Filipínec Henry John Serafica Acorda sa na ulici v centre Bratislavy zastal žien, ktoré obťažoval akýsi slovenský primitív. Mal pocit, že je to tak v poriadku, že sa to tak môže. Nevieme vyjadriť, ako veľmi nás to mrzí a ako veľmi sa hanbíme. Prepáč, Henry! Tisíckrát prepáč, - napísala na Instagrame skupina PSF Ženská platforma. „Časy, keď si človek plánoval trasu domov nočnou Bratislavou, aby sa vyhol tomuto, onomu a tamtomu miestu, sa, zdá sa, vracajú.“ „Môj bratranec na Klariskej pred rokmi dostal takú nakladačku od náckov, že to skoro nezvládol, ale mal viac šťastia ako Henry.“ „Daniel Tupý mal smolu a nedal to.“ „Každý z nás pozná tieto príbehy, všetci voláme po väčšej bezpečnosti v našom meste, v Starom Meste zvlášť,“ píšu znechutení Slováci na sociálnych sieťach po brutálnom útoku na Obchodnej ulici, ktorý otriasol našou krajinou a má presah až za jej hranice. O to zarážajúcejší sa javí postup kompetentných orgánov.

Kopance do hlavy

Tridsaťšesťročný Filipínec Henry John Serafica Acorda pracoval v Bratislave v medzinárodnej IT firme niekoľko rokov. Podľa priateľov a kolegov to bol milý a nekonfliktný chlapík. Pochádzal zo skromných pomerov a časť výplaty pravidelne posielal domov rodine. Tá ani nemala možnosť rozlúčiť sa s ním. Po tom, čo sa príbuzní dozvedeli o útoku naňho, nasadli do lietadla smerujúceho na Slovensko. Žiaľ, bolo už neskoro. Živého ho nevideli.

Henry si po celom týždni v práci išiel zresetovať hlavu do mesta. Spoločnosť mu robili dve kolegyne, pričom jedna z nich bola zároveň jeho priateľka. V sobotu 26. mája nadránom na Obchodnej ulici dve ženy začal obťažovať nabúchaný chlapík. Dvadsať­osemročný Juraj Hossu z Dunajskej Stredy. Dobre vychovaný Henry sa žien zastal. Juraj zaútočil, podľa svedkov Henryho sotil na zem a uštedril mu kopance do hlavy. Policajtov zalarmoval zúfalý ženský krik. Záchranári previezli Filipínca do nemocnice. Na piaty deň, vo štvrtok 31. mája, Henry podľahol zraneniam, ktoré mu spôsobili masívne krvácanie do mozgu. Portál thedaily.sk spomína pri incidente na jednej z najrušnejších bratislavských križovatiek i druhého muža. Podľa portálu sa Hossu a jeho priateľ okolo štvrtej ráno začali Henryho kamarátky vypytovať, skadiaľ pochádza a koľko má rokov. Po tom, čo im odpovedala, vraj Juraj ženu chytil za rameno a povedal jej, že idú k taxíku. V tej chvíli sa ohradil Henry.

Keď Juraj začal nemilosrdne útočiť, druhý muž zutekal. Henryho priateľka ako bezprostredná svedkyňa beštiálneho útoku absolvovala minulý týždeň niekoľko výsluchov. Po tom, čo jej druh po niekoľkodňovej kóme v nemocnici naposledy vydýchol, bola rozhodnutá verejne vystúpiť. V piatok doobeda ju čakal zrejme najťažší okamih v jej živote. V márnici musela identifikovať bezvládne Henryho telo. Večer sa chystala na zádušnú omšu, ktorú na Henryho počesť usporiadali v Kostole svätého Ladislava v bratislavskom Starom Meste. Zúčastnila sa na nej aj mladíkova rodina, matka a dvaja súrodenci, ktorí pricestovali pár hodín predtým na Slovensko. Veci sa však začali meniť. Dievčinu znenazdajky kontaktovala polícia a muži zákona ju opäť vzali na výsluch. „Na ňom niečo podpísala, že bude mlčať a nebude nič verejne hovoriť,“ dozvedeli sme sa od jej blízkej osoby. Prečo polícii tak veľmi záleží, aby svedkyňa pred svetom neopísala ohavný zločin, je otázne. V každom prípade by to mohlo vyzerať tak, že z prípadu sa začína potichučky vytrácať muž, ktorý bol pri Hossuovom útoku prítomný. O koho ide a v akom postavení v rámci vyšetrovania vystupuje, je zatiaľ zahalené rúškom tajomstva. Nám sa podarilo zistiť, že v tom môže byť až po uši. „Keď ho ten prvý bil a dievčatá kričali, aby prestal, tak tí, ktorí boli s útočníkom, ho vraj ešte povzbudzovali,“ hovorí človek blízky rodine.

„S prihliadnutím na prebiehajúce vyšetrovanie v súčasnosti nemožno poskytnúť bližšie informácie,“ uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff.

Upozňujeme, že nasledujúce video nie je vhodé pre maloletých a citlivé povahy!

Obavy-neobavy

Polícia násilníka zadržala hneď po útoku. Vyšetrovateľ proti nemu vzniesol obvinenie „zo zločinu ublíženia na zdraví v súbehu s prečinom výtržníctva“ - informoval bratislavský policajný hovorca Michal Szeiff. Zatiaľ čo Henry v ružinovskej nemocnici bojoval v umelom spánku o život, Okresná prokuratúra Bratislava I šokujúco skonštatovala, že na väzbu Juraja Hossua nebol dôvod. „Prokurátor preštudoval spis a nezistil u obvineného skutočnosti, z ktorých by vyplývala obava, že bude pokračovať v podobnej trestnej činnosti, pre ktorú je stíhaný. Preto sa nestotožnil s podnetom vyšetrovateľa na podanie návrhu na vzatie do väzby,“ vysvetlil hovorca Krajskej prokuratúry v Bratislave Oliver Janíček. Vo štvrtok 31. mája Henry v nemocnici zomrel. Prvého júna prevzala po zásahu Generálnej prokuratúry prípad Krajská prokuratúra v Bratislave. Prípad z rúk Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave I prevzal vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave a po preštudovaní spisu prekvalifikoval trestnú vec na zločin zabitia.

Juraja Hossua polícia opäť obmedzila na osobnej slobode a umiestnila do cely policajného zaistenia. Prokurátor podal návrh na vzatie do väzby a sudca mu vyhovel. Dôvod? Útek a obava, že by pokračoval v trestnej činnosti, teda taký, ktorého sa okresný prokurátor neobával. Hossuovi v prípade dokázania viny hrozí trest sedem až dvanásť rokov za mrežami.

Generálna prokurátora si na postup orgánov činných v trestnom konaní v prípade obvineného Juraja Hossu posvietila a zistila, že prokurátor, ktorý nesúhlasil s väzbou pre obvineného bitkára nepostupoval v súlade so zákonom. Priznala to hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová. „Dozorovú právomoc prokurátora Okresnej prokuratúry Bratislava I. považuje generálny prokurátor Jaromír Čižnár za nedostatočnú a povrchnú,“ zdôraznila s tým, že voči okresnému prokurátorovi bude vyvodená zodpovednosť.

Pobúrenie a hnev

Pobúrenie a hnev vyjadrili bežní ľudia aj politici - od starostu Starého Mesta Radoslava Števčíka cez ministerku vnútra Denisu Sakovú až po premiéra Pellegriniho. Vysvetlenie, prečo sa prokurátor nestotožnil s návrhom vyšetrovateľa, si pýtal i minister spravodlivosti Gábor Gál. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár v oficiálnom stanovisku odkázal, že „politici vrátane ministra spravodlivosti sú schopní doslova zneužívať tragédiu, ktorá sa odohrala v súvislosti s napadnutím filipínskeho občana“, a dopĺňa, že je „smutné, že reakcie politikov prichádzajú po týždni a pripomínajú skôr ,preteky‘, kto skôr a viac túto tému zneužije“.

Prezident Andrej Kiska prípad, ktorý otriasa verejnosťou do momentu, keď tento článok putoval do tlačiarne, nekomentoval. Zamestnanci firmy, kde Henry pracoval, zorganizovali finančnú zbierku pre jeho rodinu. Peniaze použijú na výdavky na letenky a ubytovanie, ktoré aspoň trochu uľahčia rodine ich stratu. Cez gofundme.com finančne podporilo Henryho rodinu už 662 ľudí sumou 12 649 libier. „Ďakujem všetkým za podporu v týchto ťažkých časoch,“ uviedol organizátor zbierky Jack Tranter, Henryho priateľ. Incident vyvolal znepokojenie na Slovensku aj za jeho hranicami. Skloňuje sa pravdepodobný podtón rasizmu a nepriateľstva voči cudzincom. Pobúrení Slováci aj cudzinci žijúci u nás vyšli do ulíc.