Šéfka poslaneckého klubu Smeru Jana Laššáková na začiatku septembrovej schôdze parlamentu ako jeho podpredsedníčka navrhla vyradenie desiatich poslaneckých návrhov zákonov.

Zhodou okolností, všetky z dielne opozície. Vraj sa týkajú komunálnej politiky, ktorú v novembri čakajú voľby starostov a primátorov, a nebolo by vhodné o nich rokovať pred ľudovým hlasovaním. Podľa našich informácií sa však legendárny Laššákovej palec trošku pomýlil.

Omyl?

Jana Laššáková podľa nášho zdroja blízkeho Smeru urobila chybu. „Mala ich preradiť na ďalšie schôdze a nie úplne vyradiť. To je veľký rozdiel,“ prezradil nám zdroj. Zákony pri vyradení totiž treba nanovo podať. Čiže ich musia opäť vytlačiť, podpísať sa pod ne, znovu napísať sprievodný list.

A po dvoch mesiacoch budú musieť žiadať nanovo vyjadrenie ministerstva financií, ako nový zákon ovplyvní štátnu kasu. To všetko je úplne zbytočná práca, vyvolaná popleteným palcom madam Laššákovej.

O dva platy neprídu

Vyradené opozičné návrhy presadzovali napríklad zavedenie princípu - jeden mandát stačí. Poslanci parlamentu by tak nemohli byť zároveň starostami či županmi, ako sú mnohí súčasní poslanci najmä zo Smeru - napríklad Jana Vaľová (primátorka Humenného), Richard Raši (primátor Košíc), Jaroslav Baška (trenčiansky župan), Ján Podmanický (starosta Starej Bystrice) či Michal Bagačka (starosta Hnúšte).

Svojho dvojstoličkového človeka má aj SDKÚ - Pavol Frešo je aj bratislavský župan. Navyše smerácky poslanec Jozef Ježík stíha byť zároveň riaditeľom vojenskej nemocnice v Ružomberku a jeho stranícky kolega Jozef Valocký zase direktorom nemocnice v Nitre.

Hlasovať sa nebude ani o znížení kvóra pre platné referendum či o tom, že sneh na obecných chodníkoch majú konečne odhrabávať obce a nie majitelia priľahlých domov. Na druhej strane smerácky banský zákon, ktorý zakazuje ťažbu zlata kyanidovou metódou, či novelu stavebného zákona, ktorá má obmedziť bilbordy pri cestách, Laššáková nevyradila.

Podľa Zsolta Simona z Mostu-Híd však bilbordový zákon je šitý vyslovene na komunálne voľby. Ako dodal, Laššáková je jednou z jeho predkladateliek.

Smerácka ruka

Laššákovú ako šéfku poslaneckého klubu Smeru preslávil jej palec, ktorým ukazuje, ako majú poslanci za Smer podľa vlastného svedomia a vedomia hlasovať. A poslanci vládnej strany sú poslušní a málokedy nehlasujú v súlade s jej pokynmi. Iba ak omylom. Naposledy dvaja poslanci za Smer podporili návrh opozície.

„Poslanec Záhumenský sa ospravedlňoval, že sa pomýlil,“ tvrdí Ľubomír Galko z SaS. Liberáli vtipkujú, že Záhumenský sedí úplne vzadu a asi nevidel na Laššákovej palec. Martin Poliačik (SaS) preto podpredsedníčke parlamentu daroval veľkú rukavicu s výrazným červeným palcom. „Včera ste mali problémy s hlasovaním, tak aby sa vaši poslanci nemýlili,“ vravel jej pri odovzdávaní. Dôležitosť jej palca dokazuje i to, že keď v máji 2013 v parlamente chýbala, poslanci za Smer omylom schválili opozičný návrh zákona.

Dámska jazda v Petrohrade

Laššáková zaujala aj pred rokom, keď sa spolu s trojicou smeráčok Darinou Gabániovou, Annou Vittekovou a Ľubicou Roškovou vybrali vládnym špeciálom na výlet do Petrohradu. Laššáková vtedy povedala, že si „urobili dámsku jazdu“.

Oficiálne malo ísť o pracovnú cestu, pochopiteľne, za štátne peniaze. Podľa nášho zdroja blízkeho vedeniu Smeru bola vtedy Laššáková dokonca na koberčeku u premiéra Roberta Fica. Schytala to vraj za spomínané vyjadrenie o dámskej jazde.

Kauza sociálne podniky

Laššáková je právnička a pred vstupom do politiky bola vo viacerých prípadoch správkyňou konkurznej podstaty, čiže riešila krachujúce firmy. V roku 2008 nepriamo figurovala v nechutnej kauze sociálnych podnikov. Neziskovky jej rodinného priateľa vtedy získali z eurofondov na štyri projekty pre ťažko zamestnateľných občanov spolu sto miliónov korún (3,3 milióna eur).

Laššáková akúkoľvek spojitosť odmietala, hoci projekty ministerstvu práce a sociálnych vecí odporúčal jej syn Vladimír Laššák, ktorý bol v tom čase šéfom odboru regionálneho rozvoja Banskobystrického samosprávneho kraja. Ministerstvu oznamoval, že je „prioritným záujmom“, aby práve tieto projekty „boli riešené“.

Bungalov pri mori

Aj ďalší členovia Laššákovej rodiny majú slušné funkcie. Manžel podpredsedníčky parlamentu Vladimír Laššák starší je riaditeľom expozitúry Najvyššieho kontrolného úradu v Banskej Bystrici. Zle sa im asi nevodí, keďže podľa Laššákovej majetkového priznania majú tri domy. Jeden z nich je podľa zistenia Hospodárskych novín v Chorvátsku neďaleko Zadaru.

Ako im Laššáková potvrdila, ide o bungalov s dvoma apartmánmi. Ďalší dom majú vo Vlkanovej medzi Banskou Bystricou a Zvolenom, kde podľa našich informácií žijú. Laššáková je tiež krajskou šéfkou Smeru v Banskej Bystrici. Práve tam mal Smer ešte pred časom nádejnú kandidátku na primátorku s menom Ľubica Laššáková. Nejde však o príbuznú.

„Nie sme rodina, viete koľko je na Slovensku Laššákovcov? Toľko, koľko Bielikovcov, čiže stovky,“ reagovala menovkyňa smeráckeho palca. Len pre zaujímavosť, podľa staršej, ale jedinej verejne dostupnej databázy Slovenskej akadémie vied z roku 1995 bolo na Slovensku žien Laššákových 364 a Bielikových 2 048.