Lekárski odborári zvolávajú protestné zhromaždenie za záchranu zdravotníctva vo štvrtok (17. 11.) na Námestí slobody v Bratislave. Vláde vyčítajú nečinnosť v súvislosti s hromadnými výpoveďami lekárov. TASR o tom informoval šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský.

"Predstavitelia LOZ sú od samého začiatku plynutia výpovedí pripravení každý deň na konštruktívne rokovania, vláda túto ponúknutú možnosť nevyužila, čo považujeme za hazardovanie so životmi a zdravím slovenských občanov. To bol aj hlavný dôvod na zvolanie protestného zhromaždenia," skonštatoval.

Spôsob komunikácie ministerstva zdravotníctva a vlády je podľa lekárskych odborárov nezodpovedný. "Dokument, ktorý nám predstavili a dali mu názov memorandum, je absolútne nedostatočným a okrem všeobecných fráz, ktorých sme už za roky dostali nespočetné množstvo, vládu nezaväzuje k žiadnym riešeniam problémov slovenského zdravotníctva," podotkol podpredseda LOZ Miroslav Mendel.

Protestným zhromaždením chcú odborári upozorniť vládu, aby využila zostávajúci čas na dohodu. "Cieľom splnenia ôsmich požiadaviek lekárov je zabezpečenie funkčného zdravotníctva. Bez funkčného zdravotníctva totiž Slovensko nebude bezpečná krajina na život," dodali.

Začiatkom októbra malo podať hromadné výpovede vyše 2100 lekárov z 31 slovenských nemocníc. Lekárski odborári výpovede vysvetlili nesúhlasom s aktuálnymi podmienkami v systéme.

Lekárski odborári sú pripravení kedykoľvek v priebehu pondelka rokovať. Pre TASR to uviedol ich šéf Peter Visolajský v reakcii na preloženie avizovaného pondelňajšieho rokovania.

"Na termín stretnutia s premiérom, ministrom financií a ministrom zdravotníctva čakáme od augusta. Na dohodu treba dve strany, sme ochotní stretnúť sa a rokovať kedykoľvek v priebehu dnešného dňa," skonštatoval.

Ministerstvo zdravotníctva v pondelok informovalo, že rokovanie s odborármi, ktoré avizoval šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO), sa uskutoční v náhradnom termíne. Dátum ani čas zatiaľ neuviedlo.

Začiatkom októbra malo podať hromadné výpovede vyše 2100 lekárov z 31 slovenských nemocníc. Lekárski odborári výpovede vysvetlili nesúhlasom s aktuálnymi podmienkami v systéme. V tejto súvislosti zvolávajú na štvrtok (17. 11.) protestné zhromaždenie za záchranu zdravotníctva.