Starší si Petra Weissa (70) pamätajú ako kľúčovú osobnosť Strany demokratickej ľavice (SDĽ) v 90. rokoch, o ktorej mladšia generácia pravdepodobne už ani nechyrovala - tá ho však môže evidovať ako dlhoročného veľvyslanca v Českej republike a predtým v Maďarsku.

Minulý týždeň v bratislavskom kníhkupectve Panta Rhei krstil knihu Máme republiku!, ktorá je zbierkou jeho štrnástich upravených a aktualizovaných esejí, ktoré mu vyšli pri rôznych významných výročiach Slovenskej republiky.

Krst si nenechalo ujsť mnoho niekdajších Weissových politických spolupútnikov z SDĽ. Fotograf PLUS 7 DNÍ tu zachytil napríklad bývalú ministerku financií Brigitu Schmögnerovú s manželom, ale aj niekdajšieho ministra obrany Pavla Kanisa. So sivou hustou bradou ho v publiku takmer nebolo poznať.

FOTO nájdete v GALÉRII >>

Počas večera Weiss diskutoval s ďalšími bývalými ministrami 90. rokov - Milanom Kňažkom a Pavlom Demešom, ktorí patrili skôr k opačnému politickému spektru. „Vytratil sa kultivovaný dialóg, o aký sme sa dnes pokúšali s Milanom Kňažkom a Pavlom Demešom,“ komentoval to pre denník Plus JEDEN DEŇ sám Weiss. „Chceli sme dať najavo, že aj politikov s inou politickou ‚farbou‘, ktorí boli súčasťou rôznych strán, môže spájať vzťah k vlastnému štátu,“ dodal.

Niekdajší politickí prominenti na krste neutešene komentovali súčasnú politickú situáciu. „Každá vláda robí chyby, ale po tridsiatich rokoch predsa nemôžeme mať vládu, ktorá je taká nepopulárna,“ zhodnotil Béla Bugár, ktorý si krst Weissovej knihy nenechal ujsť.

Schmögnerová sa posťažovala na chabú kultúrnu úroveň politiky. „Za ostatných dvadsať či tridsať rokov skutočne klesla. Veľmi úzko to súvisí aj s klesajúcou úrovňou vzdelania. Odráža sa to v každej sfére spoločenského života. Najväčšmi asi v politike.“

Pozrieť sa prišiel aj Rudolf Jindrák, nový český veľvyslanec na Slovensku, ktorý na akciu doslova dobehol z Prezidentského paláca, kde práve v ten deň odovzdal poverovacie listiny Zuzane Čaputovej.

Weiss na krste opäť čelil otázkam na svoju prípadnú prezidentskú kandidatúru v budúcoročných voľbách, o ktorej sa špekuluje v kuloároch. Tvár slovenskej ľavicovej politiky to ani tentoraz nevylúčila.

„Je to česť, keď si nejaké skupiny ľudí myslia, že by som mohol byť kandidátom na prezidenta. Ale žiadne takéto rozhodnutie som neurobil ani som žiadne takéto ponuky nedostal,“ povedal Weiss v uplynulých dňoch v relácii Karty na stôl Nora Dolinského na plus7dni.sk.

Na tomto neurčitom stanovisku zotrval aj po krste knihy, v ktorej by niekto pokojne mohol vidieť snahu o Weissov návrat do verejného priestoru. „Je to hypotetická otázka, najprv by som musel dostať ponuku, potom by som musel zvažovať z politického i rodinného hľadiska. Zatiaľ som žiadnu ponuku nedostal, takže sa pohybujeme v rovine špekulácií,“ skonštatoval.