Tip na článok
Balistický merač počasia nakupoval Glváč za dvojnásobok.

Kúpiť za 68-tisíc, čo sa dá zohnať za 28-tisíc! To je také vojenské

Predražené nákupy nie sú výsostnou záležitosťou rezortu zdravotníctva. Plus 7 DNÍ si všimol, ako sa šafári v obrane.

Galéria k článku (5 fotografií )
Drží ho: Premiér Robert Fico napriek množiacim sa škandálom v rezorte obrany ministra Glváča stále drží na svojom mieste.
Dúfam, že pánovi Glváčovi nenasadí niekto parohy, lebo by ma obvinil aj z toho - vraví Ľubomír Galko.
Nie som zlodej: Pri tajnom nákupe predražených starých modelov pušiek sa Glváč bránil tým, že on určite nie je zlodej.

Nielen rezort zdravotníctva má bohaté skúsenosti so sprostredkovateľmi, ktorí neraz aj za stopercentnú maržu preložia tovar z jedného konca stola na druhý. Na ministerstve obrany, kde sa obchoduje s vojenským materiálom, je to podobné.

Úradníci na obrane majú k tomu ešte výhodu, že ak chcú niečo zakryť, tak na to dajú pečiatku tajné. A keď sa to náhodou nedá, aspoň to označia za bezpečnostnú prioritu štátu. A je vybavené. Tak to bolo aj v prípade zákazky pre vojenských ostreľovačov.

Súťaž jedného

Ministerstvo obrany pod vedením ministra Martina Glváča (Smer) sa rozhodlo, že potrebuje vybaviť vojenských snajperov najlepšou technikou, aby aspoň oni vedeli vždy trafiť do čierneho.

Vypísali súťaž na deväť súprav merača počasia, anemometra, odolného tabletu s príslušenstvom a balistického softvéru, ktorý vypočíta dráhu letiacej guľky. Súťažilo sa cez anonymnú elektronickú aukciu, aby sa podnikatelia vopred nemohli dohodnúť na cene. No omyl. Podmienky súťaže boli také špecifické, že do aukcie sa prihlásila až jedna firma - Pyra.

Samozrejme, že keď v aukcii nahodila svoju cenu a nikto iný ju neznižoval, rýchlo pochopila, že asi nemá proti sebe súpera. A tak sa cena za deväť súprav pre ostreľovačov vyšplhala na 68-tisíc eur s DPH.

Dalo sa lacnejšie

Podľa zmluvy kupuje ministerstvo obrany merač počasia - anemometer - značky Kestrel za 894 eur. Americký výrobca ponúka rovnaký výrobok za 471 eur bez dane, čo je 562 so slovenskou DPH.

Väčší rozdiel už je pri malom osobnom odolnom počítači Trimble Nomad 900 GLC. Rezort obrany ho kupuje za 4 968 eur, no priamo na internetovej stránke amerického výrobcu sa dá kúpiť ten istý prístroj za 1 800 eur, s DPH 2 160 eur, čo je už rozdiel pekných 2 808 eur na jednom kuse. A ministerstvo ich kupuje deväť. Takže celkový rozdiel v cene sa vyšplhal na slušných 25-tisíc eur.

Už len čerešničkou na torte je balistický softvér FFS Delta 3, ktorý vypočítava dráhu guľky podľa nameraného počasia z anemometra, za 1 242 eur. Nám sa podarilo objednať od výrobcu až o dve generácie novší softvér FFS Delta 5 za 380 eur s DPH.

Trojková verzia sa už ani nevyvíja, ani nepodporuje, ale ministerstvo ju kúpilo trikrát drahšie. Pri deviatich kusoch je to rozdiel ďalších 7 762 eur. To je to isté, akoby ste si kupovali už nevyrábaný Volkswagen Golf V za trojnásobok ceny Golfu VII, teda 60-tisíc eur. A to sa predsa oplatí.

Nemáte pravdu

Opýtali sme sa teda ministerstva obrany, ako je to možné, že pri zákazke za 68-tisíc eur je dobrých 35-tisíc iba predraženie. Reakcia bola jednoznačná: „Informácie, ktoré uvádzate, sú nepravdivé a zavádzajúce. Ceny uvedených komodít na webových stránkach, na ktoré sa odvolávate, sú uvedené bez DPH, cla a poštovného.

Pri zariadení Trimble Nomad 900 GLC je súčasťou dodávky aj príslušenstvo, ktoré nie je súčasťou ponuky, na ktorú sa odvolávate. V žiadnom prípade nejde o niekoľkonásobné zvýšenie cien,“ reagoval za ministerstvo obrany Matej Neumann.

Ako ďalej dodal, ministerstvo v rámci transparentnosti okrem jednej prihlásenej firmy oslovilo s ponukou nad rámec zákona ešte tri firmy. „Ľubomír Galko nakupoval od spoločnosti Pyra za vyššie ceny ako súčasné vedenie ministerstva obrany,“ uviedol Neumann. Na záver svojho stanoviska už len dodal, že zrušenie dodávky meračov počasia a balistickej krivky by ohrozilo obranyschopnosť Slovenska.

Naozaj?

Na dodatočné otázky, aké príslušenstvo bolo k osobným počítačom dodané, že zvyšuje cenu na viac ako dvojnásobok, aké tri spoločnosti oslovili, akú cenu im dali a aké konkrétne predražené zmluvy podpisoval exminister Galko (SaS), nebolo ministerstvo obrany schopné odpovedať v priebehu piatich dní.

Rezort obrany tvrdil, že polovičné až tretinové ceny, ktoré sme našli, neplatia, lebo v tom nie je clo a doprava z USA. Redakcia teda oslovila renomovanú celosvetovú spoločnosť Dachser, aby určila clo a dopravu balíčka z USA na ministerstvo obrany v Bratislave. Ich colní deklaranti vypočítali clo zhruba na 583 eur a doprava by aj s preclením na colnici vyšla na 324 eur s DPH.

Teda, ak by úradník objednal príslušenstvo pre ostreľovačov priamo od výrobcov, okrem bežnej ceny za tovar by ho to stálo navyše 907 eur a nie 35-tisíc eur, ako zinkasovala firma Pyra a ako sa to snažilo obhájiť ministerstvo obrany.

Rozčúlený exminister

Reakcia bývalého ministra obrany Ľubomíra Galka na tvrdenie, že on nakupoval za vyššie ceny, bola trochu podráždená: „Keď prichytia tunelára Martina Glváča pri akejkoľvek zlodejine, na vine je vždy Galko. Keď Glváč kupoval lietadlá o 20 miliónov drahšie, jeho odpoveď bola, že za to môžem ja, lebo som ich mohol kúpiť lacnejšie.

Teraz za túto predraženú techniku pre snajperov môžem zase ja. Chcem veľmi dúfať, že pánovi ‚Kupujem Drahé Pušky‘ nenasadí v blízkej budúcnosti niekto parohy, lebo predpokladám, že by ma obvinil ešte aj z toho,“ dodal na záver Galko.

VIDEO Plus 7 Dní