Tip na článok
Dostanú viac: Ak vyberiete od pacientov dlžné poistné, dostanete odmenu, motivuje poisťovňa lekárov.

Lekári či exekútori? Doktori môžu vyberať dlh na poistnom od pacientov

Po novom majú lekári upozorňovať pacientov, že s dlhmi dostanú len nevyhnutnú liečbu. Už dnes však majú toľko administratívy, že viac ako na pacienta pozerajú do monitora.

Milý pacient, dobrá správa je, že máte angínu a o päť dní budete v poriadku. Zlá správa je, že ste neplatič. Vašej zdravotnej poisťovni dlhujete tisíc eur. Máte nárok len na neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Dobrá správa je, že ak chcete, môžete dlh zaplatiť u mňa... Takto môže po novom vyzerať konverzácia lekára a pacienta.

Firmy a ľudia dlhujú Dôvere viac ako sto miliónov eur. Poisťovňa ich chce späť. Nový počítačový systém, ktorý si postupne inštalujú lekári do svojich počítačov, doktorovi povie, aké lieky užívate, ale aj koľko dlhujete na poistnom. Za to, že od vás vyberú dlh, lekári dostanú peniaze. Čo ak nebudete chcieť dlh u lekára zaplatiť?

Vymáhači

Bič na neplatičov pripomenula zdravotná poisťovňa Dôvera svojim lekárom dodatkom k zmluve. Odvolala sa na zákon, ktorý na Slovensku platí už deväť rokov. Podľa neho si musia overiť, či pacient nemá podlžnosti na poistnom, a ak ich má, poskytnúť mu len akútnu zdravotnú starostlivosť.

Lekári to nerobia. Nechce sa im hľadať každého pacienta, na ktorého majú desať minút, niekde na stránke zdravotnej poisťovne medzi neplatičmi. Nový systém to ukáže automaticky.

„Také dodatky v živote nepodpíšeme. Aby som ja robil výbercu zdravotnej poisťovni! Som zubný lekár, ošetrujem pacienta. Na to sú exekútori. Nebudem pacienta vydierať tým, že ja vás neošetrím, ak nezaplatíte. To nech si rieši poisťovňa. Prečo to majú riešiť lekári?“ pýta sa prezident Slovenskej komory zubných lekárov Ján Gašič.

Dôvera sa snaží upokojiť situáciu. „Nie je to pre lekára povinnosť, ale možnosť vyberať od pacienta peniaze. A keď ich chorý nechce zaplatiť, lekár to musí rešpektovať a my tiež,“ vysvetľuje generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan.

Motivácia

Je to síce možnosť, ale lekári ju majú zaplatenú. Z každého výberu poistenia dostanú jedno percento. V prípade tisíceurového dlhu je to desať eur. Poisťovňa to nazýva kompenzáciou nákladov, nie motiváciou. Ale každý doktor, ktorý si systém nainštaluje, má od poisťovne výhodnejšiu zmluvu.

Prezident asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor sa smeje predstave, že by tieto peniaze mohli motivovať lekára: „Za vymáhanie pohľadávky firmy platia tridsať až štyridsať percent. To jedno percento svedčí o tom, že to Dôvera asi ani nemyslela vážne. Za nejaké dve-tri eurá nikto svojho pacienta nebude poškodzovať. Je to možnosť. Keby niekto chcel,“ hovorí.

Má pacient v prípade nezaplatenia nárok na preventívnu prehliadku, nový bedrový kĺb, zubnú protézu alebo nové okuliarové sklá? Len upozorňujeme: „V tejto fáze nám ide o to, aby lekári svojich pacientov na dlh len upozorňovali,“ ubezpečuje riaditeľ Dôvery.

Nechceme, aby ich trestali tým, že im neposkytnú starostlivosť, ktorá sa dá odložiť,“ povedal Martin Kultan. Kedy príde prísnejšia fáza, ešte nevie. Keď ten moment nastane, v zdravotníctve vznikne chaos. Ak totiž raz pacient príde k všeobecnému lekárovi, ťažko určiť, čo je akútne a čo sa dá odložiť.

„Zoberme si pacienta s cukrovkou. Nemá zaplatené poistné. Dnes je v poriadku, ale keď nedostane inzulín, zajtra bude mať neodkladný problém. Alebo pacient s vysokým tlakom. Nezaplatil poistné, ale ja mu nemôžem povedať, že mu nepredpíšem recept, lebo zajtra dostane krvácanie do mozgu a kto bude vinný?“ pýta sa Ladislav Pásztor.

Vyberači

Lekár má liečiť. Z právneho hľadiska je veľmi sporné, či vôbec môže pre poisťovňu vyberať peniaze. Upozornil na to už aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý sa začal o poisťovňu zaujímať.

„Sme presvedčení, že to nie je protizákonné. Tie prostriedky sa dostanú do poisťovne. Lekár je len sprostredkovateľ, aby pacient nemusel utekať zaplatiť svoj dlh na poštu alebo do pobočky poisťovne,“ hovorí Kultan.

Elektronický systém, ktorý ukáže, aké lieky pacient užíva a aký má dlh, bude mať do konca roka vo svojom počítači deväťdesiat percent lekárov, ktorí majú zmluvu s Dôverou. Zadarmo ho však budú mať len rok. Od roku 2016 si ho budú musieť kúpiť.

Počet doktorov so systémom potom možno klesne. Podobný systém nemá Všeobecná zdravotná poisťovňa ani Union. „My chceme, aby lekári liečili a nie vyberali dlhy od pacientov,“ povedala hovorkyňa Union ZP Judita Smatanová.

Nárok len na akútnu starostlivosť

Podľa zákona sa neplatičom v poisťovni stáva človek, ktorý za rok trikrát nezaplatil preddavky na zdravotné poistenie alebo má vyšší nedoplatok ako je desať eur. Dlžníci nemusia dostať plánovanú zdravotnú starostlivosť, ako sú napríklad kúpele, plánované ošetrenie v ambulancii alebo v nemocnici.

Toto neplatí pre zamestnancov, ktorých zamestnávateľ dlhuje poisťovni peniaze. Napríklad Novácke chemické závody, ktoré sú v konkurze, dlhujú poisťovni viac ako milión tristotisíc eur, ale ich zamestnanci dostanú napriek tomu liečbu, ktorú potrebujú.

VIDEO Plus 7 Dní