupracovníkom zmienil, že v ďalších týždňoch nebude môcť venovať toľko času pracovným veciam, pretože sa spolu so synom Henrichom budú musieť postarať o mamu. V pondelok bolo na Okresnom súde v Galante pojednávanie v trestnej veci machinácií pri verejnom obstarávaní v projekte obnovy neogotického kaštieľa.

Bezpečnostný analytik šokuje: Samovražda ani omylom, Gauliedera určite zavraždili!

Na lavici obžalovaných sedel súčasný primátor Galanty Peter Paška, bývalý architekt, bývalý prednosta mestského úradu a bývalý primátor Galanty Ladislav Maťašovský. Pojednávanie na žiadosť prokuratúry odročili na 14. júna tohto roku. V ten deň mal vypovedať jediný a kľúčový svedok - poslanec mestského zastupiteľstva František Gaulieder. „Jeho výpoveď bude veľmi zaujímavá. Predpokladám, že sa mu podarí hovoriť pravdu,“ vyjadril sa pohŕdavo po pojednávaní obžalovaný primátor Peter Paška pre regionálne periodikum Naša Nitra.

Nebankovka SaS obrala stovky ľudí o milióny. K peniazom sa dostali len vyvolení politici

V utorok ráno sa odohral prvý incident. František Gaulieder si našiel na dvore mŕtvu mačku. „Mala rozpárané brucho, niekto ju prehodil za plot. Otec sa ju snažil rýchlo odpratať, aby som ju nevidel,“ spomína si syn Henrich. František Gaulieder vzápätí ‚zavesil‘ na svoj profil na sociálnej sieti odkaz: „Chcem poprosiť mentálne retardovanú osobu, ktorá nemá vzťah k zvieratám, aby mi neprehadzovala cez bránu mŕtvu čiernu mačku. Môžem ho ubezpečiť, že som sa o ňu postaral tak, ako sa patrí! Smutné!“ Fero tento „odkaz“ pochopil, pretože také typy odkazov v podobe nábojov v schránke či odpálenej nálože pred domom už v minulosti dostal.

Smutné správy z Čiech: Zomrela speváčka Věra Špinarová (†65)!

„Hovorili sme spolu vo štvrtok 23. marca. Vravel mi, že pred Kauflandom pri ňom pristavilo auto. Dodávka. Sedeli v nej chlapi. Jeden z nich mu zakričal: „Aj tak skapeš, ty sviňa! A naznačil gesto rukou pod krkom. Pýtal som sa ho, či tieto vyhrážky neovplyvnia našu angažovanosť v lokálnych kauzách. Povedal, že v žiadnom prípade, lenže teraz bude mať na ne menej času, lebo sa musí postarať o chorú manželku. Takto predsa nehovorí človek, ktorý dva dni nato ide spáchať samovraždu,“ spomína si na udalosti spred tragédie Gauliederov kolega z komunálnej politiky Peter Kolek.

Krvavé 90. roky: V týchto autách jazdili a vybuchli obávaní slovenskí mafiáni! S jedným randila aj Belohorcová

V kontakte s nebohým bola tesne pred smrťou aj jeho kolegyňa, riešili spolu technické veci týkajúce sa spoločného postupu na mestskom zastupiteľstve.

Archív Z.G.

Osudný piatok

V piatok ráno odchádzal František Gaulieder vyzdvihnúť manželku z nemocnice. „Ráno bol unavený, v noci sa dlho rozprávali s bratom Richardom, ktorý žije v USA. Je tam časový posun deväť hodín, keď išiel spať, bolo už nad ránom. Posťažoval sa mi, že je unavený a necíti sa veľmi dobre,“ hovorí manželka.

František Gaulieder bol bojovník. Aj preto známi neveria, že si siahol na život

Fero ešte poprosil manželku, aby mu uvarila lečo, že to sa dá aj prihriať, keď príde domov. Potom odišiel do Trnovca nad Váhom zapáliť sviečku otcovi a cestou sa ešte zastavil kúpiť hnojivo v predajni v Dusle. V sobotu mal v pláne hnojiť záhradu a vertikulovať trávnik, pomáhať im mala rodinná kamarátka, pretože manželka po operácii nesmela zdvíhať ťažké veci. „Volal mi dopoludnia niekoľkokrát, riešili sme opravu bazéna. Vravel mi, že už kúpil fóliu aj lepidlo, ale že to lepidlo asi nebude dobré. Povedal som mu, že nevadí, lebo lepidlo mám,“ spomína si na telefonáty od Františka jeho najlepší priateľ Jozef.

Úspešný rok slovenského turizmu? Kdeže, v zahraničí o nás takmer nevedia

„Potom mi zatelefonoval popoludní okolo pol tretej. Povedal doslova, po maďarsky - Józsika, segíts! Jožko, pomôž. Nefungujú zámky na aute. Keby som sa ti do pol hodiny neozval, príď po mňa. A opísal, kde je auto odstavené,“ hovorí Jozef. Sám si nevie vysvetliť, čo to malo znamenať, či výraz „nefungujú zámky“ nebola nejaká šifra. Pretože neskôr syn Henrich zistil, že auto bolo v úplnom poriadku.

Auto: Zámky neboli poškodené, v kufri sa našlo hnojivo, ktorým mal cez víkend ošetriť trávnik. Trošku atypické plány pre samovraha.
Auto: Zámky neboli poškodené, v kufri sa našlo hnojivo, ktorým mal cez víkend ošetriť trávnik. Trošku atypické plány pre samovraha.
ANKA ŽITNÁ LUČAIOVÁ

Zúfalé hľadanie

Medzitým manžela začala zháňať aj pani Zuzana. „Už mal byť na ceste domov, myslela som, že sa zdržal v Kauflande. On sa pri nákupoch vždy zdržal, zarozprával sa s ľuďmi. Ale nebral mi telefón,“ skladá mozaiku manželka. Syn Henrich dodáva, že na matkin popud sa snažil dovolať otcovi aj on. František Gaulieder bol kardiak, dlhé roky mal problémy s vysokým tlakom a v ten deň sa necítil dobre, preto si rodina najprv myslela, že mohol dostať infarkt.

„Kompromitujúce“ foto exposlanca Gauliedera ako dôvod samovraždy? Vieme, čo na nich bolo!

Navyše, otec synovi volal a vravel, že sa necíti dobre, že si potrebuje trošku odpočinúť a potom príde. Neprišiel, nebral telefón. Syn s priateľmi aj rodinní priatelia išli na miesto, ktoré označil Gaulieder v telefonáte s Jožkom. Auto sa našlo, on nie. Začali ho hľadať, Zuzanina priateľka obvolala nemocnice, či nepriviezli muža s infarktom. Márne. Rodina zalarmovala políciu. Po deviatej večer sa synovi Henrichovi podarilo lokalizovať mobilný telefón. Bol po celý čas v odstavenom a zamknutom aute.

Pomohol niekto Gauliederovi (†66) do hrobu? Šokujúca novinka z policajného vyšetrovania!

Polícia rodinu požiadala, aby priniesli otcove nosené veci. Pátrací pes chytil stopu, ale tá sa končila pri aute. Prehľadávali aj okolie, aj miesta okolo trate, pes stopu nenašiel. Keby tam bol, našli by ho. Vyzeralo to, akoby ho niekto naložil do auta, a preto sa stopa stratila. Polícia poslala pred polnocou rodinu domov. Povedala, že treba počkať.

„Nadránom mi zvonil telefón. Hlas na druhej strane povedal - Našlo sa telo, podľa opisu by to mohol byť váš otec.“ Henricha čakala identifikácia obete. „Nechcel som vidieť detaily. Ukázali mi jeho osobné veci, šperk a kľúče od auta aj s kľúčenkou. Nebolo pochýb, že je to on. Najprv sme sa dozvedeli, že rušňovodič zaregistroval, že zboku do lokomotívy narazil nejaký objekt. To sa malo stať pred jednou hodinou v noci. Telo sa našlo až okolo štvrtej,“ hovorí syn.

Primátor Galanty Peter Paška teraz prezradil, ako to bolo s Gauliederom

Po prvých správach o náraze neznámeho objektu zboku sa objavila údajná výpoveď 26-ročného rušňovodiča, že videl muža, ktorý mu vkročil do cesty. Ostáva tu veľa nezodpovedaných otázok. Kedy rušňovodič hlásil incident, či zastavil hneď po náraze, alebo došiel až do najbližšej stanice. Polícia o prípade neinformuje, prípad však vyšetruje ako usmrtenie a obmedzenie osobnej slobody.

Kompromitujúce fotky?

V čase, keď si František Gaulieder našiel vo dvore mŕtvu mačku, mal aj telefonát od primátora Petra Pašku. Témou debaty bola obálka s kompromitujúcimi fotografiami. Gaulieder si ich pozrel a spolu s primátorom ich skartovali.

EXKLUZÍVNE Tamara z Čistého dňa prehovorila: Vypočujte si jej spoveď o Lipšicovi

„Na tých fotkách bol vraj nahý a sprchoval sa. Bežne sa kúpal nahý, náš bazén je v záhrade na takom mieste, že naň zvonku nevidno. Vydierať niekoho fotkami, na ktorých je niekto nahý, je v dnešnej dobe smiešne. Ak niekto naznačuje, že verejná hanba z nahých fotiek by mohla byť motívom na samovraždu, je to totálna hlúposť. Jediné, čo je na tom zaujímavé, je uhol, z ktorého vraj boli fotografie urobené. Fotograf by údajne stál na úrovni nášho bazéna, nebolo by to spoza vysokého plota a nedá sa vylúčiť, že tu niekde niekto v kroví nenainštaloval kameru,“ hovorí syn Henrich.

ANKA ŽITNÁ LUČAIOVÁ

Kto bol František Gaulieder (†66)

  • bývalý poslanec za HZDS
  • v roku 1996 ho koalícia HZDS, SNS a ZRS protiprávne zbavila mandátu poslanca
  • deň po vylúčení z parlamentu mu vybuchla pred domom bomba
  • so Slovenskom viedol súd, ktorý vyhral a dostal odškodnenie 30-tisíc eur
  • pôsobil ako mestský poslanec v Galante a občiansky aktivista
  • opakovane mu do schránky prišiel náboj v obálke
  • 25. marca 2017 ho skoro ráno zrazil vlak
Miesto kde poslanca zachytil vlak
Miesto kde poslanca zachytil vlak
Dávid Duducz

Iné zaujímavé témy na Pluska.sk:

VIDEO Plus 7 Dní