Tip na článok

Lakomé poisťovne? Prečo odmietajú Slovákom preplatiť diagnózu u svetových odborníkov

Nedávno sme vám predstavili Diagnose Me, čiže „urči mi diagnózu“. Je to medzinárodná služba, ktorú založili Slováci. Jej cieľom je pomáhať chorým - či už potvrdiť ich diagnózu u svetových kapacít alebo ju čo najrýchlejšie stanoviť, ak si lekári nevedia rady. Poplatok sa najčastejšie pohybuje od 50 do 150 eur. Poisťovne však túto službu nehradia. Prečo?

Galéria k článku (9 fotografií )
Niekedy môže byť vskutku ťažké určiť pacientovi diagnózu, druhý názor iného špecialistu môže pomôcť, nie je to však zadarmo.
Niekedy môže byť vskutku ťažké určiť pacientovi diagnózu, druhý názor iného špecialistu môže pomôcť, nie je to však zadarmo.
Niekedy môže byť vskutku ťažké určiť pacientovi diagnózu, druhý názor iného špecialistu môže pomôcť, nie je to však zadarmo.

V niektorých krajinách posúdenie stavu pacienta druhým špecialistom uhrádza zdravotná poisťovňa. Niekedy, napríklad v prípade vážnych ochorení, je druhý názor odborníka dokonca povinný.

Pomôže poisťovňa?

U nás, pokiaľ chcete konzultovať diagnózu s iným špecialistom bez toho, aby ste pacienta previezli do inej nemocnice - čo môžete len s príslušným odôvodnením a súhlasom primára daného oddelenia -, za druhý názor zaplatíte.

Zdravotné poisťovne nepreplácajú ani službu Diagnose.me. Pýtali sme sa prečo.

Zaplaťte si!

„Rozsah zdravotnej starostlivosti, ktorá je hradená z verejného zdravotného poistenia určuje zákon. Všeobecná zdravotná poisťovňa postupuje v zmysle platnej legislatívy,“ odpovedala nám stroho hovorkyňa poisťovne Petra Balážová.

„Tento druh služby sa z verejného zdravotného poistenia neuhrádza. Ak klient chce mať istotu, že jeho lekár mu stanovil diagnózu správne, môže si za druhý názor odborníka zaplatiť,“ uviedla hovorkyňa poisťovne Union Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Union prepláca druhý lekársky názor v prípade klientov, ktorým bola diagnostikovaná rakovina, teda pokiaľ majú uzavreté poistenie onkologickej choroby.

„Naši poistenci už využívajú eHealth. Je dostupný napríklad cez Elektronickú pobočku, mobilnú aplikáciu či DôveraLinku24, vďaka ktorej môžu okrem iného konzultovať svoj zdravotný problém s lekárom 24 hodín denne 7 dní v týždni. Dlhodobo sme otvorení inováciám, pripravujeme sa aj na príchod umelej inteligencie, kam patria služby, ktoré umožňujú tzv. samodiagnostiku,“ povedal PR špecialista poisťovne Dôvera Matej Štepianský.

Nevzdávajú to

„Dúfam, že jedného dňa sa dokážeme dohodnúť aj so zdravotnými poisťovňami, no zatiaľ sa nám to nepodarilo. Spolupracujeme však so životnými poisťovňami, ktoré ju začínajú ponúkať formou pripoistenia,“ hovorí Lukáš Alner z Diagnose.me.

Ako to funguje?

Prostredníctvom Diagnose.me môže pacient skonzultovať svoju diagnózu so špičkovými lekármi. Funguje to jednoducho. Vyberiete si špecialistu, opíšete, čo vás trápi, nahráte už absolvované vyšetrenia a do 3 až 5 dní získate posudok. Za ten si zaplatíte od 50 do 150 eur.

Ako povedal zakladateľ a výkonný riaditeľ Diagnose.me Lukáš Alner, službu momentálne používajú pacienti zo 60 krajín. „Na Slovensku sme pomohli už vyše tisíc pacientom.“ Otestoval ju aj náš redaktor Plus 7 dní, keď mu ochorela dcéra.

VIDEO Plus 7 Dní