Spolu na Ukrajine
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a jej partner, profesionálny, z Českej republiky Petr Pavel navštívili Ukrajinu. Spoločne, tak ako sa dohodli krátko po nástupe novej českej hlavy štátu do funkcie. Obaja strávili v krajine zmietanej vojnou aj noc, čo doteraz nebolo pri štátnických návštevách zvykom. A obaja sa museli pre letecký poplach utiahnuť na istý čas aj do úkrytu. Zuzana Čaputová navštívila v rámci cesty aj pivnicu v obci Jahidne, kde ruskí vojaci takmer mesiac držali 367 osôb, rozprávala sa so znásilnenými ženami a, samozrejme, sa stretla s ukrajinský prezidentom Volodymyrom Zelenským. Po návrate uviedla, že Slovensko by mohlo svojmu susedovi z východu pomôcť napríklad pri odmíňovaní krajiny, ale tiež pri jej obnove. Prezidentka dôrazne odmieta zľahčovanie situácie na Ukrajine. Za absolútne opovrhnutiahodné označila vytĺkanie kapitálu z tejto tragédie.
Šťastný vs Golonka
Najvyšší súd takmer po desiatich rokoch ukončil spor medzi dvoma slovenskými hokejovým legendami. V prospech Jozefa Golonku, ktorému sa musí ospravedlniť Peter Štastný, a to za slová o komunistovi a eštebákovi. Tie vyslovil v dokumentárnom filme, ktorý v roku 2013 odvysiela Slovenská televízia. Podľa Najvyššieho súdu malo uvedené „bezpochyby v okolnostiach prípadu negatívne dopady na jeho (Golonkove - pozn. red.) meno, vážnosť, dôstojnosť a česť“, zdôvodnila hovorkyňa, prečo súd zamietol dovolanie Šťastného. Spor medzi legendami sa však začal oveľa skôr. Už v roku 2006 po zimnej olympiáde v Turíne. Vtedajší šéf hokejového zväzu Juraj Široký odvolal Šťastného z postu generálneho manažéra slovenskej reprezentácie. Na stranu Širokého, ktorého meno je spájané s ŠtB, sa v tom čase postavil aj Golonka, za čo si od Šťastného vyslúžil prezývky, že je eštebák a komunista. Jozef Golonka však s tajnou službou nikdy nespolupracoval a nebol ani členom Komunistickej strany.
Nový šéf
Zoologická záhrada v Bratislave má od začiatku mája nového riaditeľa. Doterajšiu šéfku Ivetu Hanuliakovú na poste nahradí Matej Dobšovič, ktorý uspel vo výberovom konaní. Doručených bolo 12 kompletných prihlášok. Na pohovory po preštudovaní životopisov i motivačných listov sa výberová komisia rozhodla pozvať troch prihlásených uchádzačov. Z nich odporučila primátorovi Bratislavy vymenovať do funkcie práve Dobšoviča, ktorý doteraz pôsobil na ministerstve životného prostredia ako riaditeľ odboru riadenia národných parkov. Predtým šéfoval Mestským lesom v Bratislave. Hanuliaková z postu šéfky zoo odišla aj po tom, ako na jej čudné praktiky upozornilo PLUS 7 DNÍ. Konkrétne na to, že vo svojom profesijnom životopise uviedla zavádzajúce informácie.
Prasknuté potrubie
Nemilú udalosť zažila počas uplynulých dní Bratislava. Jeden z najviac vyťažených mestských cestných ťahov sa zrazu ocitol pod vodou. Stalo sa tak pre haváriu vodovodného potrubia v kopci nad Nábrežím armádneho generála Ludvíka Svobodu, čoho následkom došlo v priebehu niekoľkých minút k zaliatiu niekoľkých ulíc. V hlavom meste preto dokonca vyhlásili mimoriadnu situáciu. „Premávka na nábreží nie je aktuálne ohrozená, situácia sa však v nasledujúcich dňoch bude monitorovať a posudzovať sa bude aj stav svahu, ktorý priamo zasiahol únik vody,“ avizovala hovorkyňa hlavného mesta Dagmar Schmucková. K nehode došlo v rámci prác Bratislavskej vodárenskej spoločnosti na rekonštrukcii starého vodovodu na Žižkovej ulici.
Nové spojenectvá
Nielen predvolebné posily v podobe známych tvárí, ale i spájanie slabších s potenciálne silnejšími partnermi sa už začína šíriť slovenskou politickou scénou. Najskôr vzájomnú, ba až veľmi úzku spoluprácu ohlásili strany Hlas-SD a Dobrá voľba. Urobili to prostredníctvom svojich lídrov Petra Pellegriniho a Tomáša Druckera. Druhý menovaný zároveň oznámil, že jeho dobrý subjekt postupne zanikne. Druckerovi sa však črtajú nové politické vízie. Pellegrini mu sľubuje miesto vo vedení Hlasu. Spájať sa rozhodli aj Demokrati Eduarda Hegera. Ich rady posilní zakladateľ ešte len vznikajúcej strany Dobrý deň, Slovensko Ján Šubák. Spojenie oznámili podľa Hegera symbolicky v deň výročia vstupu Slovenska do Európskej únie. „Spájanie síl prospieva Slovensku a prospieva aj Európe,“ vysvetlil pri tejto príležitosti verejnosti dočasne poverený premiér Heger.