Banskobystrická väznica funguje v špeciálnom, doposiaľ nevídanom režime. Dolapenie posledného mafiánskeho bosa Róberta Lališa postavilo do pozoru celé jej vedenie. Treba zabezpečiť, aby neušiel a zároveň aby prežil, aby nezastrašoval tých, ktorí ho zradili, a tiež aby sa s ním nekontaktovali tí, ktorých môže zradiť on.

Preto je Kýbel, ako Lališa nazývajú jeho vlastní ľudia, vo väzbe totálne izolovaný. Jedlo mu podávajú len cez malé okienko za úplného ticha, pričom dozorca nevidí jeho a on nevidí dozorcu.

Neviditeľný bos

Róbert Lališ bol ešte donedávna pre verejnosť úplne neznámou, akoby neexistujúcou osobou, ešte aj veci znalí novinári sa držali pravidla - Lališovo meno, ba ani jeho prezývku, nikde neuvádzať.

Vzhľadom na to, že o gangu sýkorovcov, operujúcom na pomerne veľkom území, vládlo všeobecné povedomie a Lališ túto zločineckú skupinu viedol zhruba od roku 1997 až do roku 2012, teda neuveriteľných pätnásť rokov, je jasné, že „vo vrecku“ musel mať tých úplne najvplyvnejších ľudí.

Aj v čase, keď polícia ešte len chystala tvrdý úder na sýkorovcov, Lališ presne vedel, čo sa deje, a z úkrytu v Česku poslal svojim ľuďom lístoček s menným zoznamom členov vyšetrovacieho tímu a prokurátora.

Čítajte viac:

Manévre, aké Slovensko nezažilo! Polícia sa pri prevoze Kýbla zapotila

Súdny proces s vražedným komandom sýkorovcov sa začínal s prázdnymi stoličkami na strane obžaloby. Martin Bihári, šéf seneckej vetvy sýkorovcov, a rovnako najvyšší šéf Róbert Lališ sa pred spravodlivosťou ukrývali. Ich dvoch súdil senát Špecializovaného trestného súdu v procesnom postavení obžalovaných na úteku.

Na súde chýbal aj Jozef Roháč, medzinárodne známe zločinecké eso s teroristickými maniermi, o ktorom nie je celkom zrejmé, či bol, alebo nebol obyčajným členom sýkorovského gangu. Rozhodne však Lališovi stačilo zodvihnúť telefón a Roháč hneď dobehol pripraviť vhodnú výbušninu a osobne odpáliť toho, na koho Lališ ukázal prstom.

Roháča držia vo väzbe v Maďarsku, kde mu tiež pripisujú viaceré vraždy, a hoci Maďari dovolili, aby sa osobne hájil aj v slovenskom procese, Roháč na pojednávaniach v Banskej Bystrici odmietol vysedávať.

Neskôr osobnú účasť na súde zavrhli aj ďalší obžalovaní - na doživotie odsúdený Alojz Kromka i Martin Kováč, ktorý sa hneď v úvode procesu k účasti na vraždách priznal. Basa plná sýkoriek: Po tom, čo sa vlani v októbri podarilo v Česku lapiť Biháriho a vzápätí v Nemecku Lališa, musel Ústav na výkon väzby v Banskej Bystrici prejsť na špeciálny režim.

Čítajte viac:

Nová éra mafia na Slovensku: Zmení sa z brutálnej na sofistikovanú

Týždeň pred plánovanou Lališovou výpoveďou na súde sa tu na malom priestore ocitlo to najhoršie jadro sýkorovcov, potajme sem z Maďarska doviezli ešte aj Roháča.

Ako uviedla hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu: „Tento obžalovaný bol dočasne vyžiadaný na účely psychiatrického a psychologického skúmania.“

Podľa našich informácií naplánovaný bol aj prevoz nájomného vraha Alojza Kromku, zvaného Čistič, a tak vo väznici riešili zásadnú otázku, do ktorej cely koho umiestniť.

Dôležité bolo, aby sa obžalovaní ani náhodou nedostali do kontaktu, pričom do úvahy brali aj možné komunikačné kanály vedené odpadovou rúrou v záchodoch i posielanie odkazov cez susedné okná.

Čítajte viac:

Sýkorovec Bihári v rukách polície: Väz mu zlomili rodinné putá

Bez návštev

Najprísnejšie opatrenia sa, samozrejme, týkajú Lališa. Nielen do osobného kontaktu s bosom, ale aj do blízkosti priestorov, kde je držaný, sa môže dostať iba pár zamestnancov väznice a ešte aj ich okruh sa znenazdajky mení. Ako každý obvinený, aj Lališ má zákonné právo na hodinovú prechádzku na čerstvom vzduchu.

Na strechu väznice, kde sú na tieto účely upravené priestory, ho však vedú zásadne v čase, keď sa na chodbách väznice nepohybuje absolútne žiadna iná osoba.

Celú jeho cestu monitorujú kamery a z cely a do cely ho presúvajú takzvane na tučniaka, čiže s jednými putami založenými na rukách a spojenými s druhými putami, ktoré sú založené na nohách.

Okrem návštev advokátov a znalca z oblasti psychiatrie a psychológie doposiaľ za Lališom nikto z ľudí jemu blízkych nebol, hoci túto možnosť mohol využiť.

Dvadsaťštyri hodín denne trávi celkom sám, zatiaľ pôsobí pokojne, nemal ani zvláštne požiadavky či sťažnosti. Lališov advokát Ondrej Mularčík tvrdí, že v cele študuje spis a pripravuje sa na svoju obhajobu.

Či sa päťdesiatjedenročnému Lališovi podarí odvrátiť hrozbu doživotného trestu, ešte uvidíme. Zatiaľ to vyzerá tak, že po usvedčujúcich svedectvách mnohých členov sýkorovského gangu bude na svoju záchranu potrebovať zázrak.