Tip na článok
Ľubľana: Slovinské hlavné mesto má veľmi podobnú atmosféru ako Bratislava

Kvôli rozlíšeniu Slovenska a Slovinska sa v Londýne konala špeciálna konferencia. Pomohlo to?

Už viac ako 20 rokov majú bežní cudzinci, ale aj vrcholoví politici problém rozlíšiť Slovensko a Slovinsko.

Galéria k článku (3 fotografie )

Nemožno im to ani zazlievať, pretože, ako píše francúzsky portál Lequipe.fr - „Štyri začiatočné písmená v ich názvoch sú rovnaké, ich vlajky sa podobajú, obe krajiny používajú slovanský jazyk a nachádzajú sa v strednej Európe. To je naozaj viac ako dosť, aby ste si tieto dva národy poplietli.“ Medzinárodné trápnosti aj humorné historky na túto tému sú nekonečné, ale zorganizovať oficiálnu konferenciu, to tu ešte nebolo.

Už sa to naučte

Národný liberálny klub v Londýne nedávno zaplnili novinári, politici, diplomati i podnikatelia. Hostiteľom bol slovenský veľvyslanec Ľubomír Rehák a jeho slovinský kolega Tadej Rupel. „Chceli by sme vám vysvetliť rozdiel medzi našimi dvoma krajinami… ale, pravdupovediac, naozaj máme veľa spoločného,“ začal prednášku Slovinec.

Malé, ale milé: Slovinsko má hory, more, jazerá, prudké rieky aj nevšedné legendy

Slovenský veľvyslanec vzápätí pripomenul slávny omyl bývalého amerického prezidenta Georgea Busha, ktorý kedysi vyhlásil: „Všetko, čo viem o Slovensku, som sa dozvedel od vášho ministra zahraničných vecí, ktorý ma navštívil v Texase. Je to naozaj vzrušujúca krajina.“ Pekné slová mali len jednu chybičku - Bush sa v skutočnosti stretol s Janezom Drnovšekom, ktorý bol v tom čase slovinským premiérom. Rehák s úsmevom dodal, že takáto nepríjemnosť sa súčasnému prezidentovi Donaldovi Trumpovi stať nemôže.

Slovinsko sa odhodlalo na kontroverzný krok. Sme ďalší na rade?

Niežeby bol natoľko zdatný v geografii, ale jeho bývalá manželka Ivana bola z Československa a súčasná manželka Melánia je zasa Slovinka. Svetové médiá ju však pravidelne chybne označujú za Slovenku. Veľvyslanci pustili prítomným hosťom prezentačné videá o svojich krajinách, ale zrejme im veľmi nepomohli. Najprv sa prezentovalo Slovinsko - hrady, Alpy, starobylé námestia, blonďavé deti... následne prišlo na rad Slovensko - hrady, Tatry, stredoveké mestá, usmiate deti.

Melania Trumpová: Prvá dáma eskortu? Pikantné foto a milenci v Slovinsku

Veľvyslanec Rehák už len dodal, že podstatný rozdiel je v tom, že Slováci nemajú more.

Slávne trápnosti

Slovinci v roku 2003 dokonca vypísali súťaž na zmenu svojej vlajky, aby sa aspoň takto odlíšili od Slovenska. Napokon však z toho nič nebolo. V tom istom roku taliansky expremiér Silvio Berlusconi predstavil svojho hosťa Antona Ropa ako predsedu slovenskej vlády, pričom išlo o premiéra Slovinska.

Osobitná kapitola je hokej. Slováci radi zdôrazňujú, že práve naša prestíž v tomto športe by mohla byť pomôckou pre zmätených cudzincov. Veď Slovensko má titul majstra sveta a Slovinsko sa ledva preškriabalo do A skupiny. Lenže ani to už neplatí, keďže na olympijských hrách v Soči slovinskí hokejisti porazili slovenský tím 3 : 1 a na tohtoročnom svetovom šampionáte skončili len o jednu priečku horšie ako Slováci, teda na 15. mieste. Navyše nemeckí organizátori zahrali Slovákom po víťazstve s Talianmi slovinskú hymnu.

A podobné je to vo futbale. Keď sa na čelo UEFA dostal Slovinec Aleksander Čeferin, niektoré médiá ho predstavili ako Slováka. On to však vzal s humorom: „Dúfam, že vďaka môjmu pôsobeniu na tomto poste dokážu ľudia nájsť Slovinsko na mape.“ A už len malý test pre domácich - Viete, kde sídlia Slovenske železnice? V Ľubľane. Tak sa totiž oficiálne nazýva slovinský železničný prepravca.

VIDEO Plus 7 Dní