Mená amerických hercov Dwayna „The Rock“ Johnsona či Sylvestra Stallona boli zatiahnuté do rôznych podvodov na Facebooku toľkokrát, že sa to ani nedá spočítať. Aj u nás majú švindliari z čoho vyberať - zneužívajú mená umelcov, športovcov, politikov aj podnikateľov.

Chcú vyhrať

O čo v týchto podfukoch ide? „Falošné účty vždy sľúbia balík peňazí, no je nutné spraviť pár krokov. V našich končinách nedávno zneužili Marka Hamšíka. Ľudí na jeho profile kontaktoval falošný profil s jeho fotografiami s informáciou, že vyhlasuje súťaž o veľké peniaze a stačí napísať znak výhry, ktorú súťažiaci chce. Tisícky ľudí horlivo posielali žiadosti o konkrétne výhry. Samotný Hamšík ich však varoval pred podvodníkmi. Zdá sa to neuveriteľné, ale ešte aj pod toto jeho varovanie pred podvodníkom písali ďalší svoj výber a žiadosť o peniaze,“ nechápavo krúti hlavou Tomáš Šalmon.

V súvislosti s chorobou a jediným účinným liečivom sa objavil falošný rozhovor s Adelou Vinczeovou, v ktorom moderátorke vložili do úst aj toto priznanie:  „Larvy parazitov mi zaživa obhrýzajú pravú obličku.“

Prečítať sme si mohli aj vymyslený príbeh Kvety Horváthovej o tom, ako schudla. Vo všetkých prípadoch išlo o čo najefektívnejšie presvedčenie zákazníka o kúpe nejakého produktu.

Obeťou rôznych internetových podvodov sa stal aj Vilo Rozboril či prezidentka Zuzana Čaputová. „Jaroslava Haščáka aj Igora Matoviča zneužili podvodníci do falošných portálov o rýchlom zbohatnutí. Uvádzali falošné rozhovory a odporúčania. Ponúkali pritom absurdné riešenia spojené s kryptomenami,“ opisuje šéfredaktor stránky o hoaxoch.

Zradný Facebook

Pred Vianocami podvodníci z Ázie zneužili fitnestrénera Maroša Molnára a pred niekoľkými dňami si rovnakí podvodníci vytvorili konto s fotografiami Jozefa Banáša. „Aj v tomto prípade písali fanúšikom lajkujúcim skutočného Banáša, že vyhrali a postup k výhre nájdu na profile. Reálne však ide o nástroj, ktorý doslova vyrabuje platobné karty ľudí. Dôverujú známej osobnosti, naozaj podstúpia registráciu a vyplnia aj okienka s údajmi platobnej karty,“ vystríha smutným príkladom Tomáš.

Nepáči sa mu, že Facebook takéto profily toleruje a napriek mnohým označeniam ich vyhodnocuje ako neškodné. „To aj v prípade, keď ide o účty, ktoré cez podvodnú súťaž na Facebooku pýtajú od ľudí čísla platobných kariet. Je smutné, že práve Facebook je z hľadiska počtu používateľov jedno z najnebezpečnejších prostredí, aké v súčasnosti máme. S jeho neochotou problémy a kyberkriminalitu riešiť sa nepasujú jednotlivci či polícia, ale v podstate celý svet,“ upozorňuje odborník.

Viac sa o nástrahách internetu a o tom ako nenaletieť dočítate v najnovšom vydaní PLUS 7 DNÍ.