Tip na článok
Na chate u Medveďovcov v Beňuši: Šofér
Medveď v klobúku pózuje s funkcionármi, muž
s okuliarmi je krajský prokurátor Bedlovič, hneď
vedľa Medveďa je okresný prokurátor z Lučenca
Pavol Porubský.

Kto je najväčším šéfom na prokuratúre v Brezne? Vyzerá to tak, že šofér

Krajská prokuratúra v Banskej Bystrici hovorí o čisto pracovnom vzťahu, fotografie naznačujú čosi iné

Galéria k článku (3 fotografie )
Oslava: Kedysi vplyvný prokurátor
a bývalý predseda Rady prokurátorov
Kopernický, vľavo, so stále vplyvným
šoférom.
Pri tanci či pri práci?: Šofér
a okresný prokurátor v Brezne
Ľuboslav Čižmár.
Tu šéfuje šoférov syn Michal:
Vzdelávacie a rehabilitačné centrum
prokuratúry v Krpáčove.

Pán Medveď nie je len tak hocikto. V našom regióne je to významný človek. Lobista. Vybavovač, - takto sa o vodičovi Okresnej prokuratúry v Brezne Františkovi Medveďovi vyjadrujú ľudia z právnickej brandže. Šoféra Medveďa vraj nehodno podceňovať. Na prokuratúre už pracuje jeho dcéra, syn i nevesta.

Mocná rodina

Rodinkárstvo je na Slovensku rozšírený jav, nájdeme ho takmer vo všetkých oblastiach. Kritika často padá na súdnictvo prešpikované rodinnými väzbami a prokuratúra na tom nie je o nič lepšie.

Zoznam všetkých príbuzensky prepojených osôb v inštitúcii dozerajúcej na dodržiavanie zákonnosti by zabral príliš veľa miesta. Prípad rodiny Medveďovcov však stojí za povšimnutie. Jednak tým, že rodina Medveďovcov je na prokuratúre zastúpená hojnejšie ako -ostatné rodiny. A zaujímavý je aj postup invázie Medveďovcov na prokuratúru.

Oslava: Kedysi vplyvný prokurátor
a bývalý predseda Rady prokurátorov
Kopernický, vľavo, so stále vplyvným
šoférom.
Oslava: Kedysi vplyvný prokurátor a bývalý predseda Rady prokurátorov Kopernický, vľavo, so stále vplyvným šoférom.
Foto: Archív

Obyčajne to býva tak, že ocinko si na prokuratúre vybuduje silnú pozíciu a synáčik či neter nastúpia na hierarchicky oveľa nižšie miesto. Medveďovci to majú naopak. Na prokuratúre sa výborne osvedčil František Medveď ako šofér a všetci ďalší členovia rodiny už získali na prokuratúre dôležitejšie fleky.

Šoférova dcéra Katarína vykonáva funkciu prokurátorky na Okresnej prokuratúre v Brezne, jeho nevesta Lenka tiež pracuje ako prokurátorka, ibaže na Okresnej prokuratúre v Banskej Bystrici a Medveďov syn Michal šéfuje účelovému zariadeniu prokuratúry v Krpáčove, kam chodia vzdelávať sa i oddychovať prokurátori z celého Slovenska.

Pri tanci či pri práci?: Šofér
a okresný prokurátor v Brezne
Ľuboslav Čižmár.
Pri tanci či pri práci?: Šofér a okresný prokurátor v Brezne Ľuboslav Čižmár.
Foto: Archív

Transparentne

Podľa hovorcu Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici Ivana Vozára sú podozrenia ohľadne Medveďovcov a rodinkárstva neopodstatnené. Vozár k tomu uvádza: „JUDr. Katarína Gondová-Medveďová, ako aj JUDr. Lenka Medveďová boli do funkcií právnych čakateliek prokuratúry vymenované na základe úspešne absolvovaných výberových konaní uskutočnených na Generálnej prokuratúre SR v Bratislave v roku 2005 a v roku 2008, pričom Lenka Medveďová nebola v čase výberového konania v žiadnom rodinnom, respektíve podobnom pomere s Michalom Medveďom ani Katarínou Gondovou.“

„Ing. Michal Medveď vykonáva funkciu vedúceho Vzdelávacieho a rehabilitačného centra prokuratúry v Krpáčove na základe úspešného absolvovania výberového konania uskutočneného v roku 2013 na Krajskej prokuratúre v Banskej Bystrici, pričom členmi výberovej komisie boli okrem iného zástupcovia Generálnej prokuratúry SR. Všetky výberové konania boli transparentné.“

Vraj čisto pracovný vzťah

O transparentnosti výberových konaní sa ľahko rozpráva, ale už ťažšie sa mu verí. Obzvlášť na Horehroní, kde je všeobecne známe, že šofér Medveď má nadštandardné vzťahy s prokurátorskými funkcionármi.

„Vzťah krajského prokurátora v Banskej Bystrici a okresného prokurátora v Brezne k šoférovi Okresnej prokuratúry v Brezne je čisto pracovný tak, ako je ich vzťah aj ku všetkým ostatným prokurátorom, štátnym zamestnancom a zamestnancom vykonávajúcim práce vo verejnom záujme, pôsobiacim v obvode Krajskej prokuratúry Banská Bystrica,“ tvrdí vedenie krajskej prokuratúry prostredníctvom svojho hovorcu.

Na fotografiách, ktoré má redakcia PLUS 7 DNÍ k dispozícii, vzťah funkcionárov a šoféra nevyzerá ako čisto pracovný. Ale možno ide iba o zdanie. Krajský prokurátor Peter Bedlovič pózuje s kolegami pred chatou Medveďovcov v Beňuši, ale možno sa na tomto mieste ocitol len v rámci pracovnej cesty.

Súčasný brezniansky okresný prokurátor Ľuboslav Čižmár síce vyzerá, akoby so šoférom Medveďom tancoval, ale možno len vysvetľuje trasu, ktorou sa majú autom vybrať.

Ľudovít Kopernický, ktorý bol ešte donedávna okresným prokurátorom i predsedom Rady prokurátorov, sedí spolu so šoférom Medveďom na chate s tortou v ruke, lebo... nuž... však pán Kopernický je už na dôchodku a môže si robiť, 
čo chce.

Opitá nabrala dve autá

Nad množstvom Medveďovcov na prokuratúre by nebolo treba až tak lamentovať, keby išlo o kvalitných ľudí. Šoférova dcéra Katarína však akoby si získané miesto nevážila, v júni 2010 spôsobila dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu. So svojím Fiatom vrazila do zadnej časti iného auta a to vplyvom nárazu udrelo do ďalšieho vozidla. Privolaní policajti namerali mladej prokurátorke 1,5 promile. O pol ôsmej ráno!

Dcéra šoféra prokuratúry mala šťastie, že v tom čase sa jazda pod vplyvom alkoholu neposudzovala ako trestný čin. O rok by jej za ohrozovanie pod vplyvom návykovej látky hrozil pobyt za mrežami a o funkciu prokurátorky by rýchlo prišla. Takto vyviazla z disciplinárneho konania s konštatovaním, že je síce vinná, ale „zrejme z jej strany došlo len k ojedinelému vybočeniu z medzí zákonom predpísaného správania“.

Za nehodu dostala tristoeurovú pokutu a dvojročný zákaz šoférovať. Prácu prokurátorky vykonáva stále.

VIDEO Plus 7 Dní