Po dosluhujúcom prezidentovi Andrejovi Kiskovi a súčasných dvoch súperoch v prezidentských voľbách je už vari každému Slovákovi jasné, že len kvalitné osobnostné predpoklady na to, aby sa kandidát stal hlavou štátu, nestačia. Práve v prípade Zuzany Čaputovej, donedávna neznámej aktivistky a právničky z Pezinka, sa ukázalo, akú dôležitú úlohu hrá vo voľbách bohatý rozpočet na marketingové a reklamné služby. A hoci zastupuje mimoparlamentnú stranu (Progresívne Slovensko), náklady na jej kampaň zrejme budú tentoraz suverénne najvyššie. Súčasťou jej kampane bolo niekoľko momentov, ktoré pôsobili minimálne rozpačito.

Rozprávka o Zuzane

„Už počas štúdia pomáhala deťom, ktoré nemali v živote šťastie, neskôr sa venovala problémom ľudí v meste a nakoniec musela vybojovať boj, ktorý bol veľkou skúškou jej vytrvalosti a odvahy. Tento boj sa stal dôkazom, že aj to najmocnejšie zlo môžu poraziť obyčajní ľudia, ak sa spoja a vydržia,“ píše sa v rozprávke, ktorá určite iba zhodou náhod a okolností vyšla tesne pred prvým kolom prezidentských volieb a určite iba náhodou text príbehu kopíruje volebné slogany o boji so zlom z plagátov Zuzany Čaputovej.

Záujem o mladú právničku je pochopiteľný, po „okukaných“ tvárach starých politikov sa na scéne konečne objavil niekto neopozeraný a nový. Aj preto je celkom pochopiteľné, že si priazeň možno budúcej pani prezidentky chce získať akýmkoľvek počinom. Vydareným aj menej vydareným. Preto si mnohí, mierne povedané, v rozpakoch prečítali umelecké dielko Evy Borušovičovej - modernú rozprávku pre moderné detičky Zuzana: Dievča, ktoré sa nebálo.

Rozpačité: Rozprávka pripomína totalitné príbehy o komunistických idoloch.
Rozpačité: Rozprávka pripomína totalitné príbehy o komunistických idoloch.
Zdroj: Ilustrácia: MISHA CHMELIČKOVÁ

Slovenský politológ Ján Baránek na rozprávku narazil tiež a po jej prečítaní si servítku pred ústa nekládol. „Skoro som z nôh spadol, keď som si prečítal spomínanú rozprávočku. Vrátila ma späť do čias boľševika a budovania svetlých zajtrajškov. Pripomenula mi výbavu mentálne znevýhodnených autorov, ktorí nekriticky a primitívne ospevovali svoje komunistické idoly,“ napísal, čo si o tomto autorskom počine myslí. Príbeh je súčasťou projektu Svetlo pod perinou, za ktorým stojí podnikateľka Lucia Pašková.

Tá, mimochodom, Čaputovú okrem rozprávkového projektu podporila finančne. Na kampaň jej prispela viac ako tridsiatimi tisíckami eur. „Sú tam ďalšie osobnosti, ktorých činnosť alebo aktivity podporujem/podporujeme, či už formou spolupráce s nimi, alebo aj finančne - najmä preto, že to, čo robia, nás baví a inšpiruje a robí spoločnosť lepšou,“napísala nám Lucia Pašková.

Extrémny fanúšik

„Tak, Čaputová vyhrala a prvé, čo spraví, je, že zatočí s opicami a antisemitami, ako ste vy. Členov tejto skupiny máme označených a budete prví, ktorých budeme strieľať,“napísal po prvom kole volieb do facebookovej skupiny Volíme pronárodných kandidátov za prezidenta študent bratislavského gymnázia C. S. Lewisa. V inej skupine na sociálnej sieti, kde diskutovali názoroví oponenti kandidátky, zase napísal: „Ja neverím tomu, akí hlúpi a nevzdelaní sú ľudia v tejto skupine. Nič neviete, ste neúspešní, a tak za svoje smutné životy viníte Ameriku, EÚ, mimovládky, aktérov, ktorí sa vaše životy snažia zlepšovať. Žijete v dierach, obliekate sa ako opice a jete veci, ktoré my bohatí dávame prasatám. Tak sa všetci radšej zabite, aby vaše hlúpe deti nemuseli robiť hanbu slušným a vzdelaným ľuďom. Za to, že žijete životy, ktoré sú horšie ako smrť, si môžete len vy sami. Vďaka Sorosovi a Denníku N má moja rodina super život, tak sa v mimovládkach zamestnajte aj vy!!!“

Aj taký extrémizmus zasiahol do inak pokojnej kampane Zuzany Čaputovej. Škola, ktorú vedie Dušan Jaura, manžel podpredsedníčky Progresívneho Slovenska Zory Jaurovej, sa od facebookového statusu dištancovala, študent sa verejne ospravedlnil s tým, že išlo o satiru. Debatér dokonca dostal „červenú kartu“, ktorú mu uložila Slovenská debatná asociácia, v jej správnej rade sedí už spomínaná Lucia Pašková. Prípadom sa už zaoberá polícia.

„Osoba s takýmito vyjadreniami (bez ohľadu na to, či útočí na liberálov, mimovládkarov, migrantov, alebo, naopak, odporcov tejto komunity), ktorá sa niekomu inému vyhráža smrťou, by mala byť pod drobnohľadom príslušných bezpečnostných zložiek,“ vyjadrila sa pre Denník N bezpečnostná analytička Monika Masariková zo Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku a dodala, že také výroky nemožno bagatelizovať, že išlo o satiru.

Rovnaký názor na vec má Zuzana Čaputová. „Nemyslím si, že je namieste to zľahčovať a považovať za satiru. Podporovať násilie a nenávisť voči akémukoľvek človeku je neprípustné. Opäť teda vyzývam všetkých, bez ohľadu na ich politické názory, k slušnosti a úcte k blížnemu,“ myslí si kandidátka na prezidentku Slovenska.