Slovensko zažíva výnimočnú situáciu. Dvaja z troch najvyšších ústavných činiteľov majú vážne zdravotné problémy. Ba dokonca sú v tom istom čase hospitalizovaní. Naša politická história si na niečo podobné nepamätá. Samozrejme, ťažkosti so zdravím neobchádzali predstaviteľov štátu ani v minulosti, v takejto situácii sa však nachádzame prvýkrát.

Kiska je zdravý

Z ústavných činiteľov sa dnes relatívne dobrej kondičke teší iba prezident Andrej Kiska. „Hlava štátu absolvovala minulý rok operáciu bedrového kĺbu, momentálne nemá žiadne vážnejšie zdravotné ťažkosti,“ uviedol pre PLUS 7 DNÍ prezidentov hovorca Roman Krpelan.

Za zmienku stojí, že Kiska vtedy o operácii verejnosť podrobne informoval. Operovať sa dal v susednom Česku konkrétne v Plzni. Po zákroku chodil niekoľko týždňov s barlami. Z nemocničného lôžka poslal Slovákom dokonca svoju fotografiu. „Zdravotný stav politikov nemusí podľa prezidenta poznať verejnosť do úplných detailov, ale podstatné, rozhodujúce informácie by mali mať občania k dispozícii,“ odkázal Kiska po Krpelanovi.

Týmito slovami zrejme naráža na premiéra Roberta Fica (51), ktorý robí okolo svojich zdravotných ťažkostí od začiatku tajnosti. Najprv odmietol zverejniť, prečo ho nečakane hospitalizovali v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb, potom sa do poslednej chvíle nevedelo, či predsedu vlády budú musieť operovať.

Operácia nakoniec bola nevyhnutná. Roberta Fica operovali špičky ústavu pod vedením prednostu Kliniky kardiochirurgie Michala Hulmana. Zákrok trval takmer tri hodiny. Premiérovi voperovali bypas. Viac informácií však kompetentní odmietli poskytnúť - vraj na žiadosť rodiny. Mimochodom, v tomto koná Fico podobne ako v minulosti vtedajší premiér Vladimír Mečiar, ktorý tiež tajil svoje problémy so srdcom.

Pripravený pomôcť

Hoci je známe, že nie sú práve priatelia, prezident Kiska prezradil, že s premiérom komunikuje. „Prezident Andrej Kiska je v telefonickom kontakte s predsedom vlády Robertom Ficom, ako aj s predsedom parlamentu Andrejom Dankom. Obom politikom prezident praje skoré uzdravenie.“ Na návštevu do nemocnice sa však za nimi nechystá.

Premiéra navštevuje pravidelne manželka Svetlana a syn Michal. Návštevy má povolené aj podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý ho videl dokonca medzi prvými krátko po zákroku. Kaliňák spoločne s kolegom Petrom Pellegrinim premiéra momentálne zastupujú a plnia jeho pracovné úlohy.

Podľa Kisku zdravotné problémy, ktorými prechádzajú dvaja predstavitelia vládnej koalície, sú dôkazom, že vrcholová politika predstavuje nielen extrémnu časovú, ale i fyzickú a mentálnu záťaž. Ak bude treba, prezident je pripravený v týchto dňoch upraviť svoj pracovný program a pomôcť, či už vláde, alebo parlamentu.

Dankov žalúdok

Úprimne však treba priznať, že v aktuálnej situácii prekvapili skôr a najmä ťažkosti predsedu Národnej rady Andreja Danka (41). Novozvolený šéf zákonodarného zboru totiž vyzeral čoraz strhanejšie sotva mesiac po parlamentných voľbách. Na verejnosti, ale i počas oficialít pôsobil unavene, vystupoval čoraz bledší, s väčšími kruhmi pod očami. Pri pohľade na neho iste nejednému občanovi napadlo, že politika musí byť nesmierne vyčerpávajúca.

A v tej vysokej pritom nie je až tak dlho. Citlivejšie povahy možno dokonca dumali nad tým, koľko také tempo vydrží. No zdá sa, že za vzhľadom šéfa parlamentu bolo čosi oveľa závažnejšie ako únava a stres z vysokého predvolebného nasadenia a následného nástupu do vysokej štátnickej funkcie. Už niekoľko týždňov mal problémy so žalúdkom. Tie vygradovali do štádia, keď musel vyhľadať odborníka na gastroenterológiu, známeho lekára Miloša Bubána, ktorý po vykonaní potrebných vyšetrení neváhal a ihneď Danka poslal na špecializované pracovisko - do Národného onkologického ústavu.

Pre predsedu parlamentu nemali potešujúce správy ani v tomto špičkovom zariadení. Okamžite sa musel podrobiť operácii. Trvala necelé tri hodiny, počas ktorých mu odstránili zo žalúdka podozrivý nález. Vlastne, vyoperovali mu časť žalúdka. Zákrok sa, našťastie, zaobišiel bez komplikácií.

Informuje o všetkom

O všetkom, čo sa v súvislosti s predsedom parlamentu deje, promptne a veľmi ochotne informoval samotný riaditeľ onkologického ústavu Jozef Dolinský. Ešteže Andrej Danko pochopil celú situáciu opačne ako premiér. Dal povolenie informovať o zdravotnom stave, čo poniektorí aj patrične využili. Nielen na poskytovanie správ o stave šéfa Národnej rady, ale i tom, aký super ústav vybudovali, čo všetko dokázali a tak ďalej.

Človeku až bolo ľúto, že samotným účastníkom operácie bolo umožnené prehovoriť minimálne. Ale možno im to aj vyhovovalo. Ich práca hovorí sama za seba. Andrej Danko by mal zostať v nemocnici ešte niekoľko dní. V žiadnom prípade sa však nedá povedať, že by mal akési hviezdne či papalášske maniere.

Jediné, čo svedčí o jeho prítomnosti v onkoústave, je policajná ochranka nepretržite držiaca stráž pred jeho izbou. Úplne štandardnou, akú vraj dostane každý pacient. V Národnej rade ho zatiaľ plnohodnotne zastúpia podpredsedovia. Najmä Béla Bugár, s ktorým si národniar Andrej Danko za ten krátky čas pôsobenia v parlamente naozaj veľmi porozumel.

Kde čo vyskočí, kto môže, zaskočí

O zdravotnom stave premiéra Roberta Fica porozprával Martine Ruttkayovej minister vnútra Robert Kaliňák

Boli ste s premiérom od operácie?

Ja som s ním bol aj v deň operácie.

Ako sa má?

Má sa štandardne ako po operácii. Rekonvalescencia ide štandardne bez komplikácií, ako by mala.

Odpočíva alebo už má pokusy pracovať?

V pondelok už podpisoval prvé dokumenty, vracia sa pomaly k práci, aj keď by mal odpočívať. O dianie má napriek ťažkostiam živý záujem.

Vy ste mu neodporučili, že by mal menej pracovať a viac sa šetriť?

Moje slovo nemá v tomto veľkú váhu. (Smiech.) Ale, samozrejme, že som mu povedal, že by sa mal šetriť.

A bude sa?

Aj tento zákrok bol vlastne urobený preto, aby dokázal plnohodnotne vykonávať svoju funkciu bez ťažkostí, ktoré mal.

Vy ste teraz premiérov zástupca. Zvládate to?

Predseda má dvoch podpredsedov. Každý máme svoje úlohy. Evidujeme viacero vecí, ktoré je nutné riešiť. Aj keď mediálne nie najdôležitejšie, ale pre nás najdôležitejšie je teraz programové vyhlásenie vlády, ktoré je v parlamente. Aj teraz som už v parlamente a riešim to. Venujeme sa príprave predsedníctva.

Čo máte na starosti vy a čo Peter Pellegrini?

Nemáme určené hranice. Kde čo vyskočí, kto môže, zaskočí. Máme čo robiť, a to sme dvaja.

A pokiaľ ide o zahraničné cesty, ako ste to vyriešili?

Sú zahraničné cesty, kde je nezastupiteľná jeho osoba, takže tie musia počkať. Rovnako zahraničné cesty, ktoré bývajú zvykom po zostavení novej vlády. Kde ide o rozhodovacie procesy a nie je nutná jeho prítomnosť, tam ho zastúpime.

Navštevujete ho v nemocnici z členov vlády len vy?

To neviem. Viem, že je v kontakte aj so svojím kancelárom Romanom Šipošom. A, samozrejme, že za ním chodieva pravidelne manželka Svetlana. Viem, že najradšej by za ním šli všetci naraz, ale to skrátka nejde.

Kedy by ho mali prepustiť do domácej liečby?

Ak pôjde rekonvalescencia naďalej dobre, myslím, že začiatkom týždňa by ho mohli pustiť.