Rovno predseda Andrej Danko a prvý podpredseda Jaroslav Paška mali potrebu kriticky sa vyjadriť ku postojom a krokom ministerstva pod vedením Miroslava Lajčáka. Podľa Danka sa SNS k zahraničnej politike vyjadrovať bude, pretože je súčasťou vlády.

Andrej Danko: Nepáči sa mu asi, že rezort zahraničia neskáče tak, ako SNS píska.
Andrej Danko: Nepáči sa mu asi, že rezort zahraničia neskáče tak, ako SNS píska.
Zdroj: Matej Kalina

Národniari vraj plánujú oveľa viac sledovať zahranično-politické záväzky a konanie slovenského rezortu diplomacie. „Vážne kroky našich zástupcov v OSN, ktoré Slovensko k niečomu zaväzujú, by mal mať minister zahraničných vecí schvaľované minimálne vládou. Mám pocit, že niekedy to zbytočne ulietava. Vláda musí byť informovaná o takýchto záväzkoch. Potom by nevznikla situácia ako s globálnym paktom," myslí si Danko.

Vraj vyváženú politiku

„Ja som za zahraničnú politiku vyváženú na západ aj východ a nebudem sa podieľať na hystérii, napríklad aj pri ukrajinsko-ruskom konflikte. Vystúpil som ako prvý predseda NR SR v ruskej dume, v srbskom a českom parlamente. Oživujem spoluprácu národných parlamentov, máme vynikajúce vzťahy," tvrdí Danko.

Andrej Danko: Už niekoľkýkrát sa chváli, že rečnil v ruskej dume.
Andrej Danko: Už niekoľkýkrát sa chváli, že rečnil v ruskej dume.
Zdroj: Facebook AD

Bola to pritom práve SNS, ktorá v parlamente zablokovala bezpečnostnú a obrannú stratégiu, ktorú vláda schválila jednohlasne. Stratégia totiž označuje Rusko za agresora, ktorý anektoval Krym. „Politická dohoda bola, že to v tomto volebnom období do parlamentu nepôjde v súčasnej podobe. Táto téma sa nebude siliť. Nevylučujem však kompromis," pripustil. O stratégiách sa majú podľa jeho slov lídri rozprávať na koaličnej rade v januári.

Vraj to spoločnosť vidí inak

Rovnaký postoj má aj podpredseda SNS Jaroslav Paška. Podľa neho je problémom slovenskej zahraničnej politiky rozpor medzi tým, ako vníma medzinárodnú situáciu slovenská verejnosť a ako rezort diplomacie.

Jaroslav Paška: Podpredsedovi SNS sa nepáči, že má slovenská diplomacia názory ako EÚ a NATO, ktorých sme členmi.
Jaroslav Paška: Podpredsedovi SNS sa nepáči, že má slovenská diplomacia názory ako EÚ a NATO, ktorých sme členmi.
Zdroj: Picasa

Ten vraj so znepokojením vníma nielen množiace sa konflikty vo svete a Európe, ale aj sklony ministerstva k nekritickému preberaniu ich posudzovania od zahraničnej služby EÚ a centrály NATO.

Radšej Kubiša

Podľa Pašku by mala byť dvojúloha ministra Lajčáka v rezorte a zároveň ako predsedu Valného zhromaždenia OSN vnímaná pozitívne. „Len si nie som istý, či spôsob poďakovania tým, ktorí pánovi ministrovi Lajčákovi ročný reprezentačný pobyt v New Yorku pomohli zabezpečiť a veľkoryso prefinancovali, nemal v diplomatickej reči vyznieť o niečo slušnejšie ako urážlivé a ponižujúce nadávanie do zápecníkov," poznamenal. Ako dodal, je podľa neho pravdepodobné, že by vraj Slovensko dosiahlo viac, keby v roku 2016 vybralo do funkcie Kubiša.