Tip na článok
Proti bábikám: Poslanec za OĽaNO Štefan Kuffa sa po homosexuáloch zameral na bábiky s vampírskymi zúbkami.

Kuffu desí vampírka. Čo na to psychiatrička?

Poslanec Štefan Kuffa najprvposielal homosexuálovna liečenie, teraz brojí protidetským hračkám.

Matovičov poslanec Štefan Kuffa sa v parlamente zviditeľnil už niekoľkokrát. Najprv označil homosexuálov za chorých ľudí, ktorých nehodno nechať pobehovať po ulici bez pomoci, potom ho v parlamente pobúrila dúhová vlajka poslanca Juraja Drobu a hlasno sa dožadoval jej odstránenia.

Teraz svoju nevôľu obrátil proti detským bábikám, ktoré by zakázal. „Je to Barbinka vampírka, taká so zúbkami,“ vysvetlil kolegom počas parlamentnej debaty.

Nebezpečné na psychiku

Hračky s vampírskymi zúbkami sú podľa pána poslanca pre deti nebezpečné. „To má negatívny vplyv na psychický vývoj dieťaťa. Rovnako ako hľadíme pri vývoji dieťaťa na somatický, teda telesný rozmer, tak treba hľadieť aj na psychický. Veď aj definícia zdravia Svetovej zdravotníckej organizácie je koncipovaná v tomto duchu. Ide o súlad tela a duše. Aby sa malé deti hrali s upírmi? Myslím si, že to nie je vhodné,“ prezradil nám Kuffa.

Poslanec však priznáva, že on osobne s Barbinkami vampírkami skúsenosť nemá. Dokonca žiadnu z nich ani nedržal v ruke, tobôž aby sa s nejakou hral. Nemyslí si, že by dieťaťu či inému konzumentovi hrozilo poranenie na bábikiných zúbkoch, skôr mu prekážajú iné následky. „Deti sú koľkokrát neurotické, nepokojné. Potom my rodičia v tom hľadáme somatické príčiny, a pritom sú duševné. Prehliada sa to niekedy aj veľa rokov. Aj keď to rodičia cítia, kto z nich chce priznať, že má dieťa duševne choré?“ zamýšľa sa Kuffa.

Akú duševnú chorobu by mohlo dieťa z Barbinky vampírky získať, Kuffa prezradiť nechcel. Pripomenul nám, že má síce štátnicovú skúšku z patopsychológie, no necíti sa v tejto veci dostatočným odborníkom. Okrem vampírok však podľa poslanca môžu na deti negatívne vplývať aj desivé obrázky či filmy. Tvorcovia animovaných rozprávok o ježibabe či o Červenej čiapočke si však zatiaľ môžu vydýchnuť. Pán poslanec totiž televíziu podľa vlastných slov sleduje veľmi sporadicky.

Nesprávna predstava

Psychiatrička Danica Caisová zostala z myšlienkových pochodov zákonodarcu Kuffu zarazená. „Nie je mi celkom jasné, z akých vedeckých štúdií, výskumov či experimentov pán poslanec vychádza. Moje vedomosti sú také, že sa nedá potvrdiť, že by akákoľvek hračka mohla viesť k duševnej chorobe či poruche. Alebo dokonca takúto duševnú poruchu vyvolať, spôsobiť, prípadne vyprovokovať. Zdravé deti majú spravidla viac než jednu hračku a tie striedajú. Predstava, že by nejaká hračka mohla spôsobiť psychickú ujmu, je nesprávna,“ tvrdí psychiatrička.

Svojho poslanca sa zastal šéf Obyčajných ľudí Igor Matovič. „Parlament prerokovával zákon o bezpečnosti hračiek a Štefan ako otec siedmich detí chcel pri tejto príležitosti upozorniť na to, aby sa rodičia aspoň zamysleli nad tým, čo kupujú svojim deťom. Neverím, že existuje niekto normálny, kto si myslí, že zombie a upírske bábiky napomáhajú zdravý vývoj detí. Netreba však zabudnúť, že Štefan nechcel predaj zakázať, ale len označiť takéto hračky za nevhodné pre deti. Na tejto jeho aktivite preto nevidím nič zlé.

Čo ma však mrzí, je to, že niektoré médiá sa systematicky snažia Štefana zosmiešňovať, zrejme pre jeho názor na homosexualitu. Štefan je slobodný poslanec v slobodnom klube, môže mať akýkoľvek názor, bez ohľadu na to, či sa to niekomu páči, alebo nie,“ bránil Kuffu Matovič.

Ešte šťastie, že sa v našich hračkárstvach zatiaľ neobjavil Ken so zúbkami vampíra a v ružovom saku. To by mohol byť dôvod aj na mimoriadnu schôdzu parlamentu.

VIDEO Plus 7 Dní