Zatieňujú aj bývalú prokurátorku Generálnej prokuratúry Evu Mišíkovú, v minulosti označovanú za bojovníčku proti mafii, ktorá vystupuje ako Kucherenkova obhajkyňa, i jedného z najbohatších mužov Slovenska Maria Hoffmanna, dôležitého aktéra tejto kauzy.

Ba pod vplyvom Silviiných megapier ostal všetkými médiami opomenutý ešte aj korunný svedok - ruský miliardár, mecenáš umenia a niekdajšia sivá eminencia ruského Transnefťu Igor Vozyakov.

Záplava vzdušných bozkov

Od zatknutia Sergeja Kucherenka vo Viedni nevynechala Silvia doposiaľ ani jedinú možnosť aspoň nakrátko navštíviť manžela za mrežami a vždy brala so sebou aj ich šesťročného syna Marcusa. Aby sa rodinné väzby dlhým odlúčením nepretrhli, aby chlapča na otca nezabudlo, a on videl, ako syn rastie.

Do budovy súdu však prišla Silvia len v spoločnosti svojej mamy, Marcus ostal počas pojednávania v banskobystrickom penzióne pod dohľadom Silviinej kamarátky. Silvia sa nahodila do jednoduchého outfitu. Nenápadný punc luxusu dodala rifliam a pulóvriku len šatka Louis Vuitton a kabelka od Christiana Diora. Až na druhý deň, keď už záujem televíznych kamier ochabol, hviezdila Silvia s klobúkom na hlave.

Silvia: Na súd prišla s kabelkou Christian Dior a šatkou Louis Vuitton.
Silvia: Na súd prišla s kabelkou Christian Dior a šatkou Louis Vuitton.
Zdroj: Ján Lettrich

Silvia: Manžela prišla podporiť na súd a udalosť využila aj na prevetranie drahých outfitov. Foto: Ján Lettrich

Na manžela predvádzaného na lavicu obžalovaných v putách a obklopeného štvorčlennou eskortou sa zoširoka usmiala a na konci pojednávania mu poslala záplavu vzdušných bozkov. „Ľúbim ťa!“ stihla ešte zakričať, kým ho odviedli preč.

Cez prestávky sme sa so Silviou rozprávali o kadečom. O jej viere v manželovu nevinu, lebo „on je veľmi dobrý človek, ani raz mi nepovedal krivé slovo“ a reč prišla aj na skrášľujúce zákroky. Nadrozmerné pery sú vraj Silviinou poznávacou značkou, vďaka nim sa zo síce peknej, ale predsa len tuctovej modelky stala výnimočnou. „Veľa žien ma žiada o radu, ako by sa tiež dopracovali k takýmto perám, ale úprimne - nepristanú hocijakej tvári a koniec-koncov treba ich vedieť aj nosiť. To si nemôže dať hocikto. Ja sama by som už menšie pery určite nechcela. Ani za nič! Ale každý máme iný vkus. Ja zase nechápem ženy, ktoré si dajú spraviť megaprsia. Podľa mňa to vyzerá hrozne.“

Sergej Kucherenko: Tvrdí, že pracoval ako bezpečnostný poradca pre viaceré krajiny, pomáhal pri reštrukturalizácii Srbska, u nás mu hrozí pätnásťročný pobyt za mrežami.
Sergej Kucherenko: Tvrdí, že pracoval ako bezpečnostný poradca pre viaceré krajiny, pomáhal pri reštrukturalizácii Srbska, u nás mu hrozí pätnásťročný pobyt za mrežami.
Zdroj: Ján Lettrich

Sergej Kucherenko: Z luxusu za mreže.

Foto: Ján Lettrich

Lovec krokodílov

Veľkú nádej, že sa Silvia vráti k predchádzajúcemu bezstarostnému životu, text obžaloby jej manžela nedáva. Za zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku hrozí štyridsaťosemročnému Segejovi Kucherenkovi desať až pätnásť rokov za mrežami.

Korunným svedkom prípadu nie je len tak hocikto, ale päťdesiatročný Igor Vozyakov, na ruských weboch označovaný slovom miliardár. Pôsobil na pozícii ekonomického a finančného viceprezidenta ruského štátneho monopolu Transnefť, známeho najväčším systémom ropovodov na svete. V roku 2010 média o Vozyakovovi písali ako o biznismenovi, ktorý vlastní piate najdrahšie súkromné lietadlo v Rusku.

Malo ísť o Learjet 60 v hodnote dvadsať miliónov dolárov.

V rámci Európy sa Vozyakov zviditeľnil výstavou falzifikátov obrazov, za ktoré zaplatil dva milióny dolárov v presvedčení, že ide o originály. Na internete sú dostupné fotografie dokazujúce Vozyakovovu vášeň pre poľovačky. Hrdo na nich pózuje so zastreleným krokodílom, levom, hrochom či ďalšími exotickými zvieratami.

Ruský milionár so slovenským občianstvom: Podľa fotiek zverejnených na internete je Igor Vozyakov nielen milovníkom umenia, ale aj poľovačiek v Afrike.
Ruský milionár so slovenským občianstvom: Podľa fotiek zverejnených na internete je Igor Vozyakov nielen milovníkom umenia, ale aj poľovačiek v Afrike.
Zdroj: zingelani.co.za

Igor Vozyakov: Ruský boháč je kľúčovým svedkom.

Foto: Archív

Operácia, rozvod, kríza

S Kucherenkom zoznámil Vozyakova ich spoločný švajčiarsky bankár. Asi aj pod jeho vplyvom sa Rus rozhodol na Slovensku investovať a vybral si developérsky projekt Majcichov Golf Estate. Kvôli projektu potom založil spoločnosť DND Invest a z Kucherenka časom spravil jej konateľa. Muži si rozumeli aj vo veciach stojacich mimo biznisu. Svedčí o tom skutočnosť, že Vozyakov sa stal krstným otcom malého Marcusa. Len pre zaujímavosť spomeňme, že krstným otcom Kucherenkovho syna z prvého manželstva je tenista Dominik Hrbatý.

Vozyakov prichádzal na Slovensko približne každé dva týždne, ale od začiatku roka 2008 sa na neho valil jeden problém za druhým. Najprv podstúpil zložitú operáciu v Nemecku, o pár mesiacov absolvoval nepríjemný rozvod a až do konca roka 2009 bol na dlhodobom liečení v Číne. Do toho prišla ekonomická kríza a navyše sa ukázalo, že peniaze, ktoré Vozyakov vložil do slovenskej firmy, na kúpu stopäťhektárového pozemku nepostačujú. Medzi už kúpenými plochami ležal ešte úzky pás, bez ktorého nebolo možné projekt realizovať. Veci sa začali komplikovať.

Na kúpu chýbajúcej plochy pozemku si Vozyakovova firma musela peniaze požičať a zároveň založiť už kúpené pozemky. Úver 3,5 milióna eur získala od Poštovej banky. Mimoriadnu splátku istiny úveru však firma DND Invest do stanoveného termínu nezaplatila, a tým došlo k takzvanému defaultu, čiže k povinnosti okamžite splatiť celý úver. Lenže firma bola bez peňazí.

Príliš drahé zemiakové pole

Po vyhlásení platobnej neschopnosti pricestoval Vozyakov na Slovensko riešiť situáciu a na Kucherenkov popud sa stretol s jedným z vlastníkov Poštovej banky Mariom Hoffmannom. Podľa Vozyakovovej interpretácie Hoffmann navrhol na dva alebo tri roky odložiť splatnosť úveru s tým, že banka si zatiaľ nechá založené pozemky. O konkrétnych sumách sa asi na päťminútovom stretnutí nehovorilo, detaily spôsobu ukončenia úverového vzťahu mal so zástupcami Poštovej banky dohodnúť Kucherenko.

Ďalší boháč: Podľa Vozyakova mal v kauze prsty aj zakladateľ Istrokapitálu Mario Hoffmann.
Ďalší boháč: Podľa Vozyakova mal v kauze prsty aj zakladateľ Istrokapitálu Mario Hoffmann.
Zdroj: Martin Domok

Mario Hoffman: Do kauzy má byť zapletený aj známy podnikateľ. Foto: Archív

Kucherenko vraj túto situáciu zneužil a podpísal zmluvy nevýhodné pre firmu DND Invest. Majiteľom pozemkov sa preto stala cyperská spoločnosť navrhnutá Poštovou bankou a suma, za ktorú mohla Vozyakovova firma získať pozemky späť, bola stanovená na sedem miliónov eur. Vozyakov reagoval podaním trestného oznámenia a na polícii vypovedal: „Pri kúpe pozemkov sme zaplatili dvanásť miliónov eur a keby sme za ten prívesok, ten pásik zeme mali zaplatiť ďalších sedem miliónov, Poštová banka by o túto sumu zbohatla a ja by som mal celkovú stratu dvadsať miliónov. Zostalo by mi iba družstevné pole, na ktorom by som mohol sadiť zemiaky. Bola to úplne nezmyselná transakcia.“

Vozyakov vraj až dodatočne zistil, že na získaných pozemkoch sa nedá nič stavať. Neboli likvidné a nachádzalo sa na nich aj chránené vtáčie územie. Rokovanie s Hoffmannom nazval „dekoratívnou záležitosťou“ a návrh na odloženie splatnosti úveru bolo len „divadielko“.

Pochybnosti o Kucherenkovi podľa vlastných slov začal mať Vozyakov vtedy, keď sa Kucherenko rozišiel so svojou prvou ženou: „Od toho momentu začal viesť Kucherenko taký život, na ktorý nemal príjem.“

O fazuľovej polievke

Prokurátor dáva Kucherenkovi za vinu, že pri výkone funkcie konateľa Vozyakovovej firmy nielenže podpísal nevýhodné zmluvy, teda „nepostupoval s odbornou starostlivosťou“, ale že spoločnosť priviedol na mizinu úmyselne. On sa zase na súde bráni tvrdením, že konal len v rámci Vozyakovových pokynov a s jeho súhlasom.

„Firma DND Invest nemala žiadny príjem, okrem prípravy golfového komplexu nevykonávala žiadnu činnosť. Mohla disponovať len peniazmi, ktoré poskytol Vozyakov,“ hovoril Kucherenko. Keď tieto peniaze došli a bolo nevyhnutné kúpiť ešte jednu časť pozemku, dal mu Vozyakov súhlas na vybavenie úveru.

Lenže ani na splatenie mimoriadnej splátky Vozyakov finančné prostriedky nezabezpečil, preto vraj neostávalo nič iné, len sa nejako dohodnúť s Poštovou bankou.

„Pri dohodovaní o podmienkach s Hoffmannom bol Vozyakov so mnou. On Hoffmannovi povedal, že nemáme na výber, podmienky prijímame a drgol do mňa, aby som zmluvu podpísal. Oni dvaja si na záver podali ruky a potom sme šli na fazuľovú polievku,“ presviedčal súdny senát Kucherenko.

Sergej Kucherenko: Tvrdí, že pracoval ako bezpečnostný poradca pre viaceré krajiny, pomáhal pri reštrukturalizácii Srbska, u nás mu hrozí pätnásťročný pobyt za mrežami.
Sergej Kucherenko: Tvrdí, že pracoval ako bezpečnostný poradca pre viaceré krajiny, pomáhal pri reštrukturalizácii Srbska, u nás mu hrozí pätnásťročný pobyt za mrežami.
Zdroj: tasr

Boris Kucherenko

Noví slovenskí občania

Kucherenkova verzia udalostí sa zásadne líši od toho, čo policajtom tvrdil Vozyakov, preto Kucherenko žiada súd o vzájomnú konfrontáciu. Vozyakova už súdny senát na pojednávanie predvolal, ale boháčovi sa na Slovensko akosi nechce. Súdnemu senátu odkázal, že sa dlhodobo zdržiava na Bahamách a obchodné aktivity má len v západnej Európe. Zotrváva na svojej výpovedi pred vyšetrovateľom, na súde ju môžu prečítať.

S nahradením priamej výpovede korunného svedka čítaním jeho policajnej výpovede zásadne nesúhlasila Kucherenkova obhajkyňa Mišíková. Vozyakov neleží na smrteľnej posteli, cestovanie mu nerobí žiadny problém a navyše ide o občana Slovenskej republiky. Áno, Vozyakov získal slovenské občianstvo! V jeho prípade nie je dôvod na špeciálne zaobchádzanie, obzvlášť ak rozhodnutie o vine človeka zo závažného zločinu a hrozba pätnástich rokov za mrežami stoja práve na Vozyakovovom svedectve.

Mišíková trvá aj na tom, aby súd ako svedkyňu predvolal Tatsianu Samusevich. Podľa Obchodného registra totiž nebol konateľom Vozyakovovej firmy len Kucherenko, ale aj táto žena. Mimochodom, hoci sa na Slovensku dlhodobo nezdržuje, tiež sa jej podarilo získať slovenské občianstvo.

Samusevich na rozdiel od Kucherenka nie je len konateľkou, ale navyše spolumajiteľkou poškodenej firmy DND Invest. Je preto zarážajúce, že počas vyšetrovania tejto kauzy ani raz nevypovedala. Veď z pozície konateľky bola podľa zákona povinná spravovať majetok firmy s odbornou spôsobilosťou a na tento výkon si zaobstarať všetky potrebné informácie. Rozhodnutie, či bude súd rovnako ako prokuratúra a polícia úplne ignorovať pani Samusevich, ešte nepadlo. Súdny proces je zatiaľ len na svojom začiatku.