Tip na článok
Audina: Patrila spoločnosti zaoberajúcej sa predajom liekov a zdravotníckych pomôcok. Rusko s ňou vrazil do vozidla energetikov, ráno po ôsmej hodine mal v sebe 1,62 promile alkoholu.

Lacný trest pre opitého chirurga: Sudca robil bu-bu-bu

Sudca sa tváril fakt prísne. Vraj - ešte raz policajti nachytajú pána doktora opitého za volantom a doživotne, áno, doživotne bude mať zákaz šoférovať.

Po verdikte o peňažnom treste nepresahujúcom priemerný mesačný plat lekára fakultnej nemocnice znela sudcova vyhrážka ako nie príliš vydarená snaha udržať v súdnej miestnosti zdanie spravodlivosti. Lebo, po prvé, musela by to byť poriadna náhoda, aby sa banskobystrický chirurg „nabudúce“ dostal pred tohto istého sudcu, a po druhé, dotyčný lekár je buď magor už vo svojej podstate, alebo má mimoriadne vážny problém s alkoholom. Ani v jednom z týchto prípadov sudcovo falošné bu-bu-bu nemá potenciál jeho správanie zmeniť.

Šoféroval naliaty

S 1,6 promile alkoholu v krvi za volantom chytili banskobystrického chirurga Zdenka Ruska v auguste 2012 v Lučenci. Súd mu vtedy uložil peňažný trest štyristo eur a na osemnásť mesiacov mu zakázal sadnúť za volant. Človek by predpokladal, že niekto, kto má skončenú medicínu, má dostatočné IQ na to, aby mu predvedenie pred sudcu bolo dostatočným poučením. Záznam v registri trestov sa už považuje za výstrahu aj pre pomalšie chápajúcich. Lenže ak niekto čakal, že chirurg Rusko sa pred jazdou autom už nikdy pohárika ani len nedotkne, hlboko podcenil aroganciu pána doktora.

Pár mesiacov po tom, čo Ruskovi vrátili vodičák, brázdil ulice Banskej Bystrice opäť naliaty. Devätnásteho júna 2014 ráno nedokázal udržať auto na pravej strane cesty a s luxusným Audi Q5 prešiel v banskobystrickej časti Podlavice do protismeru. Našťastie, v tej chvíli sa na mieste Ruskovho podguráženého zmätkovania nenachádzali malé deti či debatujúci dôchodcovia. Vrazil „iba“ do špeciálneho vozidla Stredoslovenskej energetiky.

Škoda na audine bola vyčíslená na viac ako jedenásťtisíc eur, na Avii niečo vyše tisícky. Že havária nemala za následok aj ujmu na zdraví či, nebodaj, ľudské životy, nemožno pripisovať chirurgovi ako poľahčujúcu okolnosť. On nemal zásluhu na pomerne šťastnom konci búračky. Išlo len a len o zhodu náhod. A či sa opil hneď, ako vstal, alebo mal ráno o ôsmej 1,62 promile alkoholu v krvi ako pozostatok nočnej pitky, nie je dôležité.

Potrestaný stratou miesta

Ako vyplýva z rozsudku Okresného súdu v Banskej Bystrici, Zdenko Rusko nie je len nezodpovedný pijan, ale aj zakomplexovaný násilník. Na ventilovanie agresie nevyužil štamgasta z krčmy, ale vlastnú manželku. Doma v spálni ju v posteli najprv škrtil oboma rukami, potom ťahal za vlasy, päsťami zúrivo búšil do jej hlavy, kopal ju a celý čas jej vulgárne nadával. Muž, ktorý zložil Hippokratovu prísahu, spôsobil útlej žene otras mozgu a množstvo ďalších zranení, ktorých liečbu odhadol znalec na desať až dvadsaťjeden dní.

Chirurg Rusko päsťami dotĺkol manželku: Už len za to by si zaslúžil väčšiu príučku ako finančný trest nepresahujúci priemernú mesačnú mzdu lekára. Foto: TV JOJ

Podľa právnikov zaoberajúcich sa trestným právom by bolo poctivé, keby Rusko len za napadnutie manželky dostal trest odňatia slobody, aj keď s podmienečným odkladom. Obdobie takzvanej podmienky dáva totiž súdu možnosť kontrolovať, či si odsúdený zaslúžil benevolenciu pri určovaní trestu. A ak nie, ak napriek poskytnutej šanci zákon opätovne poruší, šup s ním tam, kam patrí. Do basy. V prípade finančného trestu sa dosah súdov na odsúdenú osobu končí, len čo dôjde k vyplateniu určenej sumy. Trebárs hneď na druhý deň po vyhlásení rozsudku. Hneď sa vymaže aj zápis o spáchaní trestného činu z registra trestov a k odsúdenému sa všetci musia správať, akoby nebol trestaný.

Prokurátor nadobudol dojem, že Zdenkovi Ruskovi netreba strpčovať život podmienečným trestom. Súdu predložil dohodu o vine a treste, podľa ktorej pre pána doktora za obidva spáchané trestné činy postačí peňažný trest tisícosemsto eur a zákaz šoférovať na obdobie päť rokov. Okresný súd v Banskej Bystrici pochybnú dohodu pána prokurátora a pána doktora schválil. Sudca asi nepovažoval za podstatné, že peňažný trest uložený Ruskovi za jazdu pod vplyvom alkoholu iba nedávno zjavne svoj účel nesplnil a on sa navyše dopustil násilnej trestnej činnosti, pričom násilie na členoch domácnosti sa považuje za jedno z najnebezpečnejších.

Rooseveltova nemocnica: Odsúdený lekár tu už od 1. augusta nepracuje. Foto: Peter Buran

Navyše, ako sme už spomínali v úvode, výška tohto peňažného trestu je v prípade lekára fakultnej nemocnice smiešna, pretože nedosahuje ani len priemerný mesačný plat! Jedinú vec, ktorú úrazový chirurg Zdenko Rusko môže pociťovať ako trest, je jeho nedobrovoľný odchod z Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta. Vedenie nemocnice spočiatku strkalo hlavu do piesku, vraj čo lekár robí mimo pracoviska, je jeho vec. A to aj vtedy, keď nepríčetne mláti manželku a opitý ohrozuje ľudí na uliciach. Napokon predsa len niekto pochopil, že pán doktor nerobí nemocnici dobré meno. Takže od prvého augusta už Rusko nie je zamestnancom banskobystrickej nemocnice.

Farmafirma mlčí

Zdôrazňovanie skutočnosti, že odsúdený Zdenko Rusko pracuje ako lekár, chirurg, nie je v tomto článku samoúčelné. Obavy, či vždy prichádza za operačný stôl triezvy, keď do auta si pokojne sadol opitý a s týmto hazardom neskončil ani po súdnom verdikte o uznaní viny z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, sú istotne oprávnené. Okrem toho má prípad ešte jeden závažný aspekt, ktorým sa doposiaľ zrejme nikto nezaoberal.

Haváriu spôsobil lekár Rusko v audine, ktorej nie je vlastníkom. Toto luxusné auto patrí firme Pharmeco, zaoberajúcej sa distribúciou liekov a špeciálneho zdravotníckeho materiálu. Prečo táto spoločnosť poskytla firemné auto lekárovi Ruskovi, sme sa pýtali majiteľa a súčasne konateľa tejto firmy Miroslava Fecka. „Teraz nemám čas. Zavolajte mi o dve hodiny,“ povedal po krátkom zaváhaní.

Lenže v určenom čase a ani neskôr nám telefón nezodvihol. Otázka, prečo farmafirma Pharmeco poskytla drahé Audi Q5 chirurgovi zamestnanému v štátnej nemocnici, ostala teda nezodpovedaná. Hoci daniari a možno aj iné orgány by odpoveď poznať mali.

VIDEO Plus 7 Dní