Tip na článok
Nostalgia: Napriek spomienkam na mlieko za dve koruny bol život v socializme drahší ako dnes.

Lacný život za socializmu je mýtus: Dnes si z platu kúpime viac

Hoci sa to mnohým nezdá, ceny väčšiny tovarov od komunizmu v prepočte na priemerný plat klesli.

Galéria k článku (7 fotografií )
Platidlá: Verejnosťou odmietaná stokorunáčka s Klementom Gotwaldom a tuzexové bony.
Nostalgia: Napriek spomienkam na mlieko za dve koruny bol život v socializme drahší ako dnes.
Relikvie socializmu: Malinovky všetkých farieb.

Ale sa nám žilo za komunizmu, keď mlieko stálo dve koruny. Cena vtedajšieho v modrom či bordovom vrecúšku zabaleného mlieka je dodnes argumentom mnohých nostalgikov, ktorí na časy pred nežnou revolúciou spomínajú najmä v dobrom.

hodou okolností je práve cena mlieka komoditou, pri ktorej ich ponosy majú reálny základ - platíme zaň totiž v pomere k svojim platom až o polovicu viac ako kedysi. Iné tovary sú však v prepočte nepomerne lacnejšie. Hoci sa to teda mnohým nezdá, môžeme si zo svojich platov dovoliť kúpiť viac.

Prepočet na platy

Ako porovnať životnú úroveň dneška so životnou úrovňou z roku 1989? Vypočítali sme, koľko by tri desiatky zvolených tovarov a služieb stáli dnes v prepočte na výšku priemernej mzdy.

Ak obyčajný biely rožok stál tridsať halierov pri vtedajšom priemernom plate 3 170 korún československých, pri súčasnej priemernej slovenskej mzde 786 eur by mal stáť sedem centov. Priemerne však stojí len šesť centov, takže v pomere k priemerným platom jeho cena klesla o devätnásť percent.

Komunistické ceny prevzala internetová stránka zakomunistu. cz z archívov Českého štatistického úradu, dnešné skutočné ceny sme použili zo zdrojov Štatistického úradu Slovenskej republiky, prípadne sme ich vypočítali sami podľa cien v obchodných reťazcoch či na internete.

Zdroj: zakomunistu.cz, Štatistický úrad SR

Víťazný televízor, porazené energie

Pohľad do tabuľky jasne napovedá, že relatívne zlacneli najmä potraviny a ďalší spotrebný tovar. Víťazom cenového porovnania je televízor, ktorý v roku 1989 stál priemerne trinásťtisíc korún. Dnes podľa štatistikov zaplatíme za prístroj s LCD obrazovkou 403 eur. Pomerné zlacnenie teda predstavuje 87 percent. V potravinách svoju relatívnu dostupnosť pre kupujúcich najviac zvýšila pražená káva - kým pred nežnou revolúciou sme za ňu dali dvadsaťštyri korún, dnes si ju môžeme dovoliť za 1,15 eura, čo predstavuje pomerné zníženie ceny o 81 percent. Bežná škodovka je pomerne lacnejšia o 46 percent, chladnička s mrazničkou o 59 percent.

Medzi potravinami získalo prvé miesto v relatívnom zdražovaní mlieko. V pomere k platom zaň platíme až o päťdesiat percent viac ako kedysi. Treba si však pripomenúť, že kým dnes máme k dispozícii trvanlivé mlieko v kvalitnom obale, pred rokom 1989 sme vzácnu tekutinu museli po otvorení plastových vreciek prevárať, aby sa hneď nepokazila.

Najväčší skok v pomere k platom urobili energie. Za zemný plyn platíme viac ako dvakrát toľko, elektrina je relatívne drahšia o sedemdesiat percent. Úplne osobitnou položkou by bolo bývanie, kde by dnešné náklady na kúpu či prenájom bytu pravdepodobne vyleteli do nebies. Na plnohodnotné porovnanie však chýbajú relevantné štatistické údaje z čias komunizmu, keď reálny trh nehnuteľností de facto neexistoval.

VIDEO Plus 7 Dní