Nový riaditeľ SIS Anton Šafárik prišiel do tajnej služby z prostredia cirkvi. Skúsenosti s podobnou spravodajskou či bezpečnostnou zložkou mal teda v čase príchodu do Slovenskej informačnej služby nulové. To predsedovi SNS Andrejovi Dankovi, ktorý ho do funkcie dosadil, vôbec neprekážalo. Šafárikovi predsa dôveruje a to je pri tejto funkcii zrejme dôležitejšie ako odbornosť. Danko svojmu kamarátovi dokonca dôveruje natoľko, že akceptuje všetko, s čím Šafárik príde.
Aj s personálnymi rošádami, ktoré sú viac než prekvapivé. Šéf SIS sa totiž len dva mesiace po svojom príchode rozhodol vymeniť takmer každého, kto zastáva v spravodajskej službe nejakú funkciu a má nejaký dosah na chod a činnosť služby. Ak však Šafárik v prostredí tajných služieb nikdy nepôsobil, na základe čoho dokáže zhodnotiť odbornosť ľudí určených na odstrel? A, čo je dôležitejšie, dokáže správne vyhodnotiť nominácie, ktoré do funkcií obsadzuje pravdepodobne na niečie odporúčanie?
Poradca Košč
Podľa informácií PLUS 7 DNÍ sa Šafárik radí so známym bratislavským podnikateľom Petrom Koščom, ktorý bol poradcom bývalého šéfa SIS Jozefa Magalu. So súčasným šéfom NBÚ Magalom sa Košč stýka dodnes. Jeho meno sa spomína aj v spise Gorila ako človeka, ktorý po nástupe Magalu do SIS mal vykonávať personálne pohovory. Tajní ho poznajú pod prezývkou Pán X. Košč má styky aj s mnohými politikmi, či už s vysokými predstaviteľmi Smeru, alebo aj SNS. Blízky vzťah má aj s Vladimírom Pčolinským, ktorý je dnes oficiálne pokladník poslaneckého klubu Sme rodina.
Jeho brat Peter Pčolinský je totiž poslancom za hnutie Borisa Kollára. Vladimír Pčolinský mal vždy blízko ku KDH, s Koščom ich spája aj ďalší spoločný známy, bývalý viceprezident Policajného zboru Ján Vaľo. Peter Košč vlastní okrem iného SBS Dast Security, s. r. o., ktorá v minulosti poskytovala bezpečnostné služby v závode Samsungu vo Voderadoch. V tom čase došlo v Samsungu k obrovskej krádeži, keď odtiaľ vyviezli páchatelia elektroniku v hodnote dva milióny korún v starej mene.
Policajti: Na riadiace pozície chce Šafárik dosadiť policajných funkcionárov z čias Daniela Lipšica. Na fotke je Boris Beňa. Foto: TASR
Rodina
Peter Košč v rokoch 2008 až 2013 podnikal s Markom Trajterom, blízkym človekom bosa bratislavského podsvetia Róberta Lališa, alias Kýbla. Trajter bol stíhaný za vraždu Romana Deáka, ktorú si vraj u Kýbla objednal. Trestné stíhanie voči Trajterovi bolo zastavené, pretože bol skutok podľa súdu premlčaný. V kuloároch sa šepká, že Košč sa pozná aj so samotným Kýblom, ktorého súd odsúdil na doživotie. Peter Košč si svoje postavenie u Šafárika poistil aj dosadením svojho rodinného príslušníka do SIS.
Jednou z prvých personálnych výmen, ku ktorým Šafárik totiž pristúpil, bola výmena šéfa personalistiky služby. Z tejto pozície odvolal vtedajšiu sekčnú riaditeľku personalistiky Margitu G. a na jej miesto dosadil Pavla Košča. Spomínaný Pavol Košč v službe už pôsobil v minulosti, a to za čias Jozefa Magalu. Zaujímavé však je, že dotyčný poberal pred návratom do SIS- -ky invalidný dôchodok. Šafárika sme sa opýtali, či zdravotný stav Pavla K. mu umožňuje vykonávať funkciu šéfa sekcie personalistiky v plnom rozsahu. Na otázky SIS vôbec nereagovala.
Šafárik: Nový riaditeľ služby chystá veľké personálne rošády Foto: NORBERT GROSZ
Bývalí funkcionári
Ďalšou personálnou zmenou, ktorá je na spadnutie, je odvolanie riaditeľa sekcie technického spravodajstva Ľubomíra Lietavu, inými slovami, šéfa odpočúvania. Ľubomír Lietava pôsobí v službe už roky. Počas vlády Ivety Radičovej bol kritikom nákupu odpočúvacieho systému tak, ako to pripravil minister vnútra Daniel Lipšic. Jeho nástupcom sa paradoxne má stať človek blízky Danielovi Lipšicovi. Ide o Petra Krajíčka, ktorý pôsobil za čias Lipšica ako šéf Úradu boja proti organizovanej kriminalite. Zaujímavé je, ako sa nominant SNS dostal k tejto funkcii. Peter Krajíček momentálne pôsobí ako náčelník mestskej polície v hlavnom meste. Jeho meno je spájané s kontroverznými prípadmi.
V minulosti požičal milión korún v starej mene (33-tisíc eur) podnikateľovi Ladislavovi Borárošovi v čase, keď sám potreboval peniaze na kúpu bytu. Borároš figuroval v prípade pozemkovej mafie, v ktorom bol aj obvinený. Šafárik si do svojich služieb vezme aj ďalšieho človeka z čias ministrovania Daniela Lipšica. Bývalý šéf inšpekcie ministerstva vnútra Boris Beňa, ktorý momentálne pôsobí v zahraničí ako pridelenec ministerstva vnútra v Bukurešti. V SIS-ke má zastávať jednu z vysokých funkcií. Podľa informácií PLUS 7 DNÍ sa kvôli novej pozícii vracia Beňa na Slovensko už v najbližších dňoch. Do služby putuje aj ďalší bývalý policajt Michal Buraľ tiež známy zo spisu Gorila. Médiá ho spájali s Viliamom Mišenkom, ktorého meno sa tiež spomína v súvislosti so slovenským podsvetím.
Pán X: Peter Košč radil bývalému šéfovi SIS Jozefovi Magalovi, dnes radí Šafárikovi. Foto: internet
Zlé pre službu
Podľa novinára Milana Žitného, ktorý sa venuje bezpečnostnej oblasti, nie sú takéto zmeny v prospech kvality služby. „Ak si dal predseda SNS za šéfa SIS prakticky negramotného človeka, dalo sa to akceptovať dovtedy, pokiaľ si ponechá ľudí a nebude robiť výmeny v riadiacich pozíciách. Len taká služba môže byť kvalitná, ktorá nerobí v prospech nejakej politickej strany,“ skonštatoval na margo plánovaných zmien Žitný. Na základe čoho robí výber ľudí do riadiacich pozícií Slovenskej informačnej služby Anton Šafárik, sme sa nedozvedeli. Na otázky zaslané hovorcovi SIS sme nedostali žiadnu reakciu.
Zdá sa, že časy, keď sa tajná služba snažila za pôsobenia Jána Valka ako-tak občanov informovať, sa skončili. Čo na to všetko hovorí predseda SNS Andrej Danko ako človek, ktorý šéfa služby nominoval? „Predseda Národnej rady nekomunikuje s pánom Šafárikom o žiadnych personálnych nomináciách a s Petrom Koščom nemá žiaden osobný vzťah,“ reagoval na naše otázky Danko. O zmenách je údajne informovaný aj premiér Robert Fico. Podľa informácií PLUS 7 DNÍ nadšený z nich nie je, vzhľadom na to, že koaličná dohoda jasne hovorí, že SIS patrí SNS, na tom však veľa nezmení. Zrejme už dávno oľutoval, že vymenil tajnú službu za ministerstvo vnútra.