Tip na článok
Štefan Hrčka a štýlové Maserati: Prenájom auta platili kúpele.

Kúpele Brusno krachujú, šéf Hrčka sa vozí na 133-tisícovom Maserati

Na ozdravný plán Kúpeľov Brusno mali dohliadať štyria chlapi, ktorí priniesli takmer osem miliónov eur v igelitkách

Galéria k článku (6 fotografií )
Smotánkový podnikateľ Štefan Hrčka: Vlani kandidoval za primátora Banskej Bystrice.
Liečebný dom Poľana: Zariadenie slúžiace pacientom bolo zneužité na fiktívny biznis s cieľom získať nadmerný odpočet DPH.
Štýlové Maserati: Prenájom auta pre Hrčku platili kúpele.

Prezývku smotánkový podnikateľ si Štefan Hrčka vyslúžil medzi daniarmi, lebo kým oni ho dlhé roky naháňali pre dane a čachre v prepojených firmách a podali celú sériu trestných oznámení, on sa zatiaľ predvádzal v známej televíznej relácii a organizoval okázalé plesy. S maskou na tvári sa Hrčka ukazuje aj pri bublajúcej kauze konkurzu na Kúpele Brusno.

Národu sa snaží nahovoriť, že kúpeľom hrozí likvidácia pre zlé rozhodnutie súdu, a pred novinármi plače nad ťažkým osudom stopäťdesiatich zamestnancov ohrozených hromadným prepúšťaním.

Lenže on, donedávna generálny riaditeľ kúpeľov a súčasne ich majoritný akcionár i predseda predstavenstva, žiadnu biedu netrie. Vyváža sa v štýlovom Maserati za stotridsaťtritisíc eur, ktorého prenájom si dal platiť z kúpeľnej kasy!

Hrčkova zbierka osobností

Daňové riaditeľstvo SR vyhodnocovalo podnikanie Šefana Hrčku ako tak veľmi rizikové, že v roku 2009 so zdvihnutým prstom upozorňovalo na jeho aktivity priamo Úrad špeciálnej prokuratúry.

Vyšetrovanie sa skončilo, paradoxne, dohodou o vine a treste s človekom, ktorého daniari označili za bieleho koňa, a tak pán podnikateľ Hrčka nadobudol dojem, že nie je dôvod na zmenu doterajších praktík. Sebavedomie mu narástlo natoľko, že vlani kandidoval za primátora Banskej Bystrice.

Vo voľbách síce nemal šancu uspieť, ale kampaň šikovne využil na zlepšenie svojho imidžu. Na internetovejvej stránke založenej pri tejto príležitosti štyridsaťjedenročný Hrčka dáva na všeobecnú známosť, že obchodného ducha zdedil po svojej mame, už ako šestnásťročný gymnazista zamestnával prvých ľudí.

Na Univerzite Mateja Bela začal študovať právo, ale v piatom semestri sa dostal na akúsi križovatku a keďže vraj cítil zodpovednosť voči svojim zamestnancom a ich rodinám, veľkodušne sa obetoval a štúdium zanechal.

V osobitnej časti nazvanej Moje úspechy sa okrem iného chváli ocenením premiéra Fica za propagáciu Slovenska v zahraničí a zverejnená fotogaléria je výstavnou prezentáciou Hrčkových úlovkov medzi osobnosťami politického a spoločenského života.

Pri fotografii z osláv SNP s vtedajším prezidentom Gašparovičom a predsedom parlamentu Paškom uvádza: „Sponzoroval som pamätné tabule ruských a rumunských vojakov.“

Pri záberoch z Vatikánu, na jednom priamo pred Michelangelovým Posledným súdom v Sixtínskej kaplnke, upozorňuje, že ho prijal sám kardinál Jozef Tomko. A aby si každý zvedavec prišiel na svoje, do palety svojich známych zaradil aj potetovaného amerického herca Roberta LaSarda.

Čítajte viac:

Firmy podnikateľa Hrčku zaujali daniarov. Polícia sa tvári, že nič

Štvordňový zázrak

Riadenie Kúpeľov Brusno prezentuje Hrčka ako svoj veľký úspech. Vraj on im vrátil zašlý lesk a slávu. V skutočnosti kúpele použil na sebaprezentáciu a vybudovanie mimoriadne silného zázemia. Veď hosťami na kúpeľných plesoch bývali politici a tiež vysokí funkcionári policajného prezídia.

Ako povedal sám Hrčka, „nikto neorganizuje také kultúrno-spoločenské podujatia ako my“. Právoplatné súdne rozhodnutie vypovedá tiež o tom, že Hrčka kúpele zneužíval v snahe získať nadmerný odpočet DPH na základe fiktívnych obchodov.

Podľa predložených faktúr malo byť predmetom biznisu medzi štyrmi firmami zariadenie liečebného domu Poľana. Toto zariadenie kúpila ešte v rozmedzí rokov 2005 až 2007 firma Hepar, ktorej majiteľom bol tiež Hrčka.

Dvadsiateho šiesteho mája 2009 prešiel Hepar z Hrčku na istého pána Šujana a hneď na druhý deň predala firma Hepar zariadenie Poľany firme Moravia Wine. Na tretí deň už zariadenie Poľany predávala aj Moravia Wine, tentoraz ho kúpili Kúpele Brusno.

Štvrtý deň ho Kúpele predali Hrčkovej firme BIC Trade a táto firma kúpené zariadenie prenajala - a teraz sa dobre podržte - Kúpeľom Brusno! Podstatné pri tom je, že Poľana patrí do výlučného vlastníctva Kúpeľov Brusno a nikto iný, iba kúpele využívali jej zariadenie na podnikateľské účely.

Veľký obchod uskutočnený medzi personálne prepojenými firmami prebehol iba papierovo. Na zariadení Poľany sa nič nemenilo, obsah zmlúv bol totožný. Pravdaže, s výnimkou ceny. Tá z ničoho nič zo dňa na deň rástla. A to doslova. Rozdiel medzi východiskovou a konečnou narástol za štyri krásne jarné dni o grandiózny jeden milión a tristotisíc eur!

A aby bol vtip dokonalý - žiadne peniaze neprechádzali z účtu na účet ani z pokladnice do pokladnice. Podľa daňovej kontroly nebola kúpna cena zaplatená reálnymi finančnými prostriedkami a súd už len konštatoval, že šlo o „zneužívajúce konanie“, priamo o „úmysel daňovníka získať neoprávnenú výhodu od štátu“. Inými slovami, ktosi sa pokúsil ogabať štát. Ale prokurátorom to žily netrhalo.

O sudkyni a ťažko skúšanom regióne

Poplach okolo Kúpeľov Brusno sa začal až po tom, keď sa táto spoločnosť začala potácať na pokraji krachu. Pravdaže, Hrčka nikdy nepriznal, že sa tak stalo pre podozrivé šafárenie, ktoré viedlo k nesplácaniu dlhov.

Napríklad že spomínané Maserati si zobral na lízing cez inú firmu a tá autíčko, na ktorom sa prevážal a ešte aj dnes stále preváža Hrčka, prenajímala kúpeľom za dva a pol tisíca eur mesačne.

V rozhovoroch poskytnutých médiám Hrčka tvrdil, že do finančnej tiesne sa Kúpele Brusno dostali pre zmenu v preplácaní kúpeľných pobytov. A vraj aby sa spoločnosť opäť postavila na nohy, bolo treba začať reštrukturalizačné konanie, lenže túto cestu, najlepšiu cestu, zmaril súd. „Sudkyňa z nepochopiteľných dôvodov posunula kúpele do konkurzu...

Teraz kúpeľom hrozí likvidácia a hromadné prepúšťanie. Rozhodnutie sudkyne Evy Mihálechovej bude mať priamy dosah na zvýšenie nezamestnanosti v tejto ťažko skúšanej oblasti...“ zahral Štefan Hrčka ľuďom na city.

Nebudeme teraz dopodrobna rozoberať oné „nepochopiteľné dôvody“, ktoré viedli sudkyňu k zrušeniu reštrukturalizačného konania a k vyhláseniu konkurzu na Kúpele Brusno.

Zrozumiteľne sú uvedené v patričnom súdnom rozhodnutí. Ako veľavravná ukážka nám postačí letmý pohľad na veriteľský výbor, ktorý mal v podstate dohliadať na ozdravný plán kúpeľov.

Čítajte viac:

Ľudia v dubnickej fabrike nedostávajú výplaty, jej manažér sa vozí v luxusných autách

Igelitkoví veritelia

Správkyňa reštrukturalizácie Veronika Škodová dopustila, aby sa do veriteľského výboru dostali páni Marián Sabó, Antonín Vrbický, Slavko Kováč a Jozef Rusnák. Títo štyria páni sa tvárili, že sú veriteľmi kúpeľov na základe pôžičiek, ktoré poskytli firme BIC Trade prepojenej s Hrčkom a za ktoré mali kúpele, riadené Hrčkom, iba ručiť.

Pôžičky od týchto šikovníkov tvorili dokopy takmer osem miliónov eur, pričom všetky tieto peniaze mali byť poskytnuté v hotovosti. S najťažším nákladom sa teperil Marián Sabó, ten vraj v igelitke doniesol až štyri milióny eur!

Odkiaľ ich mohol nabrať, nevedno, pretože jeho firmy v čase poskytovania pôžičky vykazovali smiešny zisk pohybujúci sa v stovkách eur a jedna firma bola dokonca v mnohomiliónovej strate.

Ďalší muž zo štvorice tiež v igelitke doniesol dva milióny eur, hoci jeho firmy končili v konkurze alebo boli vymazané pre nedostatok majetku, alebo vykazovali namiesto zisku straty.

Rozhodnutie správkyne Škodovej uznať pohľadávky igelitkových veriteľov a, naopak, popretie reálnej dlžoby kúpeľov voči Slovenskej záručnej a rozvojovej banke patriacej štátu komentovala sudkyňa Mihálechová takto: „... bolo nepochybne preukázané, že v tomto konaní o reštrukturalizácii rozhodovali veritelia právne spochybniteľných pohľadávok, ktorými neposkytli dlžníkovi žiadne reálne plnenie... Postup správcu bol v rozpore so zákonnou požiadavkou odbornej starostlivosti.“

Ešte sa nevzdal

Štefana Hrčku pobúrilo, že stratil nad kúpeľmi kontrolu, že sa nepodaril dobre pripravený úskok a jeho zlatá sliepka, nebodaj, bude musieť vracať desiatky miliónov eur, ktoré kdekade dlhuje.

Divadielko o svojej ľútosti nad zamestnancami v „ťažko skúšanom regióne“ bol ochotný zahrať preto, aby si naklonil verejnú mienku. Prípad Kúpeľov Brusno totiž ešte nie je uzavretý. Najbližšie bude o ňom rozhodovať Ústavný súd SR.

VIDEO Plus 7 Dní