S kým by sa chcel do politiky vrátiť, zatiaľ síce neprezradil, no náš fotograf ho len nedávno zachytil ako si v bratislavskom podniku pri pive hrkúta so svojím bývalým spolustraníkom s SDKÚ Ivanom Miklošom (56). Ten si zrejme len odskočil z Ukrajiny, kde pôsobí ako šéf poradcov ukrajinského premiéra V. Hrojsmana.

Stretnutie pri pive: Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš k sebe majú stále blízko. A to nielen pre pôsobenie na Ukrajine.
Stretnutie pri pive: Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš k sebe majú stále blízko. A to nielen pre pôsobenie na Ukrajine.
Foto: Michal Šebeňa

Foto: Michal Šebeňa Stretli sa pri pivku, aby spomínali na staré dobré časy, alebo už kuli pikle o návrate späť a o zmŕtvychvstaní SDKÚ?

Dzurinda ako alternatíva pre Smer?

Mikuláš Dzurinda pôsobí ako poradca ukrajinského prezidenta P. Porošenka.V poslednom rozhovore pre médiá označil politiku ako svoju vášeň a nevylúčil návrat na politickú scénu. „Mám pocit, že aj Robert Fico by bol pokojnejší a vyrovnanejší, keby videl, že tu je alternatíva,“ šalamúnsky odvetil pre TA3. Taktizuje - alebo týmito slovami chce politik, ktorý sa po roku 2012 odmietol uchádzať o predsedu SDKÚ a uprednostnil pôsobenie na Ukrajine, takto podliezať vládnemu Smeru?

Naša politická scéna je už zrejme v riadnych problémoch, keď ani politici Smeru by sa jeho návratu na „rodnú hrudu“ nebránili. „Návrat pána Dzurindu je vecou formovania pravicovej politickej scény. Ale pokiaľ by bol úspešný, iste by to prispelo k väčšej normálnosti slovenskej politiky,“ prekvapil europoslanec Boris Zala, ktorý si len nedávno pozastavil členstvo v Smere. Teda vo vládnej strane, ktorá má neustály konflikt so súčasnou opozíciou - predovšetkým matovičovcami a sulíkovcami. Oslovený Igor Matovič na otázku Plus 7 dní, či by uvítal návrat expremiéra, reagoval svojsky - smajlíkom.

Myslí to starý politický bard naozaj vážne?

„Pán Dzurinda je prototypom štandardného politika - jeho vstup do politiky sprevádzali veľké nádeje, keď z nej odchádzal, nechal nám tu Gorilu, skutočne si nemyslím, že by sme súrne potrebovali jej sestru,“ kriticky sa k jeho avizovanému návratu postavil pre PLUS 7 dní Boris Kollár. Podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová zas tvrdí, že s odstupom času je zrejmé, že Mikuláš Dzurinda bol politikom veľkého formátu, schopným konkurovať Mečiarovi, či Ficovi. "Avšak netrúfam si ani odhadnúť, ako by dnes na jeho návrat zareagovali voliči“.

Ivan Mikloš prípadný návrat zatiaľ nepotvrdil, ale nedávno pre PLUS 7 dní na margo konca jeho materskej strany SDKÚ nostalgicky reagoval: "Je to smutné, čo dokázal urobiť Pavol Frešo s kedysi najsilnejšou stredopravou stranou." Nuž, nechajme sa prekvapiť.