"Pri pohľade na vývoj nadúmrtnosti v SR možno manažment pandémie prehlásiť za nezvládnutý," uvádza sa v štúdii, ktorá bola zverejnená v decembri minulého roku. Práve tento dokument podnietil generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby začal konať. Už krátko po zverejnení štúdie verejne avizoval, že situáciu okolo vysokej nadúmrtnosti počas covidu preverí. A dnes, keď si na Slovensku prvý raz pripomíname Deň obetí pandémie COVID-19, ktorý je oficiálne zaradený medzi pamätné dni, šéf prokurátorov informoval o začatí trestného stíhania vo veci manažmentu pandémie nového koronavírusu.

"Generálna prokuratúra Slovenskej republiky na základe dopytov viacerých médií v súvislosti s dnešným pamätným dňom – Dňom obetí pandémie COVID – 19 potvrdzuje, že prokurátor Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky dňa 20. januára 2023 začal trestné stíhanie vo veci trestných činov marenia úlohy verejným činiteľom a všeobecného ohrozenia, pre podozrenie, že pri manažmente pandémie COVID - 19 v období rokov 2020 až 2022 došlo k nesprávnym postupom, rozhodnutiam a prijímaniu či opomenutiu prijatia opatrení zo strany verejných činiteľov, v rámci výkonu ich právomocí, ktoré mali mať za následok neodôvodnene zvýšenú úmrtnosť, ktorej u najmenej 21 000 osôb bolo možné zabrániť," uviedol generálny prokurátor na sociálnej sieti.

Dodal, že "vzhľadom na počiatočné štádium trestného konania nie je možné poskytnúť bližšie informácie, aby nedošlo k zmareniu alebo sťaženiu objasnenia a vyšetrenia veci".

Maroš Žilinka k začatiu trestnému stíhania vo veci manažmentu pandémie
Zdroj: Maroš Žilinka

Podľa dokumentu, ktorého spoluautorom je napríklad aj bývalý minister zdravotníctva Rudolf Zajac, počas pandémie zlyhala predovšetkým vláda na čele s bývalým premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO). Čo boli podľa Zajaca najhlavnejšie dôvody, na základe ktorých Slovensko nezvládlo boj s pandémiou?

"Prvá je neschopnosť vlády nachádzať optimálne riešenia v čase, keď tu zúrila pandémia. Riešenia si volil človek, menovite Igor Matovič a jeho minister zdravotníctva Marek Krajčí. Nezodpovedali ale tomu, čo navrhovali odborníci. Druhým dôvodom je opozícia, a to treba povedať natvrdo, ktorá si zvolila antiCovid a antiočkovanie ako hlavný politický program. Takže na tom, že tento problém tu je, sa podieľa vládna koalícia, ale skoro rovnocenne aj opozícia," povedal exminister zdravotníctva v polovici januára pre Plus 1 deň. Doplnil, že ľudia počas covidu na Slovensku umierali aj kvôli neutešenému stavu slovenského zdravotníctva. "V tejto záťaži sa ukázalo, že sme ďaleko horšie na tom, ako si naši občania doteraz mysleli," spresnil spoluautor štúdie.

Štúdia pripomenula, že "hoci zvýšenú nadúmrtnosť počas pandémie zaznamenali všetky štáty EÚ, detailnejšie porovnanie za obdobie 3/2020-2/2022 ukázalo, že situácia na Slovensku bola obzvlášť nepriaznivá."

"Ak by sme postupovali ako najlepšie krajiny, od Estónska, cez Portugalsko, Nemecko až po Dánsko, tak na Slovensku mohlo byť zachránených 12 391, 14 483, 18 476, resp.  až 21 308 ľudských životov," dodali autori dokumentu o nadúmrtnosti na COVID -19 na Slovensku.