Tip na článok
Z internetovej stránky ĽS Naše Slovensko: Sympatizantom strany je určený iný účet ako na odvádzanie časti mzdy Kotlebovi od zamestnancov.

Kto musí platiť Kotlebovi? Plus 7 DNÍ zistil, že župan má účtov viac

Polícia okamžite po tom, ako Plus 7 DNÍ uverejnil informácie o peniazoch odosielaných zamestnancami na konto bystrickému županovi, začala prípad vyšetrovať ako podozrenie zo zločinu vydierania.

Galéria k článku (6 fotografií )
Z internetovej stránky ĽS Naše Slovensko: Sympatizantom strany je určený iný účet ako na odvádzanie časti mzdy Kotlebovi od zamestnancov.
Kampaň: Marian Kotleba vystupoval ako ten, kto vie riešiť problémy spolužitia majority a Rómov. Od nástupu do funkcie zatiaľ nič neukázal.
Medzi svojimi: Marian Kotleba počas osláv sedemdesiateho výročia Slovenského národného povstania.

Darom nazval banskobystrický župan Marian Kotleba časť zo mzdy odvádzanú zamestnancami kraja na jeho osobný účet v banke, na čo upozornil týždenník PLUS 7 DNÍ. Podľa Kotlebových slov ide o účet, na ktorý mu jeho podporovatelia posielali peniaze už v čase vlaňajších župných volieb, aby mal z čoho financovať volebnú kampaň.

Redakcii sa podarilo zistiť, že Kotleba má na podobné účely zriadený aj ďalší účet. V rovnakej banke, len pod iným číslom. A ani prvý, ani druhý účet nie sú účty Kotlebovej strany Naše Slovensko, ale jeho súkromné.

Zábudlivcov naháňajú

Len pár hodín bol na pultoch novinových stánkov časopis PLUS 7 DNÍ s článkom Kotlebov účet a už našu redakciu kontaktovali pracovníci polície. Zaujali ich informácie o zamestnancovi Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorý sa sťažoval, že vždy po výplate musí na určený účet v Československej obchodnej banke (ČSOB) posielať dvadsať percent z platu.

Zamestnanec tvrdí, že rovnako musia konať aj ďalší pracovníci úradu či Banskobystrickej regionálnej správy ciest a ďalších organizácií, inštitúcií kraja, zrejme aj riaditelia škôl a internátov, ktorých možno označiť za Kotlebových nominantov. Teda nejde len o členov Ľudovej strany Naše Slovensko, ale aj o ich kamarátov a kamarátov ich kamarátov.

Podľa odhadu tohto človeka môže ísť o dvadsať až päťdesiat osôb. Pripomíname, že pre redakciu nie je „sťažovateľ“ anonymný. Predstavil sa celým menom, uviedol pracovnú pozíciu a ukázal nám výpis z banky, ktorý potvrdzuje odosielanie peňazí na uvedený účet v ČSOB. Len pre strach tohto človeka z „Kotlebových chlapcov“ sme sa dohodli, že jeho identitu nezverejníme.

„Nemyslite si, azda nikomu sa nepáči, keď mu ukrajujú z platu. Šomrú aj tí najvernejší,“ opisoval svoje vnímanie situácie v Kotlebovom okolí.

„Poznám takých, ktorí posielajú Kotlebovi päťdesiat eur, ale aj takých, ktorí platia dvestopäťdesiat. Hovorí sa, že bývalý generálny riaditeľ Banskobystrickej regionálnej správy ciest mesačne platil päťsto eur. Na to, či platby prídu načas, striehne človek poverený Kotlebom. Ak s platbou meškáte, hneď vám zatelefonuje, či ste náhodou nezabudli na svoju povinnosť. Čo Kotleba s takto získanými peniazmi robí, to netuším. Nikto mi to nepovedal a ja som nevyzvedal. Oznámili mi len, že ak chcem mať prácu, musím platiť. Nič viac.“

Čítajte viac:

Kotlebovi zamestnanci mu musia platiť odmenu z vlastnej mzdy!

Rozhovoril sa až po zaktivizovaní polície

Na naše otázky ohľadne účtu v ČSOB, na ktorý prichádzajú časti mzdy takzvaných Kotlebových ľudí, župan Kotleba nereagoval. Svoju verziu predostrel až deň po tom, čo prípad začala preverovať polícia ako podozrenie zo zločinu vydierania.

Na zastupiteľstve kraja pred znepokojenými poslancami v podstate potvrdil, že na jeho účet v banke prichádzajú peniaze „aj“ od zamestnancov úradu. Ide vraj o „jeho podporovateľov“ a na tejto čudnej dobročinnosti, keď tí, ktorí zarábajú výrazne menej, posielajú peniaze oveľa bohatšiemu človeku, „nevidí nič zlé“.

Napokon sa svojim vazalom za odoslané peniaze verejne poďakoval. Svojou rečou sa Kotleba snažil vzbudiť dojem, že robí len to, čo je na politickej scéne bežné. Veď predsa všetky politické strany prijímajú dary od členov či sympatizantov. Problém je nielen v tom, že údajní Kotlebovi priaznivci napojení na rozpočet Banskobystrického samosprávneho kraja sa k „peňažným darom“ veľmi nepriznávajú.

Oveľa zarážajúcejšie je, že „dary“ neputovali na účet, ku ktorému sa hlási Kotlebova ĽS Naše Slovensko. Na internetovej stránke strany je zverejnený účet v ČSOB, na ktorý majú sympatizanti strany posielať peniaze. Číslo účtu sa začína číslicami 402 894.

Účet, na ktorý posielajú peniaze zamestnanci kraja, má však na začiatku číslice 402 007 a nezistili sme žiadne verejne dostupné miesto, kde by bolo možné sa k nemu dopátrať. To, samozrejme, nevylučuje možnosť, že Kotlebovi vazali poznali len časť pravdy. Niektorí z nich si pri troche naivity mohli nahovárať, že svoj „dvadsiatok“ posielajú Kotlebovej strane a nie jemu osobne.

Čítajte viac:

Kotlebov tajný účet: Polícia mu už ide po krku

Uvedení do omylu?

Pri odosielaní peňazí prevodom, teda priamo z účtu na účet, sa odosielateľ totiž nemá ako dozvedieť majiteľa účtu, ktorému peniaze posiela. Na výpise figuruje len zadané číslo.

Možno práve preto technický riaditeľ Banskobystrickej regionálnej správy ciest Albert Andrejko reagoval na našu otázku ohľadne peňazí odosielaných Kotlebovi priam rozhorčene: „Určite neposielam peniaze na účet pána Kotlebu. To ani náhodou.“

Podobne odpovedal aj súčasný generálny riaditeľ tohto podniku Peter Kováč: „Máte nejakú mylnú informáciu. Kotlebovi žiadne peniaze nedávam.“

Aj my sme pri pátraní, kto sa skrýva za nič nehovoriacim číslom účtu, museli najprv zistiť, aký systém funguje v banke, a potom sme priamo v pobočke ČSOB vložili na uvedený účet peniaze v hotovosti. Iba pri takto vykonanej transakcii potvrdenie z banky odhalilo meno majiteľa účtu - Mariana Kotlebu.

Ešte ani sťažovateľ, ktorý našu redakciu upozornil na nečisté praktiky na banskobystrickej župe, nemal celkom jasno v tom, akú hru Kotleba hrá. Od začiatku nás uisťoval, že prvý účet, na ktorý posielali zamestnanci peniaze hneď od Kotlebovho nástupu do funkcie, Kotlebovi určite nepatrí.

Myslel si, že „vodcovi preplo“ až na jar, keď ho načisto opojila moc a všetci dostali pokyn, aby peniaze začali posielať na iný účet. Až zarážajúca županova chladnokrvnosť, s akou hovoril o dobrovoľnosti darov odosielaných jemu, prinútila tohto človeka poskytnúť našej redakcii aj číslo prvého účtu.

A my sme zopakovali postup na odhalenie jeho majiteľa. Vložili sme na účet začínajúci sa číslicami 401 968, na ktorý mali zamestnanci posielať peniaze do jari, dve eurá v hotovosti. Ukázalo sa, že aj tento účet vlastní Marian Kotleba. Ťažko sa teraz ubrániť úvahám, koľko podobných účtov župan Kotleba asi vlastní...

VIDEO Plus 7 Dní