„Krajina potrebuje novú energiu, novú silu, cítime to aj my v európskom parlamente,“ povedala poslankyňa EP Monika Beňová o situácii, ktorá sa Slovensku trvá od vraždy novinára Kuciaka. Od premiéra Pellegriniho, ktorý absolvoval tento týždeň prvú dlhšiu návštevu Bruselu a stretnutia so šéfom Európskej komise, či NATO, očakáva práve nový elán pre Slovensko.

Veľké očakávania

Pál Csáky (SMK) v novej zrekonštruovanej vláde nádej pre Slovensko nevidí. Petra Pellegriniho hodnotí ako bábku. „Slovenský štát je nefunkčný. V niektorých prípadoch vie polícia konať za hodinu, niekde nekoná 20 rokov,“ vraví a žiada predčasné voľby.

Monika Beňová aj Monika Smolková dúfajú, že možno aj vďaka novej autorite Petra Pellegriniho sa podarí Smeru očistiť svoje rady od ľudí, ktorí strane škodia. Narážajú aj na aktuálnu kauzu s dotáciami okolo eurofondov smeráčky Ľubice Roškovej. „Mala v strane skončiť. Vedeli sme to urobiť v menej nápadných, v menej nepríjemných prípadov, aj v prípade pani Roškovej sme mali vyvodiť konsekvenciu v Smere,“ povedala Beňová.

Reportáž novinára Andreja Bána prednedávnom odhalila, že smerácka exposlankyňa a povolaním psychiatrička ryžovala na dotáciách v agrosektore na východe Slovenska. Finančnú pomoc od štátu vedela vybaviť aj na betónové plochy, ktoré „obhospodarovala“.

Problematická farmárka

Zakladateľ Smeru, ktorý má dnes pozastavené členstvo v strane, Boris Zala, doplnil, že „v tomto prípade sa ukáže, ako ďaleko bude schopný ísť“. „Bude to prvý, veľmi praktický skúšobný kameň, lebo to musí byť širšia sieť ako len pani Rošková,“ povedal v Bruseli na stretnutí s novinármi.

Monika Smolková (Smer-SD) od nového premiéra očakáva, že si nedá zobrať šancu, ktorú dostal v novej štátnickej funkcii. „Poznám ho dlho, je to dobrý človek, dobrý ekonóm. Je mladý, ambiciózny, má chuť niečo dokázať, šancu si zobrať nedá, verte mi. Neodpíše sa. Či má Fica za chrbtom, alebo nie, Pellegrini má vlastný rozum,“ chváli kolegu zo strany.

Europoslanci sa zhodli na tom, že imidž Slovenska ako ostrova spoľahlivosti a slobody v strednej Európe vražda novinára naštrbila. Poslanci EP za Smer, ale aj József Nagy z Mostu-Híd, si myslia, že sa novej vláde podarí obraz o krajine zas vylepšiť a naskočiť na dobrý dojem, ktorý na európskej pôde zanechalo slovenské predsedníctvo v Rade EÚ.