Tieto voľby sú historicky prvé, keď fanúšikovia sponzorujú svojich obľúbencov v boji o Prezidentský palác. Niektorým posielajú malé sumy stovky ľudí, iným zas len zopár kamarátov či straníckych kolegov dáva z vlastného vrecka desaťtisíce eur.

Donorská novinka

Všetci kandidáti majú poctivo transparentné účty, na ktorých vidno ich príjmy aj výdavky. Niektorí, ako napríklad Zuzana Čaputová, majú stovky malých vkladov od fanúšikov. Nájdu sa takí, ktorí pošlú vyše 100 eur, ale aj po 10 eur. Od ľudí už dostala 311 128 eur, od firiem menej ako 2-tisíc, od politických strán 179 700 eur, sama dala do kampane dve tisícky. Podobne to má Štefan Harabin, ktorého príjmy na transparentnom účte tvorí 135 907 eur od fyzických osôb, 144 450 eur dostal od rodiny alebo si ich poslal sám, firmy mu poslali len niečo vyše 14-tisíc eur. „Je to niečo nové, neviem, či je to preto, že niekto chce zakryť nejakých iných donorov,“ hovorí na novinku v podobe množstva malých sponzorov sociológ Ján Baránek.

Štedrá rodina

Azda najvyššiu sumu, ktorú mu dali príbuzní, má Štefan Harabin. Napríklad Vladimír Harabin mu poslal 10-tisíc eur, dcéra Katarína Harabinová 10-tisíc eur a manželka Gabriela 15-tisíc eur. Okrem toho je medzi darcami jeho svatka Viera Bartánusová, ktorá mu poslala 20-tisíc eur. Tá mala v minulosti živnosť na kozmetické, kadernícke a ubytovacie služby, ktorá však bola zrušená ešte v roku 2013. V Obchodnom registri o nej nie je zmienka. Jej facebookový profil je plný článkov o Harabinovi, zlých homosexuáloch a zdieľaní z jeho stránky. Na Facebooku aj živo diskutuje o svojom favoritovi. Podľa Harabina jej manžel podniká. Podľa Obchodného registra bol istý Peter Bartánus z Liptovského Hrádku majiteľom eseročky len do roku 2011. Má však živnosť na vykonávanie stavieb, obchodovanie s tovarom a poskytovanie ubytovania.

Štefan Harabin
Zdroj: TREND

Medzi darcami sú aj mená Agáta Dulovičová, ktorá Harabinovi poslala 30-tisíc eur, či Martin Svocák, ktorý poslal 8,5 tisíca. „Čo sa týka donorov, pani Agáta Dulovičová je sestra manželky. Z rodiny bližšej aj vzdialenejšej mi držia palce. Ako rodina držíme spolu.  Ostatných nepoznám, hoci svokrovci môjho brata sa volajú Svocákovci, krstné meno mi nesedí, teda neviem. Máme veľa nezištných podporovateľov, počul som, že celé rodiny sa zberajú a ponúkajú mi podporu. Každého odkazujeme na transparentný účet, ale sú to ich prostriedky a ich rozhodnutia,“ vysvetľuje Harabin.

Vyzerá to tak, že Harabinovci sú bohatá rodina. Medzi prispievateľmi však má sudca Najvyššieho súdu kopu ľudí, ktorí mu posielajú aj nízke sumy. Niektorí aj s posolstvom. Napríklad Erik Senderák mu poslal 5 eur a napísal: „Harabin na Hrad.“ No, ktovie, či mu práve tých 5 eur pomôže. O Harabinovi sa v kuloároch hovorí, že za ním stoja ľudia z obdobia mečiarizmu. „Veci sa hovoria. Uspokojiť sa musíme s tým, čo je na transparentnom účte,“ hovorí však Baránek. To, že Harabin bol do funkcie ministra spravodlivosti navrhnutý Mečiarovou HZDS, je však fakt.

Drobní darcovia

Ako sme už spomínali, transparentný účet Zuzany Čaputovej je plný malých darov od stoviek ľudí. Vyššie sumy dostala od strany Progresívne Slovensko či od spoločníka Esetu Antona Zajaca, ktorý jej poslal 5-tisíc eur. Po 10-tisíc eur jej poslali Miloš Jaroška a Daniel Jackuliak. Po 5-tisíc Michal Šoltés a Michal Matys. Najviac spomedzi fyzických osôb dostala od Lucie Paškovej - až 60-tisíc. Spolumajiteľka distribučnej firmy svetoznámeho výrobcu zubných kefiek podporovala aj primátora Bratislavy Matúša Valla.

„Dary od týchto ľudí prišli cez darovací formulár. Dokopy nám takto prispelo takmer štyritisíc ľudí. Z menovaných osobne poznám iba pani Paškovú a pána Matysa,“ vysvetľuje Čaputová mená, na ktoré sme sa pýtali. Pašková predbehla aj Michala Trubana, ktorý poslal Čaputovej takmer 53-tisíc eur. A 15,6-tisíc dostala aj od straníckeho šéfa Ivana Štefunka. Napriek tomu, že Čaputovú spájajú s Esetom, ďalší spolumajiteľ tejto známej firmy podporoval Roberta Mistríka. Ten sa však neskôr kandidatúry vzdal v prospech Čaputovej.

Straníci

Najmä kolegovia zo strany sú medzi prispievateľmi podpredsedu parlamentu Bélu Bugára. Po 50-tisíc mu darovali minister životného prostredia László Sólymos, poslanec Elemér Jakab a Ladislav Németh. Rovnaké meno má aj úspešný podnikateľ v stavebníctve a neúspešný kandidát na poslanca v Šamoríne. Mosta-Híd sme sa pýtali na mená z transparentného účtu, no odpoveď sme do uzávierky nedostali.

V každom prípade, medzi darcami nájdeme aj ministra dopravy Árpáda Érseka a niekoľkých miestnych politikov z Mosta-Híd ako Arpáda Csuriho, starostu Oborína, či Alexandra Takácsa, starostu Ptrukše. Hoci to pôsobí, akoby mal Bugár menšiu podporu bežných ľudí ako povedzme Zuzana Čaputová či Štefan Harabin, podľa Baránka to tak nemusí byť. „Jeho štruktúra podporovateľov pôsobí najdôveryhodnejšie práve preto, lebo mu prispievajú stranícki kolegovia,“ myslí si Baránek. Bugárovi dala okrem toho strana 60-tisíc eur.

Béla Bugár
Zdroj: archív

Smer a kolegovia

Podstatne menej malých darcov má na transparentnom účte kandidát Smeru Maroš Šefčovič. Kým na Čaputovej či Harabinovom transparentnom účte doslova listujete medzi stovkami darcov, u Šefčoviča je zoznam relatívne krátky. Päťtisíc eur mu poslal Karol Wolf, ktorého mediálna firma mu pomáha s kampaňou. Okrem toho sú na transparentnom účte mená Juraj Nociar či Marína Korčoková, ktorí poslali po 30-tisíc, a Roman Podhorný 10-tisíc eur.

„Marína Korčoková je moja sestra. Roman Podhorný pracuje na Slovenskom zastupiteľstve SR pri EÚ v Bruseli a dlhodobo sme spolupracovali. Juraj Nociar je šéfom môjho kabinetu v Európskej komisii,“ objasňuje Šefčovič. Zaujímavé je, že dostal aj 600 eur od doktora Pavla Traubnera. Od Ficovho Smeru dostal Šefčovič na kampaň 100 800 eur. Sám do kampane investoval 130-tisíc eur.

Sponzor Kollár

Poslanec Sme rodina a kandidát na hlavu štátu Milan Krajniak má sponzorov trochu pomenej. No o to štedrejších. Až 90-tisíc mu poslal stranícky šéf Boris Kollár. „Pánovi Kollárovi gratulujem, že má toľko peňazí, a pánovi Krajniakovi, že má pána Kollára,“ komentuje Baránek. Nechýbajú však peniaze ani od ďalších straníckych kolegov. Peter Štarchoň mu poslal 14-tisíc eur, Adriana a Gabriela Pčolinské po 10- a 9-tisíc eur. Krajniak si sám poslal takmer 93-tisíc eur.
Ďalšiemu z kandidátov Marianovi Kotlebovi kampaň komplet platí strana, ktorá mu dala vyše 80-tisíc eur. Peniaze od fyzických osôb či firiem údajne nemá žiadne.

Milan Krajniak (46) Sme rodina. Plusy: - dokáže argumentovať, pro life aktivisti ho určite „žerú“ pre jeho konzervatívne názory, ako katolík dokáže akceptovať aj mimomanželský sex a pásovú výrobu detí (svojho šéfa). Mínusy: veľké ambície, málo pokory, veľký konzervatívec, pre voľnomyšlienkarov nevoliteľný.
Zdroj: tasr

Zmestia sa do limitu?

Kandidáti môžu podľa zákona na kampaň od oficiálneho vyhlásenia termínu volieb minúť pol milióna eur. Čas predtým do limitu nespadá ani kontrola nie je veľmi precízna a ťažko povedať, či reálne možná. Porovnávať trhové ceny služieb reklamných agentúr a bilbordov s tými, ktoré platia kandidáti, je síce možné, no obvykle sa to skončí pri tom, že kandidáti tvrdia, že ich objednávali v predstihu a dostali zľavy. Každý si určite pamätá známu hlášku „pol na pol“ z nahrávky, ktorú zverejnil Igor Matovič, keď s ním Radoslav Procházka riešil zaplatenie inzercie v regionálnom týždenníku.

„Zákony sú v tomto deravé. Kandidátov nútia zháňať si peniaze všelijako,“ myslí si Baránek. Ako dodáva, ak sú kandidáti šikovní, polmiliónový limit neprekročia, ak nie sú šikovní, prekročia ho. Všetci sa, samozrejme, dušujú, že sa doň vtesnajú. Ako sme písali nedávno, dobre nastavená kampaň šetrí peniaze a ak ju volebné tímy správne zacielia, môžu naozaj minúť menej ako iní.