Tip na článok
Dušan Kováčik: To, že funkčné obdobie nedotiahne do konca, už potvrdil. Podľa našich informácií odíde do konca roka.

Kto nahradí špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika? Vieme, kde má pripravené miesto!

Dušan Kováčik je dlhodobo pod paľbou kritiky. Prednedávnom vyhlásil, že svoje funkčné obdobie nedokončí.

Galéria k článku (6 fotografií )
Maroš Žilinka
Alexander Bíró
Ján Šanta

Nám sa podarilo zistiť, že z funkcie odíde koncom tohto roka. Podľa našich informácií pôjde na Krajskú prokuratúru v Trenčíne, kde má nahradiť svoju menovkyňu. V politických kuloároch sa už objavujú mená jeho podriadených, ktorí by sa mohli stať špeciálnym prokurátorom.

Do konca roka

Podľa našich zdrojov z prostredia prokuratúry je koniec roka v prípade Kováčika jasný. Pred pár týždňami ohlásil, že funkčné obdobie nedokončí. „Žiadne nové veci si neprideľujem. Mám v dozore 17 trestných vecí, v piatich je vznesené obvinenie. Predpokladá sa, že to bude ukončené do konca tohto roka, re­spektíve do polovice budúceho,“ povedal Kováčik ešte v júli. Podľa zdroja sa pripravuje na funkciu krajského prokurátora v Trenčíne, odkiaľ pochádza. Tam šéfuje prokuratúre jeho menovkyňa Viera Kováčiková. „Neoficiálne sme sa dozvedeli, že do konca roka končí. Mohla by skôr, lebo je už v dôchodkovom veku, ale vraj sa dohodli, že to ešte chvíľu potiahne,“ hovorí náš zdroj z trenčianskej prokuratúry. S otázkami sme oslovili aj Kováčikov tlačový odbor, odpovede sme sa však nedočkali.

Nástupca?

V politických kuloároch aj na prokuratúre sa hneď začalo špekulovať, kto by mohol kritizovaného Kováčika nahradiť. Spomínajú sa dvaja šéfovia na špeciálnej prokuratúre Maroš Žilinka a Ján Šanta aj Kováčikov zástupca Alexander Bíró. Žilinka je známy aj tým, že bol krátko štátnym tajomníkom na ministerstve vnútra, keď rezort viedol Daniel Lipšic. Teraz šéfuje odboru ekonomickej kriminality. Nedávno sa jeho meno opäť objavilo v médiách, keď ako prokurátor dal zablokovať budovy Technopolu. Už v minulosti mal s Kováčikom problémy pre rozhovor pre .týždeň, kde podporil otvorenie diskusie o zásadnej systémovej zmene vo fungovaní prokuratúry. On ani ďalší respondent Jaroslav Palkovič nedostali polročné odmeny. Tie schvaľoval Kováčik.

Nekompromisný

Ďalšie meno, ktoré sa v súvislosti s funkciou spomína, je Ján Šanta. Momentálne je poverený vedením oddelenia majetkovej kriminality. V ostatnom čase sa často spomína v médiách, keďže na jeho stole pristáli ošemetné kauzy, v ktorých postupuje dosť nekompromisne. Bol to on, kto podal návrh na vzatie Mariána Kočnera a Pavla Ruska do väzby. Servítku si pred ústa rozhodne nedával. „Zmenkový delikt spáchali štyrmi útokmi v astronomickej sume 69 miliónov eur, ktorú česká a slovenská kriminalita ani nepozná,“ povedal Šanta pri odôvodňovaní, prečo ich chce mať vo väzbe. Obával sa totiž, že budú v trestnej činnosti pokračovať. Súd nakoniec do Justičného paláca poslal len Kočnera. Rusko dostal na nohu náramok.

Šantovi sa tiež podarilo dostať za mreže zatiaľ dvoch z troch aktérov tunelovania nebankoviek. Proti Jozefovi Majskému, ktorého prípad sa ťahá celé roky, postupuje tvrdo a rovnaké má vyjadrenia. „Aby viac ako desať rokov len deň-dva pred pojednávaním niekto zakaždým ochorel, je fyzicky nemožné,“ hneval sa pri jeho ospravedlneniach. Ďalším spomínaným je zástupca špeciálneho prokurátora Alexander Bíró. Pred vymenovaním riadil odbor ekonomickej kriminality. Riešil kauzu pozemkovej mafie, kde vystupoval Jozef Drag, či takáčovcov.

Koho podporia?

Špeciálneho prokurátora volia poslanci na sedem rokov. Kováčikovo funkčné obdobie by malo trvať do roku 2021. Keď ho nedokončí, bude ho voliť súčasný parlament. Zdá sa, že spomedzi troch spomínaných najviac uznania medzi poslancami, ktorých sme oslovili, má Ján Šanta. Niektorí schvaľujú nielen to, že posadil Kočnera do väzby, ale aj jeho profesijnú podkutosť. Píše totiž právne publikácie, prednáša.

„Pán Žilinka aj pán Šanta sú skúsení, kvalifikovaní a prijateľní. S čistým štítom by som vedela podporiť pána Šantu. Poznám ho, pripravovala som s ním právnu publikáciu a veľmi si ho vážim,“ hovorí Edita Pfundtner z Mosta-Híd, ktorá sa pred pár dňami stala štátnou tajomníčkou na ministerstve spravodlivosti. Podľa šéfa SNS Andreja Danka strana sa touto otázkou zatiaľ nezaoberala. Rovnakú odpoveď sme dostali od podpredsedu vlády Richarda Rašiho zo Smeru. 

Mal by to doklepať?

„Chvalabohu, že pán Kováčik odchádza, on už dávno nemal byť špeciálnym prokurátorom. Dúfam, že si tam nebude chcieť koalícia zabetónovať svojho špeciálneho prokurátora. Mená zatiaľ nebudem hodnotiť. Vyjadrím sa k nim, až keď budú oficiálne. My v SaS vieme o niekoľkých prokurátoroch, ktorí by túto funkciu vedeli zastúpiť,“reaguje podpredseda SaS Ľubomír Galko.

„Myslím si, že Kováčik by mal funkčné obdobie dokončiť, pretože teraz si vládna koalícia zase zvolí svojho špeciálneho prokurátora a zabetónuje ho na sedem rokov, čím si zabezpečí beztrestnosť aj po výmene vlády. Pán Šanta odviedol v prípade Mariána Kočnera kus dobrej roboty. Určite by bol Kováčikovým dôstojným nástupcom,“ vraví líderka OĽaNO Veronika Remišová. Po­dľa Petra Pčolinského zo Sme rodina ide nateraz o hypotetickú otázku. „Myslíme si, že všetky tri spomínané mená by funkciu dôstojne zvládli a štátna mafia, ktorá nám vládne, by mala strach,“dopĺňa Pčolinský.

Rozhodne parlament

Kováčik nastúpil do funkcie v roku 2004 a odvtedy ho poslanci vo funkcii potvrdzovali. V minulosti pôsobil ako vojenský prokurátor. Kováčika pred prvým zvolením podporovala aj časť opozície, teda strana SDKÚ. Až neskôr sa dostal pod paľbu kritiky. A to najmä preto, ako rozhodoval v prípadoch, ktoré dozoroval. Napríklad krátko po zvolení zastavil trestné stíhanie vo veci úniku utajovanej skutočnosti v prípade, ktorý sa týkal aj premiéra Mikuláša Dzurindu a šéfa Slovenskej informačnej služby Ladislava Pittnera. Špeciálna prokuratúra tiež zastavila stíhanie vo veci financovania SDKÚ. Predtým sa však aj pre túto kauzu Dzurinda vzdal vo voľbách.

Tragická štatistika

Medzi prípady, za ktoré Kováčika azda najviac kritizovali, patrí vyšetrovanie nahrávky, na ktorej „hlas podobný hlasu“hovoril o získaní miliónov korún. Špeciálna prokuratúra odobrila zastavenie stíhania a kauza išla do stratena. Kováčik sa aj v roku 2014 podľa denníka Sme odmietol zaoberať podaním Finančnej správy proti podnikateľovi Ladislavovi Bašternákovi. Išlo o podozrenia z daňového podvodu za dva milióny eur. Prokuratúra sa prípadu začala venovať, až keď sa objavil v médiách. Vlani sa dlho riešilo aj to, že kým v prvých piatich rokoch vo funkcii podal Kováčik 12 obžalôb, po roku 2009 už ani jednu.

VIDEO Plus 7 Dní