Tip na článok
Bez ochranných prvkov: Recept je len kus papiera, ktorý môže sfalšovať ktokoľvek.

Kto zaplatí tisíce eur za onkologické lieky vybrané podvodom?

Dve trestné oznámenia pre falšovanie receptov podali ešte v marci dva poškodené subjekty - Nemocnica svätého Michala a lekáreň v ružinovskej nemocnici. Nemocnica v Skalici rovnakým spôsobom nepostupovala.

Galéria k článku (3 fotografie )
Sfalšované: Takto vyzerá recept, na ktorý partia podvodníkov vybrala lieky za tisíce eur.
Skalická nemocnica: Pečiatkou jej lekárky boli potvrdené recepty v prvej várke.
Sestrička Kladivíková: Tvrdí, že konečného príjemcu liekov nepozná. Na ruke jej však visela značková kabelka, ktorú by si v prípade, že ide o originál, nemohla kúpiť z platu zdravotnej sestry.

Organizovaná skupina, ktorá ukradla onkologické lieky takmer za osemnásťtisíc eur, uniká pred spravodlivosťou. Uplynul už mesiac od podania trestného oznámenia a ľudí zainteresovaných na podvode policajný vyšetrovateľ doposiaľ ani nevidel.

Zatiaľ to vyzerá tak, že finančnú škodu, ktorá v podobe manka ostala lekárni, bude musieť uhradiť nevinná lekárnička. Sestričku, ktorá priniesla recepty a odniesla si drahé lieky, polícia zatiaľ nevypočula. Platí však, že čím dlhší čas prejde od spáchania podvodu, tým menej pravdepodobné je, že sa nájde jeho organizátor.

Pomalý postup

„Všetci pôjdeme vypovedať tak, ako je to naplánované. Zatiaľ sme na polícii neboli,“ povedala sestrička z ružinovského anestéziologicko-resuscitačného oddelenia Mirka Kladivíková. Tá je styčným človekom organizovanej skupiny, ktorá sfalšovala recepty za tridsaťtisíc eur a časť z nich sa jej aj podarilo vybrať.

Sestrička Kladivíková priniesla tohto roku vo februári do ružinovskej nemocničnej lekárne balík receptov na ťažko dostupné onkologické lieky takmer za 18-tisíc eur. Magistre v lekárni povedala, že ich odovzdá priamo do rúk lekára. Vraj ju poprosili, aby ich vyzdvihla, pretože pacienti majú problém ich zohnať.

Magistra nemala žiadne podozrenie, že by sa mohlo diať niečo nekalé, pretože v lekárni bežne takto vydávali lieky určené do rúk lekárov. Recepty boli opečiatkované onkologičkou zo Skalice MUDr. Janou Mišovou.

Podľa zaužívaného postupu lekáreň zaslala recepty do distribučnej spoločnosti a tá potvrdila, že požadované lieky dodá. Tento proces trval tri týždne, počas tohto času sa neudialo nič, čo by pôsobilo podozrivo.

Lieky si do lekárne prišla vyzdvihnúť opäť sestrička Kladivíková. Magistru uistila, že na ne vonku čaká lekár. Preukazy poistencov nepredložila, pretože išlo o lieky viacerých pacientov, väčšinou z obce Kúty.

Čítajte viac:

S drahými onkoliekmi obchoduje organizovaná skupina

Iná verzia

Sestrička Kladivíková však nepovedala magistre úplnú pravdu. Na lieky pred lekárňou totiž čakal jej kolega z oddelenia, sanitár Henrich. Ten vraj dal lieky mužovi menom Marko Irič. Aspoň to tvrdila neskôr Kladivíková, keď sme sa jej na osud liekov pýtali. Po prvej úspešnej akcii prišla sestrička do lekárne opäť.

Priniesla ďalšiu várku receptov na podobnú sumu. Recepty vraj vystavila onkologička zo Skalice a urológ z Nemocnice svätého Michala v Bratislave. Keď ich však lekáreň poslala do distribučnej firmy, zistilo sa, že recepty sú sfalšované.

Magistra z lekárne sa zachovala profesionálne a lieky vydať odmietla. Na prípad upozornila svojich šéfov a zatelefonovala aj sestričke Kladivíkovej. Lenže tá už lieky vrátiť nevedela, pretože sa vraj nedokázala skontaktovať s údajným príjemcom liekov Markom Iričom.

Dve trestné oznámenia pre falšovanie receptov podali ešte v marci dva poškodené subjekty - Nemocnica svätého Michala a lekáreň v ružinovskej nemocnici.

„Na útvaroch Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave II evidujeme v tejto súvislosti dve trestné oznámenia, vecou sa zaoberáme,“ potvrdil nám policajný hovorca Michal Szeiff.

Paradoxne, rovnakým spôsobom nepostupovala nemocnica v Skalici. Nikto z jej vedenia zatiaľ nepodal trestné oznámenie pre falšovanie pečiatky ich onkologičky doktorky Mišovej.

V tom istom čase zachytila polícia aj prípad ďalšieho podozrivého výberu liekov na recepty v Prešovskom samosprávnom kraji. Muža dokonca zadržali. V Bratislave urobila organizovaná skupina podobný výber vo viacerých lekárňach, nepodarilo sa nám však potvrdiť informáciu, že výbery mimo hlavného mesta organizoval ten istý človek, prípadne tá istá skupina ľudí.

Vyšetrovanie zatiaľ nemá žiadne výsledky, pretože, ako povedala sestra Kladivíková, na polícii ešte nebola vypovedať. Pritom práve ona a jej kolega sanitár sú kľúčovými ľuďmi, ktorí by mohli posunúť vyšetrenie prípadu ďalej.

Zrejme vedia, kto je ich komplic v skalickej nemocnici, ktorý dodal osobné údaje pacientov potrebné na vystavenie receptov a ukradol či skopíroval pečiatku doktorky Mišovej. Práve v Skalici na zdravotníckej škole vyštudovala aj samotná sestrička Kladivíková.

Čítajte viac:

Drahé onkologické lieky pacient bežne nedostane. Poisťovne ušetrili milióny eur

Nič nové pod slnkom

Prípady falšovania lekárskych receptov nie sú nový fenomén. Pokusy o podvodné výbery liekov riešia farmaceuti už dlhé roky. A vzhľadom na fakt, že recept nie je cenina, jeho sfalšovanie nie je trestné do momentu, kým sa nedosiahne určitá výška škody.

Pri každom falšovaní receptu a podvodne vydanom lieku je na konci reťazca poisťovňa. Do tej denne prichádzajú stovky receptov a je naozaj iba vec náhody, či falošný kus odhalia.

Ak poisťovňa sfalšovaný recept preplatí, nikto nepríde na to, že liek nedostal skutočne pacient uvedený na recepte, ale sieť priekupníkov, ktorí s drahými liekmi obchodujú. A škodu majú všetci, ktorí prispievajú svojimi odvodmi na chod poisťovne.

Podobné podvody s vypisovaním liekov na pacientov, ktorí o ničom nevedeli, odhalila zdravotná poisťovňa Dôvera. Lekárka na východnom Slovensku predpísala vitamínové doplnky za tisíce eur a dnes už vec riešia orgány činné v trestnom konaní.

V bratislavskom prípade napokon čierny Peter skončil v rukách magistry z lekárne. Ak podvodníci škodu neuhradia, bude ju musieť zaplatiť zo svojho ona.

VIDEO Plus 7 Dní