Slovenská diplomacia rúbe vysoko. Robert Fico sa snaží dostať do „jadra EÚ“ a po jednom predsedníctve bude malá krajina predsedať ďalšej významnej medzinárodnej inštitúcii - Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Porazila ministra: Zuzana Hlávková dala Lajčákovi na frak

Náklady zatiaľ nepoznáme

Predsedníctvo v Rade EÚ bolo rotujúce a Slovensko si ho nevybralo, iba splnilo úlohu, keď na nás „padla karta“. O šéfovanie v OBSE sa naša krajina uchádzala a kandidatúru jej partneri vlani v novembri schválili.

Lajčák chystá ďalšie predsedníctvo. Koľko minie tentoraz?

Dvojaký meter. Prečo niektorí umelci vystupujú na akciách vlády zadarmo a iní za to dostanú zaplatené?

„Celkové náklady na SK PRES OBSE ešte nie sú vyčíslené,“ napísal hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Susko, keď sme chceli vedieť, koľko nás táto paráda bude stáť.

OBSE budeme predsedať od 1. januára 2019. Materiál nedávno schválený vládou SR ráta zatiaľ s nákladmi na roky 2017-2018. „Tie sú vo výške približne 2,8 miliónov eur, pričom na roky 2019-2020 boli vyčíslene iba personálne náklady,“ vraví Susko. Dokopy sme v materiáli zrátali zatiaľ uvedené položky a vychádza to za niečo vyše 5 miliónov.

Exprezident Gašparovič protekčne vybavil lukratívne kancelárske priestory pre seba aj pre svoju ženu

Slovensko baží po prestíži

Dohromady nás však bude nová prestížna pozícia stáť zrejme menej ako predsedníctvo v EÚ. Na to sme minuli vyše 60 miliónov eur. Navyše sme hradili organizáciu Bratislavského samitu, udalosť ktorá v rozpočte nebola zahrnutá, lebo vraj išlo o nepredvídateľné stretnutie lídrov po Brexite. Sumu zaň Úrad vlády doteraz neuviedol.

„Sekretariát OBSE pomáha organizovať a finančne prispieva na podujatia napríklad v rámci aktivít Fóra OBSE pre bezpečnostnú spoluprácu, Kontaktnej skupiny OBSE so stredomorskými partnermi,“ informuje hovorca Miroslava Lajčáka Peter Susko. Naopak, a personálne náklady zafinancujeme my v plnej sume.

SBS s mafiánskym pozadím. Čo s ňou majú spoločné manželky policajných funkcionárov?

Lajčák chystá ďalšie predsedníctvo. Koľko minie tentoraz?

„Slovensko pripisuje veľký význam úlohe OBSE a jej inštitúcií pre bezpečnosť a stabilitu v Európe. Úlohy vyplývajúce z predsedníctva v OBSE začnú pre Slovenskú republiku už v roku 2018, keď ako člen Trojky OBSE prevezme predsedníctvo v kontaktnej skupine partnerov OBSE pre spoluprácu v regióne Stredozemného mora,“ napísal Susko k tomu, prečo je pre Slovensko toto predsedníctvo dôležité.