Tip na článok
Po výbuchoch vonku aj vnútri dostávajú kukláči signál na zásah. Do budovy vstupujú cez okná aj cez dvere.

Kukláči v akcii: Zvládnu teroristov v Kolárove?

Špeciálne komando sa pripravuje na najväčší protiteroristický výcvik v Európe.

Galéria k článku (7 fotografií )
Aj s týmto chodia do akcie.
V policajnom vrtuľníku: Helikoptéra preletela nad výcvikovým strediskom a zastavila sa nad budovou uprostred. Kukláči v nepriestrelných vestách a s dýchacími maskami na tvárach sú pripravení na zásah.
Akcia: Muži sa spúšťajú z pätnásťmetrovej výšky na strechu.

Burácajúce motory policajného vrtuľníka nad luxusnou vilou v bratislavskom Lamači a desiatky kukláčov ozbrojených po zuby. Tak vyzeral na jeseň 2011 najväčší zásah proti podsvetiu v histórii Slovenska. Pred samotným zákrokom sa hovorilo o možných pasciach na Piťovom pozemku, únikovej chodbe, ktorá mala byť pod jeho honosným sídlom, ako aj o ozbrojencoch strážiacich Piťa vo dne v noci.

Akcia s názvom Eden sa skončila zadržaním viac ako dvoch desiatok mužov, medzi nimi aj Juraja Ondrejčáka, alias Piťa. Ako vyzerá príprava na takýto zásah?

Akcia: Muži sa spúšťajú z pätnásťmetrovej výšky na strechu. Foto: Martin Domok

Tvrdý výcvik

Každý z mužov Útvaru osobitného určenia, ktorý v zahraničí poznajú pod názvom Lynx Commando, musel najskôr prejsť základným výcvikom, ktorý trval šesť až osem mesiacov. Nazývajú ho „baby kurz“. Už pri vstupe do tohto kurzu je však každý budúci člen fyzicky podstatne zdatnejší než bežný človek.

Kukláči z tohto útvaru pôsobia na celom území Slovenska, o ich nasadení rozhoduje priamo policajný prezident. Ročne idú do viac ako osemdesiatich ostrých akcií, kde ide takmer vždy o život. Patria aj do skupiny ATLAS Group, čo ich radí medzi elitné protiteroristické policajné zásahové jednotky krajín Európskej únie.

Súčasťou výcviku, na ktorom sme sa zúčastnili, je aj príprava na najväčšie cvičenie tohto druhu v rámci celej Európy. To sa uskutoční na Slovensku v polovici apríla.

A aký je scenár tejto akcie? Teroristi vtrhnú do strednej školy v Kolárove a ako rukojemníkov budú zadržiavať tristo študentov. Výcvik bude simulovať neslávne známy teroristický útok na školu v Beslane v severnom Osetsku v Rusku v roku 2004. Okrem nášho útvaru budú zasahovať aj tri ďalšie špeciálne zásahové jednotky z Maďarska, zo Slovinska a z Rumunska. Národní koordinátori pre vyjednávanie budú z Českej republiky a Poľska.

Zadymený priestor: V plynových maskách prehľadajú každý meter. Foto: Martin Domok

S čím chodia do akcie

VÝZBROJ

Pištole: 9 mm Luger, Sig Sauer, Glock Samopaly: Heckler&Koch 9 mm Luger

Útočné pušky: Samopal vzor 58, kalibru 7.62 mm, Sig Sauer - Swat 5,56 mm, HK G36K s podvesným granátometom Pušky: SSG 3000, 308 Magnum Brokovnice: Winchester Defender 1300, Benelli Nova Pump action Granátomet: HK GP69 Zásahové výbušky: P1, P2 Útočný nôž: UTON vzor 75, + podľa vlastného výberu

VÝSTROJ

Uniformy: BDU čiernej a zelenej (maskáčovej) farbyVesty: Nepriestrelné vesty izraelskej výroby s odnímateľnými keramickými platňami (balistická ochrana triedy A), taktické vesty VEP Prilby: Ulbricht, používané i GSG9 Okuliare: Taktické okuliare Plynové masky: M-95 Military NBC full Kit (USA) Obuv: Vojenská obuv firmy Obuv špeciál, Bardejov, Hi-Tec MagnumDoplnky: Balistické štíty s priezorom, taktické rukavice Nomex, špeciálna technika na prekonanie odporu alebo utvorenej prekážky (na otvorenie dverí akéhokoľvek druhu)

VIDEO Plus 7 Dní