S ministrami sú denne a často sa od nich nepohnú ďalej ako do vedľajšej miestnosti. Sprevádzajú ich na zahraničných aj domácich pracovných cestách, radia im v krízových situáciách a hovoria za nich pre médiá. Hovorkyne a hovorcovia patria vždy ku kľúčovým ľuďom v tímoch vládnych predstaviteľov. Väčšinou ide o dobre vyberaných profesionálov, na ktorých úsudok sa môžu spoľahnúť. Občas sa však stane, že im títo komunikační experti poriadne zavaria.

Všetci, len Igor nie

Ukážkový prešľap za „panovania“ minulej koalície predviedla hovorkyňa ministerky kultúry, bývalá miss Barbora Palovičová. Spomínate si na ňu ešte? Pekná blondínka nebola na novinárske otázky pripravená a za jej nekompetentnosť schytal kritiku celý rezort. Po nepríjemnosti nakoniec rozpustili takmer celé oddelenie. Zaujímavý vietor do strany Radoslava Procházku priniesla aj niekdajšia hovorkyňa skrachovanej Siete Karmen Németová. „Gazda pravice“ sa do nej zahľadel, rozviedol sa a dnes pani hovorkyňa nahradila exmanželku v dome v Šamoríne. Dokonca majú spolu syna.

Súčasná vláda už tiež stihla zaujať výberom hovorkyne v rezorte vnútra. Bývalá moderátorka Barbara Túrosová bola totiž v čase nástupu k ministrovi Romanovi Mikulcovi partnerkou ministra obrany Jaroslava Naďa. Nedávno sa rozišli a pošuškáva sa, že je za tým aj nebezpečná blízkosť fešnej hovorkyne k svojmu nadriadenému. Reči zlých jazykov však všetci zainteresovaní popreli. No a nie je bez zaujímavosti, že hoci si všetci ministri postupne zabezpečili komunikačných profesionálov, premiér si je stále hovorcom sám. Kým sa po jeho boku objaví nová Beatrice Szabóová, ktorá bola tvárou vlády Roberta Fica, či Patrícia Macíková, ktorá hovorila za Petra Pellegriniho, pozrime sa na ľudí, ktorí sa stali „hlasmi“ predstaviteľov vlády Igora Matoviča. 

NA PÔDE TRNAVČANKA Tvárou ministerstva pôdohospodárstva je okrem ministra Jána Mičovského jeho hovorkyňa Anežka Hrdá.
Zdroj: ARCHÍV

Spieva ako sestra v akcii

Nová tvár rezortu pôdohospodárstva sa vola Anežka Hrdá. Niektorí hovoria, že sa podobá na moderátorku Anetu Pariškovú, iní zas, že by si vďaka spevu v kostole mohla zahrať mníšku vo filme Sestra v akcii. Ministrovi Jánovi Mičovskému ju dohodili Trnavčania z vlády. Spolupracovala s tamojším županom Jozefom Viskupičom, ktorý s bratrancom Igorom Matovičom spoluzakladal OĽaNO. Sama vyhlasuje, že Trnava je jej srdcovka a je veľká lokálpatriotka. Ani kvôli novej práci sa neplánuje presťahovať zo slovenského Ríma do Bratislavy.

Fotografie hovorkyne ministra Jána Mičovského Anežky Hrdej si pozrite v GALÉRII

Ak Anežka Hrdá nehľadá spôsob, ako upokojiť nahnevaných poľnohospodárov, ktorí ministrovi vyčítajú, že ich záujmy nešiel osobne hájiť do Bruselu, spieva, hrá a cestuje. „Počas celej zá­kladnej školy som navštevovala hudobno-dramatický odbor ZUŠ. Tvorili sme scenáre, hrávali sme divadelné predstavenia v Divadle Jána Palárika v Trnave. Od šiestich rokov som spievala v mládežníckom spevokole a od pätnástich spievam v sakrálnom zbore,“ prezradila o mimopracovných talentoch.

Hovorkyňa pôdohospodárstva pochádza z veľkej rodiny. Je najstaršia z piatich súrodencov. No deti už má aj vlastné. Dodáva, že jej vzťah k pôde je veľmi pozitívny. „Rodičia bývajú na dedine, majú veľkú záhradu, kde radi pomáhame - sadíme, okopávame, trháme burinu.“

PROBLEMATICKÝ Mičovského majú poľnohospodári v zuboch.
Zdroj: ARCHÍV